Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İran Turistik Yerleri , İranın Turistik Yerleri Nelerdir , İranın Turistik Yerleri; Tarihsel geçmişi , süreğen toplumsal ve kültürel hayattaki sürekli canlılığı ile görülmeye değer
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İranın Turistik Yerleri, İranın Turistik Mekanları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  İran Turistik Yerleri,
  İranın Turistik Yerleri Nelerdir,


  İranın Turistik Yerleri; Tarihsel geçmişi, süreğen toplumsal ve kültürel hayattaki sürekli canlılığı ile görülmeye değer birçok doğal güzellikler ve tarihi mekanlara sahip İran, bu özelliği ile turistlerin merak ve estetik duygularını tatmin edecek, onların ilgi ve beğenisini kazanacak turistik bir ülke konumundadır. İran’a yolculuk yapan her turist kendi zevk anlayışına ve gezi programına uygun yerleri rahatlıkla bulma şansına sahiptir. Unutmamak gerekir ki bir ülkeyi ve halkını tanımanın en iyi yolu o ülkenin halkı ve pazar esnafıyla yakından tanışmak ve onlarla doğrudan doğruya temas kurmakla mümkündür.


  İran, insan tarihinin çeşitli devrelerinden kalan zengin tarihi eserleri ile ülkenin geniş coğrafyasında serpili ova, yayla, kıyı, dağlık ve çöl alanlarının yanısıra birbiriyle iç içe uyum gösteren tarihi binalar, dini ve kültürel mirasların yer aldığı şehirleriyle turistik değeri tartışılmaz bir ülkedir. Bu bağlamda örneklerini günümüze kadar ulaşan tarihi miraslarda ve mimari yapılarda görebildiğimiz eski İran kültürü turistler için ayrı özel anlamı bulunan kaçınılmaz bir fırsattır. Ülkenin yakın ve uzak geçmişteki kültürünün bir toplamı olan bugünün İran kültürü herkesin kendi kültür ve zevk anlayışına uygun motifler bulabildiği ilgilenenlerin merak tutkusuna ve estetik anlayışına hitap eden zenginliklerle doludur. Cemşit tahtı, Pasargaf, Şuşi, Hamedan, Kermanşah, Firuzabad, Siraf ve İran’ın antik uygarlığının izlerini taşıyan diğer bölgelerdeki mevcut antik eserler bu tarihi ülkenin ne ölçüde görülmeye değer olduğunu anlatmak için yeterli delillerdir.


  Ülke sahillerinin 2500 km’yi aşkın uzunlukta olması ve diğer yandan fazla Alborz. Zagros gibi yüksek dağlık bölgelerin varlığı dikkate alındığında İran doğal çevre açısından da dinlenme ve eğlenmeye son derece müsait bir ülkedir. Kuzeyde Mazenderan sahilleri, güneyde Fars Körfezi ve Umman denizi kıyıları ile ayrıca Kiş.Qeşm, Hürmüz gibi Fars Körfezi adaları ve sahilleri çok cazip iklimi ile yaz ve kış mevsiminde turistlerin dinlenip eğlenebileceği ideal yerlerdir. Söz konusu ada ve sahiller konaklama ve hava ulaşımı için ihtiyaç duyulan diğer tüm olanaklarla donatılmış bir vaziyette konuklarını ağırlamaktadır.  İran’ın gezip görmek, dinlenmek ve eğlenmek için ideal en önemli yerlerinden biri de kaplıcalar ve çamur tedavisi (Mud Traphy)’nin yapıldığı bölgelerdir. Larican, Mahlat, Sarın, Bostanabad, Ramsar ve Kutursu İran’ın tanınmış ve her yıl binlerce insanın yoğun uğrak yeri olan şifalı kaplıca bölgelerinin başında gelir.

  Urumiye gölü yaklaşık 4-6 bin km genişliğinde (kuru ve yağışlı mevsimlere uyum sağlayan) uzun sahilleri ve çok tuzlu suyu (%30’u bulan oranda) ile ülkenin çamur tedavisinin yapıldığı en önemli bölgelerinden biridir. Çamur tedavisi, tortu şeklindeki sulu çamurun kaplıca suyu ile yıkanan vücuda sürülmesi ile uygulanır. Çamur tedavisi (Mud Traphy) denilen bu tedavi şekli tıp literatüründe önemli bir yer işgal etmektedir. Bu bakımdan Urumiye gölü bu alanda sahip olduğu potansiyel imkanlarla İran’ın turizm sektöründe önemli bir gelir kaynağı olarak karşımıza çıkar.


  Ülkenin çöl alanları da gezip görmek için İran’ın diğer çekici bölgelerindendir. Bir zamanlar Doğu ve Batı arasında ticaret kervanlarının önemli uğrak yerleri olan bu bölgelerde bugün sadece bu kervansarayların ve eski su ambarlarının kalıntılarına rastlanmaktadır. Her halükarda İran’daki doğal çöl manzaraları kuru ancak görülmeye değer hoş ve cazip bölgelerdir diyebiliriz.  İslâm dininin İran’da yayılmasıyla birlikte İmamların ve İmamzadelerin yatırları zamanla Müslümanların ziyaret ettiği mekanlar haline dönüşmüştür. Bu süreç içinde dönemin dini önderleri büyük dini şahsiyetlerin kabirlerinin bulunduğu her yerde kabir mahallinde zengin mimari özellikle zarif, görkemli türbeler yaptırmışlardır. Gerçekte ise bu tür mimari yapılar halkın büyük dini şahsiyetlere verdiği önemin dışı yansıması halidir. Zamanın tanınmış mimar ve sanat ustaları günün mevcut olanaklarını kullanarak üstün deha ve ince zevk anlayışlarının kendisinde toplandığı bütün marifetlerini bu türbelerin yapımında göstermişlerdir. Bu gün İran’daki birçok ziyaret mekanlarında bu üstün sanat inceliklerini görmek mümkündür.

  İranın Turistik Yerleri
  A. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan türbeler: Bu türbelerin başında Meşhed kentindeki İmam Rıza Hazretleri’nin türbesi ile Kum kentindeki Hz. Masume’nin türbesi gelmektedir. Bu iki türbenin varlığı ve ziyaretçi toplaması Meşhed ve Kum kentlerindeki sosyal ve ekonomik canlılığın asıl etkenini oluşturmuştur.  B. Daha çok milli ve bölgesel çapta değer taşıyan türbeler: Ülkenin çeşitli bölgelerinde yer alan bu türbelerin başlıcaları; Şiraz kentinde Şahçerag olarak bilinen Ahmed bin Musa bin Cafer Hazretlerinin türbesi; Rey şehrinde Abdolazim ve Hamza bin Musa al Kazım Hazretlerinin türbeleri; Astane-i Aşratiye’e Beka Seyed Celaleddin Aşraf Bin Musa al Kazım Hazretlerinin türbesi olup İran’ın Müslüman ve inançlı halkının yoğun ilgisine mahzardır. Yukarda saydığımız türbelerin yanısıra ülkenin değişik bölgelerinde yer alan ve halkın kutsal bildiği tarihi kestane, selvi ve çınar ağaçları da yerli ve yabancı turist çeken diğer yerlerdendir.

  Genelde kubbe şeklinde boy gösteren türbeler özellikle de haftanın Perşembe ve Cuma günleri şehir halkı ve ülkenin diğer bölgelerinden gelen ziyaretçi akınına uğramaktadır. Elverişli iklim koşullarında kurulu bazı türbeler halkın dinlenme yeri olarak da işlev görmektedir. Bununla beraber İran’daki birçok türbe bu türbelere yönelik halk ziyaretlerinin gelişmesi sonucu bu bölgelerde zamanla şehirlerin oluşmasına neden olmuştur. Genelde İmamzade türbelerinin haremlerinin etrafında toplanan bazı hizmet ve ticari faaliyetler ziyaretçi sayısının artmasıyla bağımsız birer ticaret merkezine dönüşmüşlerdir.


  Kısaca söylemek gerekirse İran’daki dini ziyaret mekanları oluşturan iç turizmin gelişmesinde etkili bir faktörlerden biridir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Macaristanın Turistik Yerleri, Macaristanda gezilecek turistik yerler
 3. Japonyanın Turistik Yerleri, japonya tarihi turistik mekanlar
 4. İranın Turistik Yerleri, İran Turistik Mekanları
 5. İranın Tarihi Yerleri, İranın Tarihi Yerleri hakkında bilgi
 6. İranın En Güzel Yerleri, İranın doğal ve tarihi güzellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş