Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Zekat Çeşitleri nelerdir Zekat ın Çeşitleri Zekat Çeşitleri 1 Hayvanların zekâtı 2. Öşür zekâtı 3. Altın ve gümüşün (paranın) zekâtı 4. Ticarî malların zekâtı 5.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar  Zekat Çeşitleri nelerdir
  Zekatın Çeşitleri

  Zekat Çeşitleri

  1 Hayvanların zekâtı
  2. Öşür zekâtı
  3. Altın ve gümüşün (paranın) zekâtı
  4. Ticarî malların zekâtı
  5. Definelerin ve madenlerin (yeraltı zenginliklerinin) zekâtı
  6. Fıtr zekâtı (sadakası)

  Hayvanların Zekâtı

  Gerek bu ve gerekse de diğer zekâtlar hür ve müslüman olan kimselere vacibdir. (İmam Şafiî´ye göre) zekâtın vâcib olması için, verenin bâliğ olması şart değildir. Aksine çocuğun ve delinin ser-vetine de zekât vâcib olur. Zekât verende aranılan şartlar hür ve müslüman olmasıdır. Kendisinden zekât verilen malda aranılan şartlar ise beştir:

  A) Eti yenilen evcil hayvanlar
  B) Kendileri otlayan hayvanlar
  C) Bütün bir sene sahibinin evinde bulunan hayvanlar
  D) Kâmil nisaba mâlik olanlar
  E) Tam mânâsıyla sahibinin elinde bulunan hayvanlar

  Öşür Zekâtı
  Yerden biten her gıda maddesinin ağırlığı sekizyüz men´e5 ulaştığı takdirde onda birini zekât vermek vâcibdir. Sekizyüz men´den az olanların, meyvelerin ve pamuğun zekâtı yoktur. Zekât yalnızca gıda maddesi olan danelerde, kuru hurma ve kuru üzümde vardır. Hurma ve üzümden, ancak kuru olarak sekizyüz men´e ulaştıklarında zekat alınır. Hurma ve üzümün zekâtı, kuruduktan sonra verilir.

  Altın ve Gümüş´ün (Paranın) Zekâtı
  Mekke ölçüleriyle ikiyüz dirhem saf gümüş üzerinden bir sene geçerse, zekat olarak onda birinin dörtte biri olan beş dirhem gümüş verilmelidir. İkiyüz dirhemden bir dirhem dahi fazla olsa, hesap edilecek ve zekâtı buna göre verilecektir.

  Definelerin ve Madenlerin (Yeraltı Zenginliklerinin) Zekâtı
  Rikâz, cahiliyye devrinde gömülmüş ve İslâm´dan sonra üzerinden mülkiyet geçmemiş bir arazide bulunmuş mal demektir. Böyle bir mal bulan insanın, eğer altın ve gümüşse malın beşte birisini zekât olarak vermesi gerekir. Bunda sene devri muteber değildir. (Yani hemen bulduğu anda beşte birini devlet hazinesine devretmelidir). Nisab miktarına ulaşmasına da, sene devri gibi itibar olunmaması daha evlâdır; çünkü beşte birinin vâcib olması, bu malın ganimete benzediğini kuvvetleştirmektedir. Bu bakımdan nisabın gerekli olması da uzak bir ihtimal değildir; çünkü bunun sarfedileceği yer, zekâtın sarfedileceği yerin tâ kendisidir. İşte bu sırra binaen yalnızca altın ve gümüş definelerin beşte biri verilmelidir diye tahsis edilmiştir.


  Fitre Zekâtı (Sadakası)
  Hz. Peygamber´in diliyle fıtr sadakası, bayram günü ve gecesi şahsî nafakasından ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin nafakasından daha fazla malı olan her müslümana farzdır.
  Kişi buğday ekmeği yiyorsa buğdaydan, arpa ekmeği yiyorsa da arpadan olmak üzere Rasûlullah´ın sa´iyle adam başı bir sa´ fıtr sadakası verecektir.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zekat Nedir, zekat ne demek, zekat manası
 3. Zekat Hesaplama zekat hesaplama örnek tablosu
 4. Kök Çeşitler, Bitkilerde Kök Çeşitleri, kök çeşitleri nelerdir
 5. ZEKAT Konulu Şiirler - zekat Şiirleri
 6. Kimlere zekat verilir,Kimlere zekat verilmez
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş