Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

süt dişleri ne zaman çürür bilgi lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Süt Dişleri Ne Zaman Çekilir Süt Dişleri Ne Zaman Çekilmeli Süt Dişleri

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Süt Dişleri Ne Zaman Çürür

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Süt dişleri ne zaman dökülür?

  Bebeklerde süt dişleri ortalama 8. ayda çıkmaya baslar ve 30. aya kadar çıkmaları devam eder. Ilk olarak 6-10. aylarda alt çenede ön bölgedeki kesici süt disleri sürmeye baslar, hemen ardindan üst çene ön bölgedeki kesici süt disleri takip eder.

  Diş sürmesindeki gecikmeler genellikle beslenme ve genetik kaynaklıdır. Anne sütü alan çocuklarda süt dislerinde sürme bozuklukları daha az gözükmektedir. Çocuğun anne sütü emme esnasında ağzında meydana gelen negatif hava basıncı çene gelişimini dolayısıyla süt dişlerin sürmesini olumlu yönde etkilediği gibi,anne sütünün besleyici özelliği gelişime yine olumlu yönde katkıda bulunmaktadır.

  Süt dişleri sürme esnasında bebeğe kasınma, yanma kimi zamanda ufak agrılar seklinde rahatsızlık verir, bebeğin ağzına ve özellikle agzın bilhassa önbölgesine oyuncaklarını veya elini getirmesi ve ısırması bebeğin diş çıkarttığını düşünmemize sebep olabilir.

  Çocuklarda süt dişlerinin sürme ve dökülme zamanları

  Üst dişler :
  Süt 1. keser dişleri 8-12 aylık arası çıkar, 6-7 yaşlarında düşer.
  Süt 2. yan keser dişer 9-13 aylık arası çıkar, 7 -8 yaşlarında düşer.
  Süt kanin - köpek dişleri 16-22 aylık arası çıkar, 10-12 yaşlarında düşer.
  Süt 1. azı dişleri 13-19 aylık arası çıkar, 9-11 yaşlarında düşer.
  Süt 2. azı dişleri 25-33 aylıkları çıkar, 10-12 yaşlarında düşer.

  Alt dişler :
  Süt 1. keser dişleri 6-10 aylık arası çıkar, 6-7 yaşlarında düşer.
  Süt 2. yan keser dişer 10-16 aylık arası çıkar, 7 -8 yaşlarında düşer.
  Süt kanin - köpek dişleri 17-23 aylık arası çıkar, 9-12 yaşlarında düşer.
  Süt 1. azı dişleri 14-18 aylık arası çıkar, 9-11 yaşlarında düşer.
  Süt 2. azı dişleri 23-31 aylıkları çıkar, 10-12 yaşlarında düşer.

  Süt dişlerinin düşmeye başlayıp sürekli dişlerin ağıza yerleştiği 6-12 yaşları arasındaki döneme "karışık dişlenme dönemi" denir. Bu dönemde sık sık dişhekimine gidilmesi gerektiğinden çocukların dişhekimine alıştırılması için 6 yaşında ilk ziyaretin yapılması faydalı olacaktır. Bu dönemde süt dişlerinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

  Çürümeye meyilli derin fissürleri olan dişlere fissür örtücü yapılmalı.

  Çürümeye başlamış dişlere dolgu yapılmalı. Eğer süt dişinin düşmesine bir yıldan fazla süre varsa dolgu yapılması tavsiye edilmektedir.

  Eğer süt dişi yerine gelecek kalıcı - sürekli dişten önce çekilmesi gerekirse ve sürekli dişin gelmesine bir yıldan fazla bir süre varsa, çekilen süt dişinin boşluğunun kapanıp kalıcı dişin yerinin kaybedilmemesi için yer tutucu yapılmalıdır.

  Aslında süt dişlerinin düşmeye başlamasından daha önce çok önemli bir olay olmaktadır. Bu 6 yaşında ağızda çıkan ilk diş olan birinci büyük azı dişidir. Birinci büyük azı dişi süt dişlerinin en arkasında 6. diş olarak çıkar. Sıklıkla aileler bu dişlerdeki çürükleri süt dişi olarak düşündüklerinden önemsemezler. 1. büyük azı dişi ağızda çiğneme yapan en önemli diştir.

  Karışık dişlenme döneminde mutlaka en az 6 ayda bir dişhekimine gitmelidir. Hem çürükler hem erken ortodontik tedavi açısından, hem de ağız diş sağlığı açısından çocuğunuzun bilgilenmesi bakımından bu ziyaretler çok önemlidir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş