Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Niasin Vitamininin Bulunduğu Besinler Niasin Vitamini , Niasin Vitamin Eş anlamları: Nikotinamid , nikotinik asit , antipellegra vitamini Özellikleri:Isı , oksidasyon , asit , alkali

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Niasin Vitamininin Bulunduğu Besinler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Niasin Vitamininin Bulunduğu Besinler

  Niasin Vitamini, Niasin Vitamin

  Eş anlamları: Nikotinamid, nikotinik asit, antipellegra vitamini
  Özellikleri:Isı, oksidasyon, asit, alkali ve ışığa dayanıklıdır. Su ve alkolde erir.

  Biyokimyasal etkileri: Kısaca; metabolizma üzerine etkilidir.

  Niasin Vitamini Eksikliği ile oluşan hastalık: gelişen tablo pellegradır. Pellegrada birçok B vitamini eksikliği düşünülmektedir. Pellegra özetle ishal, ciltte bozukluklar ve bilinç bozuklukları görülür. Nikotinik asit fazla alındığında, damarlarda genişleme ciltte kızarma, kaşınma olabilir. Karaciğerde bozukluklara yol açabilir.

  Niasin Vitamini İçeren Besin Kaynakları: Hayvansal; et, balık, süt ürünleri, karaciğer, bitkisel olarak; tam tohumlar, yeşil sebzeler ve fıstıkdır.

  Mısırda niasin az olduğu için, tek olarak tüketilmesi durumunda pellegra hastalığı görülebilir. Maya niasin bakımından zengindir. Niasinde B1 B2 vitaminleri gibi tahılların kepek kısmında yüksektir. Yiyeceklerde vitamin yönünden de zenginleştirme yapabilmek için, tahıllardan yapılmış yiyeceklere hayvansal besinlerin eklenmesi yararlı olmaktadır. Makarnanın üstüne yoğurt, kıyma eklenmesi gibi. Ayrıca yemeklerin süt veya yumurta ile terbiye edilmeleri vitamin değerini arttırmaktadır.

  Yemeklere maydanoz ve nanenin pişme işleminden sonra katılması daha uygundur.

  Bunu yanında hemen her yemekte salatanın olması yararlıdır. Salata taze olarak hazırlanmalıdır. Salatanın yeşil yapraklı olması daha yararlıdır. Soluk yapraklı marul (kıvırcık) salatasının vitamin kapsamı daha azdır. Soğan, pırasa gibi sebzelerin de yeşil yapraklarında vitamin oranı daha yüksektir.
  Bu sebzeler haşlanıp, suları atılacak olursa vitamin kayıpları fazla olmaktadır. Haşlanmış ıspanaktan yapılan yiyeceklerde vitamin kaybı yüksektir. Ispanak haşlanmak isteniliyorsa çok az süreli ve susuz ortamda kendi suyu ile pişirilmelidir.

  Günlük Niasin İhtiyacı: 6-20 mg, (1000 Kalori için 6.6 rrig

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler
 3. K Vitamininin Bulunduğu Besinler
 4. B1 Vitamininin Bulunduğu Besinler
 5. B2 Vitamininin Bulunduğu Besinler
 6. B12 Vitamini Bulunan Besinler - B12 Vitamininin Bulunduğu Besinler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş