Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kamerunun Yönetim Biçimi Kamerunun Yönetim Şekli nedri Daha önce Doğu ve Batı Kamerun'un oluşturduğu bir federal cumhuriyet olan Kamerun birleşerek tek bir cumhuriyet şeklini aldı.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kamerunun Yönetim Şekli, kamerum yönetimi hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kamerunun Yönetim Biçimi
  Kamerunun Yönetim Şekli nedri


  Daha önce Doğu ve Batı Kamerun'un oluşturduğu bir federal cumhuriyet olan Kamerun birleşerek tek bir cumhuriyet şeklini aldı. Hâlen, 2 Haziran 1972'de yürürlüğe giren bir anayasayla yönetilmektedir. Ülkede normalde çok partili demokratik sistem hâkim olmakla birlikte iktidar partisinin ağırlığı her alanda hissedilmektedir. Devletin en üst yöneticisi devlet başkanı, hükümet başkanı ise başbakandır. 180 kişilik bir parlamentosu bulunmaktadır. Parlamento üyeleri ve yerel yöneticiler genel seçimlerle belirlenir. Cumhurbaşkanı da parlamento üyeleri, belediye meclisleri üyeleri ve danışmanlar tarafından seçilir. Kamerun, BM, İKÖ (İslâm Konferansı Örgütü), Afrika Birliği, Afrika Antiller ve Pasifik Sözleşmesi, IMF ( Uluslararası Para Fonu), İslâm Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlere üyedir.

  Siyasi partiler: Kamerun'daki siyasi partilerin başta gelenleri şunlardır: Demokratik Halk Hareketi: Batı ülkeleriyle iyi geçinmeye çalışan bir partidir. Bazı küçük partilerle işbirliği yaparak iktidarı elinde tutmaktadır. Sosyal Demokrat Cephe: Jhon Fru Ndi'nin liderliğindeki bu parti adından da anlaşılacağı üzere sosyal demokrasiyi savunan sol bir partidir. Muhalefetin başını çekmektedir.

  İdari bölünüş: 10 ille, 49 ilçeden meydana gelir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bulgaristan'ın yönetim şekli nedir? Bulgaristan'ın yönetim şekli nasıldır?
 3. Kamerunun Yüzölçümü nedir, Kamerunun Yüzölçümü hakkında bilgi
 4. Kamerunun Yüzey Şekilleri nasıldır, Kamerunun yüzel şekilleri hakkında bilgi
 5. İranın Yönetim Şekli, İran Yönetim Şekli nedir
 6. Brezilya'nın yönetim şekli nedir? Brezilya'nın yönetim şekli nasıldır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş