Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Evrende bilinen en büyük yıldız hangisidir Evrenin Bilinen En büyük Yıldızı: VY Canis Majoris VY Canis Majoris VY Canis Majoris veya kısa adıyla VY CMa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Evrende bilinen en büyük yıldız

  Sponsorlu Bağlantılar
  Evrende bilinen en büyük yıldız hangisidir

  Evrenin Bilinen En büyük Yıldızı: VY Canis Majoris

  VY Canis Majoris

  VY Canis Majoris veya kısa adıyla VY CMa, Büyük Köpek Takımyıldızı'nın içinde bulunan bir kızıl üstündev yıldızdır. Yarıçapı 2,100 güneş yarıçapı genişliğine varan bu yıldız bilinen en büyük yıldız olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca aydınlatma gücü en yüksek yıldızlardan biri olan VY CMa, Dünya'dan yaklaşık 4,900 ışık yılı uzaktadır. Çift veya çoklu yıldız sistemlerinde bulunan çoğu yıldızın aksine, VY CMa tekil bir yıldızdır ve herhangi bir yıldızsal yoldaşı bulunmamaktadır. Bu yıldız yarıdüzenli değişen olarak kategorilendirilmiştir ve 2,000 günlük bir yörünge süresi vardır. (Işık Yılı: Işığın 1 yılda aldığı yoldur ve yaklaşık 9. trilyon km'dir.)

  Genel durumu

  VY Canis Majoris'in bilinen ilk kaydı Fransız astronom Jérôme Lalande'ın 7 Mart 1801 tarihli yıldız kataloğundadır. Bu katalog VY CMa'nın kadrini 7. derece olarak vermektedir. 19. yüzyılda sürdürülen çalışmalar 1850'den bu yana yıldızın kadrinin giderek azaldığını ortaya çıkarmıştır. VY CMa, 1847'den beri bir kızıl yıldız olarak bilinmektedir.
  19. yüzyıl boyunca gözlemciler VY CMa'ya 6 ayrı tamamlayıcı ölçmüşlerdir ve bu bulgularından hareketle VY CMa'nın bir çoklu yıldız sistemine ait olabileceğini belirtmişlerdir. Ama artık biliniyor ki bu ayrı tamamlayıcı olarak tanımlanan elementler, yıldızı saran bulutsunun parlak alanlarıdır. 1957'deki gözlemler ve 1998'deki yüksek çözünürlüklü resimlemeler VY CMa'nın herhangi bir yoldaş yıldızı olmadığını göstermiştir.

  Boyutu
  Minnesota Üniversitesi profesörü Roberta M. Humphreys, VY CMa'nın yarıçapının 1800-2,100 güneş yarıçapı genişliğinde olduğunu ileri sürüyor. Boyutunun daha iyi anlaşılabilmesi için, eğer VY Canis Majoris'i Güneş'in yerine koyarsak VY CMa yaklaşık Satürn'ün yörüngesine kadar bir alan kaplar. Yarıçapı için üst limit olan 2,100 güneş yarıçapını kabul edersek, ışığın yıldızın yüzeyinde tam bir tur atması için 8 saat gerekir; bu süre Güneş'te 14.5 saniyedir. VY Canis Majoris'in içini doldurmak için 7.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 (7 Oktrilyon)'dan fazla Dünya gerekir. VY CMa'nın çapı yaklaşık 3.063.500.000 kilometredir. VY CMa, Güneş'in yerine konulunca Jüpiter'in yörüngesine ulaşır. Eğer saatte 980 km hızla giden bir uzay mekiği VY Canis Majoris'in etrafında bir tur atmak isteseydi bu tur yaklaşık 1100 yıl sürebilirdi.

  Kaynak: wikipedia.com  Bu videoda yıldızların ve gezegenlerin boyutlarının birbirleriyle karşılaştırılması var. Sadece izleyin.. Hayretler içerisinde kaldım.

  VY Canis Majoris'in ve güneşin boyutlarının resimsel olarak karşılaştırılması.

  vycanismajoris.jpg


  Sadece bunlar bile evrenimizin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor bize.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yıldız Çeşitleri - Yıldız Patlaması Nedir - Yıldız Patlaması Hakkında
 3. Memleket şairi olarak bilinir. Hayatının büyük bir kısmını sürgünde geçirmiştir. 'Kerem Gi
 4. Allah (c.c) ın bir olduğuna dair en büyük delil olarak bilinen sure hangisidir
 5. Yıldız çiçeği resimleri, yıldız çiçeği fotografları, yıldız çiçeği resim, Dahlia (Yıldız
 6. yıldız resimleri, star pictures, güzel yıldız resimleri, yıldızların güzel görüntüsü, Göky
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş