Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Zekat ı Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir? * Zekât , alıcısını zarurî ihtiyaçlarının esiri olmaktan kurtarır. İnsanın , zarurî ihtiyaçlarını te'min edememesi sebebiyle daima başkalarının

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekatı Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekatı Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir?


  * Zekât, alıcısını zarurî ihtiyaçlarının esiri olmaktan kurtarır. İnsanın, zarurî ihtiyaçlarını te'min edememesi sebebiyle daima başkalarının eline muhtaç bir halde zillet ve sefalet içinde bulunması kadar aşağılatıcı bir durum yoktur. Bu sebeble Resûlüllah Efendimiz duasında: "Ey Allahım! Senden takvâ, iffet ve zenginlik isterim" buyurmuştur.
  * Zekât fakiri çalışmaya sevkeder. Hadîslerde: "Veren el, alan elden üstündür", "Kuvvetli mü'min, zayıf mü'minden hayırdır" buyurulmuştur. Fakir alan el değil, veren el olmaya, zayıf değil kuvvetli bulunmaya çalışacaktır. Ayrıca "Hiç kimse kendi elinin emeğinden daha hayırlı bir yemek asla yememiştir" hadîsi de, yine çalışmayı teşvik etmektedir.
  * Zekât fakirin kıskançlık duygusunu köreltir. Servet sâhiplerine karşı duyulacak düşmanlığı ortadan kaldırır. Dolayısıyla cem'iyette fakir-zengin düşmanlığı şeklinde bir ayrılık meydana çıkmaz.
  * Zekât fakirin cem'iyetteki itibarını da yükseltir. Çünkü zekât fakirin bizzat hakkıdır. Zenginin bir ianesi değildir. Zenginler fakiri bulup zekâtlarını vermedikçe, mes'uliyet ve vebalden kurtulamazlar. Madem zengini mes'uliyetten fakir kurtarıyor, o halde cem'iyette onun itibarı her zaman üstündür.
  Mehmet Dikmen


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. zekatın sosyal barış açısından önemi nedir
 3. Toplum Açısından Zekâtın Önemi
 4. zekatın toplumsal dayanışma açısından önemi
 5. Zekatın alan açısından yararları
 6. Zekatı Veren Kişi İçin Zekâtın Önemi Nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş