Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

40 Yaşından Sonra Hamile Kalınabilir mi 40 yaş üstü anne adayları , sağlık lı bir bebek doğurup doğuramayacaklarının endişesini taşıyor. Doç. Dr. İbrahim Bildirici ise

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  40 Yaşından Sonra Hamile Kalınabilir mi

  Sponsorlu Bağlantılar
  40 Yaşından Sonra Hamile Kalınabilir mi


  40 yaş üstü anne adayları, sağlıklı bir bebek doğurup doğuramayacaklarının endişesini taşıyor. Doç. Dr. İbrahim Bildirici ise "Her riske karşı bir çözümümüz var" diyor.

  Amerika'daki her beş kadından biri, ilk çocuğunu 35 yaşından sonra dünyaya getiriyor. Kadınların kariyer planları nedeniyle anneliği ertelemesi; ülkemizde de ileri yaş hamileliklerini artırıyor. 35-40 yaş ve üzerindeki hamilelerin yüzde 85-90'ı, düzenli takip ve testlerini yaptırdıkları takdirde; sağlıklı bebekler dünyaya getiriyor. Ancak yine de anne adaylarının zihninde, olası risklerle ilgili birçok soru oluşuyor. Kadın Hastalıkları-Doğum Uzmanı ve Perinatolog Doç. Dr. İbrahim Bildirici, 40'ından sonra anne olmak isteyenlerin en çok merak ettiği soruları yanıtladı...

  KAYGIYA GEREK YOK
  40 yaş üzeri hamilelikler riskli mi?
  40'lı yaşlardaki kadınların hamileliklerinde, anneye ait bazı risklerin arttığına işaret eden çeşitli çalışmalar var. İlerleyen yaşla birlikte anne adayında yüksek tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor. Ayrıca bu yaşlarda yüksek tansiyon, hamilelik diyabeti ve embriyolarda kromozom bozukluklarının görülme sıklığında da genç yaşa nazaran artış oluyor. Ancak, günümüzde hemen her riske karşı bir çözümümüz var. Yeter ki anne adayları kontrollerini ve gereken testleri zamanında yaptırmayı ihmal etmesinler.

  İKİZ İHTİMALİ ARTIYOR
  Geç yaşta gebeliklerde neden daha sık ikiz doğumu oluyor?
  35 yaş üzerindeki kadınların, genç yaştaki kadınlara nazaran ikiz bebek doğurma ihtimalleri daha fazla. İleri yaştaki kadınların yumurtalık rezervleri azalınca, vücut bunu kompanse etmek için yumurtlamayı uyarıcı özelliği olan FSH gibi hormonları daha fazla salgılıyor. Bu da bazen çoklu yumurtlamaya yol açıyor ve ikiz hamilelik oluşabiliyor. Ayrıca bu yaş grubundaki kadınlarda sıkça ihtiyaç duyulabilen kısırlık tedavileri de çoğul hamileliklerin oluşma ihtimalini artırıyor.

  DOWN SENDROMU TESTİ DÜŞÜK YAPMAZ
  İlerleyen yaşta kadınları en çok kaygılandıran konulardan biri de bebeğinin Down Sendromlu olma ihtimali... Gerçekten böyle bir risk var mı?
  İleri yaş hamileliklerinde Down Sendromu gibi kromozom anomalisi oluşma riski artıyor. Ancak 40 yaşında bu risk 70'de bir, 45 yaşında ise 20'de birdir.

  KAYGIYA GEREK YOK
  Risk olup olmadığı nasıl anlaşılıyor?
  40 yaş üstü tüm hamilelerden, gebeliğin 11-14'üncü haftaları arasında fetusun eşinden örnek alınıyor. 15-20'nci hafta arası amniyosentez yapıldığında yüzde 90 ve üzeri olasılıkla sonuç normal çıkıyor ve sonrasında hamileliğe güvenle devam edilebiliyor.

  Down Sendromu için uygulanan testlerin düşüğe yol açma riskleri nedir?
  Bu testler, tecrübeli ellerde yapıldıkları takdirde ancak 200'de bir ile binde bir arası düşük riskine yol açıyorlar. Dolayısıyla annelerin bu konuda kaygılanmalarına gerek yok.

  SEZARYEN İSTİYORLAR
  Olgun yaştaki gebelerde normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmeli?
  Sezaryen ihtimali ilerleyen yaşla birlikte artar. Sezaryen oranının yüksek olmasının nedeni ise ilerleyen yaşın normal doğum yapabilme performansını olumsuz yönde etkilemesi. Ancak kadın sağlıklı ve fiziksel kondisyonu iyiyse başarılı şekilde normal doğum yapabilir.

  DÜŞÜK RİSKİ ARTABİLİYOR
  40 yaş üstü hamilelerde en sık hangi sorunla karşılaşılıyor?
  En sık 'düşük' sorunu yaşanıyor... Araştırmalara göre; 20'li yaşlardaki kadınlarda düşük riski yüzde 10 ya da 15 iken, 45 yaş ve sonrasında ise yüzde 50'ye kadar yükseliyor. Yaşla birlikte düşük olasılığındaki bu artış, kısmen embriyolarda daha fazla kromozom bozuklukları oluşmasından kaynaklanıyor. İleri yaştaki anne adaylarında özellikle ilk 2.5 ayda düşük riski daha yüksek oluyor.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İmplant Yaptırma Yaşı, İmplant Kaç Yaşından Sonra Yapılır
 3. Ağzımızda 18 – 20 Yaşından Sonra Kaç Tane Diş Olur
 4. Düşükten Sonra Hamile Kalmak İçin 6 Ay Bekleyin, düşük neden oluyor, düşükten sonra hamile
 5. 2018 Yazlık Harika Hamile Kıyafetleri, Hamile Modası, Hamile Bikinileri, Hamile Bluzları,
 6. Prostat 40 Yaşından Sonra Her Erkekte Prostat Mutlaka Görülür mü, Prostatın İyi Huylu Büyü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş