Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mikrotübül Nedir Geniş Bilgi Mikrotübüller , hücre iskeletini oluşturan yapılardan olup , almaçları tutarlar veya serbest bırakırlar. Protein yapıda olup , uzun , içi boş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mikrotübül Nedir Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mikrotübül Nedir Geniş Bilgi

  Mikrotübüller, hücre iskeletini oluşturan yapılardan olup, almaçları tutarlar veya serbest bırakırlar. Protein yapıda olup, uzun, içi boş silindirik yapılardır.

  Ökaryot kamçısı(filagella) içerisinde mikrotübüller bulunduğu halde prokaryot kamçısında bulunmaz. Bu ökaryotların prokaryot kamçısı arasındaki farklardan biridir. Bir diğeri ise hareket mekanizmalarından kaynaklanır. Kamçının sitoplazma içerisinde kalan kısmı etrafında enerji gereksinimi fazla olması nedeniyle mitokondri (prokaryot hücrelerde mezozom) bulunur.

  Mikrotubullerin belli başlı görevleri ise sentriyollerin, sillerin ve kamçıların yapısal unsurlarını oluşturumaları şeklinde sıralanabilir.Bunlardan başka kan pulcukları(trombosit) ile daha birçok hücrede iskelet sistemini oluştururlar.Sinir hücrelerinde ise madde iletiminde iş görürler.

  Mikroflamentler ise mikrotubullerin aksine ağsı bir yapı gösterirler ve kalınlıkları da 7 nm kadardır.Yani mikrotubullerin 3 te biri kadar kalınlıktadır.Mikroflamentler hücrenin hareketi ve hücre kasılmasında fonksiyonel yapılardır.Mikroflamentler hücre içerisinde sayıca az olmasına karşın kas hücrelerinde oldukça gelişmiş bir yapıya sahiplerdir.Kas hücrelerinde iki proteini içeren iki çeşit mikroflament vardır.

  Birinci mikroflament " Aktin " adı verilen bir çeşit protein taşır.İkinci mikroflament ise " Miyozin " adı verilen diğer bir çeşit proteini içerir.İçerdikleri proteinlerle birbirinden farklılaşmış bu mikroflamentler, mekaniksel ve kimyasal etkileşimlerle birbirleri üzerinde kayarak içinde bulundukları kas hücresinin hareketini sağlarlar.

  Mikroflamentler aynı zamanda hücre zarının endositoz ve egzositoz hareketlerini sağlayarak kese oluşturma yöntemiyle hücre içerisine büyük moleküllerin alınmasını sağlarlar.Ayrıca Bitki hücrelerinde hücre duvarının yapısındaki selüloz liflerin düzenlenmesinde de rol oynar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. KBS nedir? Kamu Hesapları Bilgi Sistemi nedir?
 3. Bilgi Örüntü Nedir? Öteleme nedir? Süsleme Nedir?
 4. Emo Nedir, Emoculuk nedir, Nasıl emo olunur, Emo hakkında bilgi
 5. Bilgi Yönetimi Nedir - Bilgi Yönetiminin İlkeleri Nelerdir - Bilgi Yönetimi
 6. Metin2 At bilgi Klavuzu Nedir Hakkında Bilgi Normal Zırhlı Asker Metin2 Hile
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş