Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

yesevilik nedir kısaca özet yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Yesevilik Nasıl Ortaya Çıkmıştır Kısaca Yesevilik Tarikatı Nerede Yaygındır Yesevilik Düşüncesinin Esas Aldığı İlkeler Nelerdir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 74      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Yesevilik Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar










 2. Sponsorlu Bağlantılar




  Yesevilik Nedir Kısaca

  "Yesevîlik"; Türkistanlı Ahmet Yesevî'ye nispet olunan tarikatın adıdır. Ahmet Yesevî, şimdiki Çimkent'in doğusunda Sayram kasabasında doğdu. Babası İbrahim adında devrinin şeyhlerinden biri idi. Babasını yedi yaşında iken kaybetti, ablası ile birlikte Yesi şehrine gitti ve buraya yerleşti. İlk tahsilini burada yaptı. Devrinin en ünlü âlimlerinden şeyh Yusuf Hemedanî'ye intisap etti, eğitim ve öğretimini ondan aldı ve hocasının ilk üç halifesi arasına girdi, ilk iki halifeden sonra şeyhinin postuna oturdu. Yesevî, bilgin ve şair bir insandı. Ahmet Yesevî'nin "Divan-ı Hikmet" ve "Fakr-Nâme" adlı eserleri vardır. Ahmet Yesevî'nin genellikle milâdî 1166 veya 1167 yılında öldüğü kabul edilir.

  Diyanet



 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Yesevilik Nedir Kısa Bilgi

  Yesevilik İslam'da kadın-erkek denkliğini yaşatan Bektaşiliğin de beslendiği tasavvuf yolu ve ilk Türk tarikatı. Tarikatın başı Ahmet Yesevidir. Sayran kasabasında doğdu. Babası İbrahim adında devrinin şeyhlerinden biri idi. Babasını yedi yaşında iken kaybetti, ablası ile birlikte Yesi şehrine gitti ve buraya yerleşti. İlk tahsilini burada yaptı. Devrinin en ünlü alimlerinden şeyh Yusuf Hemedani'ye intisap etti, eğitim ve öğretimini ondan aldı ve hocasının ilk üç halifesi arasına girdi, ilk iki halifeden sonra şeyhinin postuna oturdu. Yesevi, bilgin ve şair bir insandı. Ahmet Yesevi'nin "Divan-ı Hikmet" ve "Fakr-Name" adlı eserleri vardır. Ahmet Yesevi'nin genellikle miladı 1166 veya 1167 yılında öldüğü kabul edilir.

  Nakşibendilik gibi sahabeden Hz. Ali ve Hz. Ebu Bekir'e dayanan Yesevilik tarikatı; Orta Asya'da ve Türkler arasında yayıldı, özellikle Türklerin manevi hayatı üzerinde asırlarca etkili oldu.

  Yesevîliğin etkin olduğu yöreler

  Yesevîlik, Türkistan'da yayıldıktan sonra, Türkistan'ın kuzeybatı bozkırlarından Kıpçak lehçesinin hakim olduğu İdil-Ural bölgesine, Horasan, Azerbaycan ve Anadolu'ya kadar ulaşmıştır. Tarihi gelişim sonucu Nakşibendi Tarikatının daha yaygın hale geldiği 16. yüzyıla kadar Türkistan ve Horasan'ın hemen her yerinde hatta Keşmir'de, Kâbil'de, İstanbul'da,Temeşvar'da, ve Hicaz'da da Yesevî dervişlerine rastlanmaktaydı.

  Yesevî tarikatının en önemli özelliği, tasavvuf kültürü ile Türkçenin bir araya getirilmesidir.

  Yesevilik Tarikatının Esasları

  1. Tevhidi esas alan tasavvuf anlayışı,
  2. Kur'an'a ve Sünnete bağlılık,
  3. Şeriata dayanan tarikat,
  4. Riyazet ve mücadele,
  5. Halvet ve zikir.


 5. Misafir Üye

  çok teşşekür edrm işime yrdı


 6. Misafir Üye

  çok teşekkür ederim çok işime yaradı ☺☺☺


 7. Misafir Üye

  çok sagolun arkadaşlar çok işime yaradı hoca dan ii bir not alırım herhalde son anda bişi çıkmasssa tekrar çok sagolun


 8. Misafir Üye

  Teşekkür Ederim ..


 9. Misafir Üye

  arkadaşlar çok sağolun din odevim içi çok işime yaradı


 10. Misafir Üye

  çok teşekkürler işime yaradı


 11. Misafir Üye

  ilk yazılan bilgi gerçekten süper olmuş onun sayesinde ödevden +10 puan alacağım


 12. Misafir Üye

  çok teşekkür ederim gerçekten... Bir slayt yapmam lazımdı bu sayfa sağolsun kopyala yapıştır yapıp çokta güzel oldu hocada 100 verdi. ÇOOOK TEŞEKKÜR EDİYORUUM...


 13. Misafir Üye

  Teşekkür ederim din ödevim için güzel bi yazı oldu😊.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş