Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

yoğunluk nedir kısa bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Yoğunluk Nedir Vikipedi Yoğunluk Nedir Yoğunluk Nedir Sözlük Anlamı İmar planlarında yoğunluk nedir ve nasıl
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 131      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Yoğunluk Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Yoğunluk Nedir Kısaca

  Herhangi bir maddenin bir birim hacminin kütlesine yoğunluk denir. Örneğin maddenin yoğunluğu, sıvının yoğunluğu, gazın yoğunluğu veya özkütleleri. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Yoğunluk homojen yapıya sahip maddenin birim hacminin kütlesidir; bir cismin hacminden kütlesinin veya kütlesinden hacminin hesaplanabilmesini sağlar.


 5. cansu bilal

  Koyu,ağır,kalın


 6. Misafir Üye

  Herhangi bir maddenin bir birim hacminin kütlesine yoğunluk denir. Örneğin maddenin yoğunluğu, sıvının yoğunluğu, gazın yoğunluğu veya özkütleleri.

  Bazı maddeleri birbirinden ayırt etmek kolaydır.Örneğin su ile sütü birbirinden kolaylıkla ayırt edebiliriz. Fakat etil alkol ile suyu kolay kolay ayırt edemeyiz.

  Maddeleri birbirinden ayırt ede bilmek için özkütle erime noktası donma noktası esneklik ve özısı gibi ayırt edici özelliklerden yararlanılır.

  Bir maddenin birim hacminin kütlesine özkütle veya yoğunluk denir. Birim hacim olarak 1 cm3 kütle birimi olarak da g alırsak özkütle birimi g/cm3 olur.

  Bir maddenin kütlesi(m) hacmi(v) bilinirse;o maddenin özkütlesi (d) d=m/v bağıntısı ile bulunabilir.
  Bir maddenin kütlesi ile hacmi orantılı oalrak değişmektedir.Aynı madde için kütlenin hacme oranı sabittir.
  Uluslar arası birim sisteminde (SI) kütlenin birimi kg hacmin birimi m3 tür. Buna göre özkütlenin birimi kg/m3 olur. Yani hacmi 1m3 olan cismin kütlesi özkütleyi verir.

  Günlük yaşantıda ve laboratuar ortamında kütle birimi olarak gram (g) hacim birimi olarak litre (L)veya santimetreküp (cm3) kullanılmaktadır.Buna göre özkütle birimi g/L veya g/cm3 olmaktadır.

  Katıların Özkütlesi
  Özkütlenin ölçüle bilmesi için önce kütle ve hacim ölçülmesi gerekir.Kütle ve hacim ölçülmesi katı sıvı ve gazlarda farklı yöntemlerle yapılmaktadır.
  Katılar geometrik bir şekle sahip olduklarında boyutları ölçülerek hacim hesaplanır. Kütlede eşit kollu terazi ile ölçülür. Kütle/hacim oranından özkütle bulunur.

  Sıvıların Özkütlesi
  Sıvıları birbirinde ayırt etmenin en kolay yolu yoğunluğunu bulmaktır.Sıvıların yoğunluğu dansimetre yada piknometre ile ölçülür.

  Kütle/hacim oranı sıvının miktarına değil türüne bağlıdır.Bu yüzden farklı olan sıvı maddelerin kütle/hacim oranları da farklıdır.Özkütle sıvılar için ayırt edici bir özelliktir.

  Sıvı karışımının özkütlesi bulunurken sıvıların birbiri içinde çözünüp çözünmediğine dikkat etmeliyiz.Sıvılar birbiri içinde çözünüyorsa hacim küçülmesi olur çözünmüyorsa olmaz.

  Eğer sıvılar birbiri içinde çözünmüyorsa karışımın özkütlesi:
  dk = mtop / vtop = m1 + m2 / v1 + v2 bağıntısından bulunur.
  Karışımdaki sıvıların hacimleri eşit ise :
  Dk = m1 + m2 / v1 + v2 = d1v + d2v / v + v bağıntısından bulunur.
  Karışımdaki sıvıların kütleleri eşit ise:
  Dk = m1 +m2 / v1 +v2 = m + m / m / d1 + m / d2 bağıntısından bulunur.

  Gazların Özkütlesi
  Gazların kütle/hacim oranını ölçmek katı ve sıvılara göre oldukça zordur. Çünkü gazların çok büyük hacimleri doldurması kütlenin ve hacmin ölçülmesini güçleştirir.Ayrıca gazların hacimleri sıcaklık ve basınç etkisi ile önemli ölçüde değişmektedir.Bu nedenle gazların özkütlesi sabit değildir.


 7. Misafir Üye

  çok doğru ama forumlordinki daaha doğru


 8. Misafir Üye

  teşekkürler elinize sağlık


 9. Misafir Üye

  bir maddenin birim hacminin kütlesine yoğunluk denir


 10. Misafir Üye

  Tsk ederim


 11. Misafir Üye

  Soru 2012 de sorulmuş 2018da bile cevap veren var😀


 12. Misafir Üye

  Birim hacimdeki madde miktârina yoğunluk denir


 13. Misafir Üye

  tşekkürler


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş