Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

C# İle Access Veritabanı Uygulaması (Resimli Anlatım) İlk Olarak Resimde Görüldüğü Gibi , Ofis 2007 Access Uygulaması Açıyoruz Urunler.mdb Adında Yeni Bi Uygulama Oluşturuyoruz ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  C# İle Access Veritabanı Uygulaması (Resimli Anlatım)

  Sponsorlu Bağlantılar
  C# İle Access Veritabanı Uygulaması (Resimli Anlatım)  İlk Olarak Resimde Görüldüğü Gibi,Ofis 2007 Access Uygulaması Açıyoruz Urunler.mdb Adında Yeni Bi Uygulama Oluşturuyoruz,Oluşturduğumuz Tablonun Üstüne Sağ Tıklayıp Tasarım Görünümünde Aç Diyoruz.Kaydetmek İçin Tablomuzun İsmini Giriyoruz(Urun)Daha Sonra Resimde Görülen İşlemleri Yapıyoruz,İşlemler Tamamlandıktan Sonra Ofis 2007 En Sol Üst Köşedeki Yuvarlağa Tıklıyoruz.Farklı Kaydetin Üstüne Gelip Access 2000-Access 2003 Olarak Kaydet Diyoruz.Açılan Pencerede Kaydet Diyoruz.Hepsi Bu Kadar.Varsayılan Olarak Belgelerim Altında Urunler.mdb Kayıtlı Olacaktır Tabi 2 Tane biri Access 2003 diğeri Access 2007 Olarak Bize Lazım Olan Access 2003 Urunler.mdb Tabii Bu Anlattıklarım Ofis 2007 İçin Geçerli(Ofis 2003)Varsa Bu kadar Uğraşmaya Gerek Yok.  Gelelim İkinci Kısmımıza,Visual Studio 2008 Açıyoruz,File-New Project Deyip Yeni Bir Windows Uygulaması Açıyoruz.Benim Örneğimin Adı Urunler_Uygulaması Siz İstediğiniz İsmi Verebilirsiniz.  Bu Kısımda Urunler.mdb Kopyalıyoruz Daha Sonra Projemize Gidiyoruz,Resimde de Görüldüğü Gibi Sağ Tarafda En Üst Köşede (Show All Files)Tıklıyoruz Karşımıza bin Klasöre Çıkacak Tıklıyoruz Ve Debug Klasörünü görüyoruz Kopyaladığımız Urunler.mdb Debug Klasörünün İçine Yapıştırıyoruz.Resimde Görüldüğü Gibi.Biraz Bekledikten Sonra Karşımıza Bi Pencere Açılacak,Resimdekinin Aynısını İşaretli Olan Yerleri Seçiyoruz,Ve Urunler Datasetimizi Otomatik Olarak Kendisi Oluşturuyor.Finish Diyoruz Bu Kısmı Tamamlıyoruz.  Şimdi Form Tasarımımıza Geçelim
  5 Label,
  4 TextBox,
  4 Buton,
  1 ComboBox,
  1 GroupBox
  Resimdeki Gibi Formumuzu Tasarlıyoruz.
  Tasarım Kısmı Sizin Zevkinize Kalmış İstediğiniz Gibi Yapabilirsiniz.  Bu Bölümde Visual Studio İçerisinde Solution'ın Hemen Altındaki Urunler_Uygulamasına Sağ Tıklyoruz Add - New Folder Diyoruz Oluşturduğumuz Klasöre Classlar İsmini Veriyoruz,Daha Sonra Oluşturduğumuz Classlar Klasörünün Üzerinde Sağ Click Deyip Add - Class Diyoruz Ve İlk Önce Bağlantı Class'ımızı Oluşturuyoruz Resimde Görüldüğü Gibi,Daha Sonra Classlar İsimli Klasörümüze Bir Class Daha Ekliyoruz Urunler Classı.
  Urunler Classımız Yukarıdaki Gibidir.Yukarıdaki NameSpace'lerimizi Ekliyoruz.
  Using System.Data;
  Using System.Data.OleDb;
  Using System.Windows.Forms;
  Using System.Collections;
  İsteyen Arkadaşlar Access Yerine Sql İle de Yapabilir.Size Kalmış Benim Amacım Yapmış Olduğum Access Uygulamasını Sizlerle Paylaşmak.
  Daha Sonra Sırasıyla Önce Değişkenlerimizi,Daha Sonra Propertylerimizi Oluşturuyoruz.Resimdeki Gibi.  Şimdi Constructorlarımızı Oluşturuyoruz.Ben 3 Tane Constructor Oluşturdum
  ID'ye Göre,ID'si Olmadan,Ve Boş Constructor,Niye 3 Tane Constructor Oluşturuyoruz Diye Soracak Olabilirsiniz.Form Tarafında Urunler Class'ımızın Instance'sını Alırken Bize Gereken Parametreleri Girmemzi Sağladığı İçin ,Constructorlarımızı Oluşturduk.  Sıra Geldi Override Ve Kayıt Etme Methodumuza,override Methodu Oluşturduğumuz Propertyleri Ezmek Adına Kullanılan Bir Methoddur.
  public override dediğimizde En Aşağıdaki ToString() Seçip Enter Dediğimizde Otomatik Olarak override Methodunu Sistem Kendisi Oluşturacaktır.Daha Sonra Methodumuzun İçine Gidip Resimdekileri Yapıyoruz.
  Daha Sonra UrunKaydet Diye Static Bir Method Oluşturuyoruz Statik Oluşturuyoruz Çünkü Form Tarafında Urunler Class'ımızın Yeni Bir Instance'ını Almamıza Gerek Kalmıyor Form Tarafında Yapacağımız Classlar.Urunler.UrunKaydet();Hepsi Bu Kadar Tabi UrunKaydet Methodumuzun Parametresini Form Tarafında Vereceğiz.  Sırasıyla Güncelleme Ve Silme Methodlarımızı Resimdeki Gibi Yapıyoruz.  Sırasıyla UrunTemizleme Methodu Ve ComboBox Doldurma Methodlarımızı Yine Resimdeki Gibi Yapıyoruz.  ComboBox SelectedIndexChange Methodumuzu Yazıyoruz.


  Son Olarak Buton Gizleme Ve Görüntüleme Methodumuzu Yazıyoruz.  Sıra Geldi Form Tarafına İlk Olarak FormLoad Olayına Kodlarımızı Yazıyoruz.  Daha Sonra Kaydet Butonu Kodlarımızı Yazıyoruz.


  Buton Temizle Ve Güncelle Kodlarımızı Yazıyoruz.  Son Olarak ComboBox SelectedIndexChanged Kodlarımızı Ve Buton Sil Kodlarımızı Yazıyoruz.Artık Projemiz Hazır Test Edebiliriz.  Yukarıda Görüldüğü Gibi Projemiz Başarılı Ve Düzgün Bir Şekilde Çalışıyor.

  Geldik Makalemizin Sonuna Arkadaşlar,Geriye Dönüp Baktığımızda.

  İlk Olarak Access Veritabanı Oluşturmasını,
  Windows Form Uygulaması Oluşturmasını,
  Oluşturduğumuz Access Veritabanını Formumuzun İçine Nasıl Gömüleceğini,
  Class Yapısını Ve En Önemlisi Nesneye Dayalı Programlama İçin Güzel Bir Örnek Olduğunu Öğrenmiş Olduk.

  İsteyen Arkadaşlar Projeyi Buradan İndirebilirler.
  RapidShare: Easy Filehosting
  RarPassword = blu_day1979

  alıntıdır  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kül kedisi hikayesi resimli anlatım, sinderalla hikayesi resimli anlatım, kül kedisi hikay
 3. Dantelden gül yapımı, resimli,anlatım,açıklamalı,teknikler,modelli, dantelden gül yapmak,
 4. Animasyon Değişen Saç Modelleri resimli anlatım, Photoshop Dersleri resimli anlatım
 5. Göze Laser Uygulaması laser uygulaması muayene aşamaları - göz sağlığı - gözlerde laserle
 6. Resimli otoyol işaretleri ve anlamları - Resimli anlatım
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş