Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dilimizin tad alma bölgeleri nedir , Dilimizin tad alma bölgeleri hakkında bilgi , yazı Lise ders kitaplarında çizilen dilin tat alma haritasının yanlış olduğu tesbit

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dilimizin tad alma bölgeleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dilimizin tad alma bölgeleri nedir,
  Dilimizin tad alma bölgeleri hakkında bilgi, yazı

  Dilimizin tad alma bölgeleri.jpg

  Lise ders kitaplarında çizilen dilin tat alma haritasının yanlış olduğu tesbit edildi. Artık dilimiz tat alma bölgelerine göre sınırlandırılmıyor. Eskiden bilinen gerçeğe göre, dilin uç kısmı tatlıyı, yan kısımları ekşi ve tuzluyu; arka kısmı ise acıyı algılıyordu.

  Ancak yapılan son araştırmalarda, bilim adamları reseptörler hakkında daha fazla bilgiye sahip olurken, haritanın yanlış olduğunu buldular. Araştırmada en az 5 temel tat olduğu ortaya çıktı. Bunlar, tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve son araştırmada ortaya çıkarılan "umami". Japoncada "lezzetli" anlamına gelen bu tat, mono sodyum glutamat (besinlerde tatlandırıcı olarak kullanılan madde) içeren miso (geleneksel Japon yemeği), soya sosu ve diğer Asya yemeklerinde bulunuyor. Bilim adamları, aynı şekilde diğer tatlar için de reseptörler bulunduğu konusunda şüpheleniyorlar. 2006 yılında Nature dergisinde yayınlanan çalışmada, bir grup bilim adamı farklı hücrelerde temel tat reseptörleri buldu. Bu hücrelerin belirli bir yerde durmadığını ve dilin her yerine yayıldığını söylediler. Diğer çalışmalar ise dilin bazı bölümlerinin belirli tatlara karşı daha hassas olduğunu ve hatta erkeklerde ve kadınlarda ekşi, tuzlu ve acı tatları algılamada farklılıklar olabildiğini gösteriyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dilimizin tarihsel gelişimi
 3. Dilimizin tat alma bölgeleri
 4. Dilimizin tat alma bölümleri
 5. Dilimizin tad alma bölgelerini poster halinde
 6. Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri, Kilo Alma, kilo alma diyeti, kilo alma ilaçları, kilo alma
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş