Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Pıc Program lama Nedir , Pc Program lama nasıl yapılır Pıc Program lama Nedir Teknolojinin ve elektronik çiplerin girmediği yer kalmadı.Kapı anahtarlarından , yataklarımıza kadar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Pıc Programlama Nedir,Pc Programlama nasıl yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Pıc Programlama Nedir,Pc Programlama nasıl yapılır


  Pıc Programlama Nedir

  Teknolojinin ve elektronik çiplerin girmediği yer kalmadı.Kapı anahtarlarından,yataklarımıza kadar heryerde elektronik devreler kullanılmaya başlandı.Küçük çapta işler için bilgisayarların minyatür hali mikro çipleri kullanıyoruz.Bu çiplere çeşitli komutlar yükleyerek istediğimiz işlemleri yaptırabiliyoruz.

  Teknolojinin gelişmesi ve daha küçük boyutlarda transistörlerin üretilmesiyle birlikte mikroişlemcilerde hem küçüldü, hemde ucuzladı. Bugün kolunuzda ki dijital saatin, evinizdeki fırının, bulaşık makinesinin ve aklınızıa gelen, birçok elektronik aletin içerisinde bu küçük mikroişlemciler bulunmaktadır. Dahası çocuklarınızın oyuncaklarında bile bu çiplerden vardır. Piyasada amatör elektronikçilerin kullandığı 16F84-16F84A-16F877 gibi modeller en çok bilinenleridir. Bu 16F84A’ların fiyatı yaklaşık günümüzde 5TL dir.

  neler yapabiliriz
  Bu mikroişlemciler, tek başlarına kullanılamaz, öncelikle bunların programlanması ve bir elektronik devre haline getirilmesi geretkir. Bir pic i programlamak için öncelikle bir pic programlama yapmaya yarayan derleyici dediğimiz paket bilgisayar programı lazımdır. CCS, Proton Pic Basic bunlardan birkaçıdır. Proton ile daha çok amatör programlamalar yapılırken CCS ile daha detaylı programlar hazırlanabilmektedir. Eğer amacınız bu işte profesyonelliğe gitmek, yada sınırlı kalmayıp, daha ilginç devreler hazrılamak isteniyorsa, CCS ile başlanması mantıklıdır.

  Bir pic ile, fli-flop denilen polis sirenine benzer, zamanlamasını ayarlayabileceğiniz yanıp sönen lambalar yapabilirsiniz, bir tabelada kayan yazı hazırlayabilirsiniz, reklam tabelaları hazırlayabilirisiniz. Veya, bir LCD ekran üzerine istediklerinizi yazdırabilirsiniz. Biraz daha detaya inip, bir dijital saat, termometre, nem ölçer vs gibi birçok devre hazırlanabilir.
  Bunun için ihtiyacınız olan şeyler öncelikle bir pic, bu pici programlamak için bir paket program, ve bu programı pice yüklemek için gerekli olan bir soket. Bu soket pic için özel hazırlanmıştır, internetten araştırdığınızda bunu temin edebileceğiniz yerler bulmanız mümkündür. Ben burada ileriki aşamalarda, hazırlanmış devre örnekleride yayınlamayı düşünüyorum. İlgilenenler yazılarımızı takip ederlerse, görebileceklerdir. Resimde pic programla için kullanılan, bilgisayara bağlanan soketi görebilirsiniz.


  Nasıl yapılır

  Bu işe yeni başlıyorsanız ve bir amatörseniz, ilk aşamadan harika devreler hazırlamanız mümkün değil, bunun için öncelikle bir lambayı yakıp söndürebilme kabiliyetini kazanmanız lazım. Bunun denemek için yine oturup devre hazırlamanız gerekmez, bu işi sizin yerinize yapan similatör programlar mevcuttur, örneğin ISIS 7 Professional bu similatörlerden en çok kullanılanıdır. Burada bir devreyi hazırlayıp çalıştır komutuyla test edebilirsiniz. Bunun en büyük avantajı para ve zaman kaybınız olmaz.

  Netten alıntıdır

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Programlama yaparken değişken kullanmanın yararları
 3. Asasin Minor combo nasıl yapılır (tarifi)-Combo nasıl yapılır, knight online combo nasıl y
 4. Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
 5. Doğrusal Programlama Nedir - Doğrusal Programlama
 6. Plc Programlama
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş