Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Azerbaycanın Bağımsızlığı Bilgi Azerbaycan Bağımsızlığı , Azerbaycanın Bağımsızlık Tarihi Azerbaycan Bağımsızlık Günü Azerbaycan tarihi günümüzdeki Azerbaycan Cumhuriyeti'nin sınırları içinde kalan bölgelerin tarih öncesi zamanlardan günümüze

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Azerbaycanın Bağımsızlığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Azerbaycanın Bağımsızlığı Bilgi

  Azerbaycan Bağımsızlığı,
  Azerbaycanın Bağımsızlık Tarihi
  Azerbaycan Bağımsızlık Günü


  Azerbaycan tarihi günümüzdeki Azerbaycan Cumhuriyeti'nin sınırları içinde kalan bölgelerin tarih öncesi zamanlardan günümüze kadar süregelen tarihidir.

  Azerbaycan diğer Sovyet Cumhuriyetlerini takip ederek 30 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etti ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na üye oldu.

  Bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'da Eylül 1991'de yapılan ilk seçimlerde eski Komünist Partisi sekreteri Ayaz Muttalibov ilk devlet başkanı seçildi. Bu sırada Dağlık Karabağ'daki anlaşmazlık giderek artıyordu. 1992'de Karabağ'daki Ermeniler bağımsızlıklarını ilan ettiler. Böylece başlayan Karabağ Savaşı Rusya'nın desteği sayesinde kısa zamanda Ermenistan'ın lehine döndü. 25 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ'daki Hocalı Katliamında yüzlerce Türk Ermeniler tarafından öldürüldü. Savaştaki başarısızlığı yüzünden Komünist kökenli hükümet düştü ve yeni yapılan seçimlerde Azerbaycan Halk Cephesi lideri ve Türkiye yanlısı Ebulfez Elçibey devlet başkanı seçildi.

  Elçibey de Ermenilerin Karabağ'daki kazançlarını önleyemedi. 1993 yılında Gence'de Elçibey'e karşı yapılan askeri darbe sonucu yönetim Haydar Aliyev'in eline geçti. 16 Mayıs 1994 tarihinde Ermenistan, Azerbaycan, Dağlık Karabağ ve Rusya'nın liderleri Moskova'da biraraya gelerek ateşkes antlaşması imzaladılar. Ancak kalıcı bir barış antlaşması hiçbir zaman imzalanmadı. Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesine cevap olarak Azerbaycan'ın Ermenistan'la olan sınırlarını kapatması eylemine Türkiye de katıldı. İki ülke arasındaki anlaşmazlık günümüze değin çözümsüz olarak devam etmektedir. Haydar Aliyev 12 Aralık 2003'te öldü ve yerine oğlu İlham Aliyev devlet başkanı seçildi.

  Kaynak: vikipedi


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk'ün Bize Emanet Ettiği Bağımsızlığı Korumak İçin Görevlerimizin Neler Olduğunu Yazı
 3. Atatürk Okul Genç Beyinlere İnsanlığa Hürmeti Millet Ve Memlekete Sevgiyi Şerefi, Bağımsız
 4. Bir Ülkede Yargı Bağımsızlığı Yoksa Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşırız
 5. Azerbaycanın Bağımsızlığı Hakkında Bilgi
 6. Azerbaycanın Başkenti
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş