Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ABD nin bayram ları ve tarihleri Labor Day İşçi bayram ı olarak tanımlanabilecek bu özel gün her yıl eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanır. Aynı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 81      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Amerikanın Bayramları, Amerikanın kutladığı bayramlar neler

  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD nin bayramları ve tarihleri


  Labor Day

  İşçi bayramı olarak tanımlanabilecek bu özel gün her yıl eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanır. Aynı zamanda birçokları için yaz sezonunun bitişi ve öğrenciler için de okul döneminin başlangıcı anlamını taşır. Bu özel günde iş yerleri ve okullar tatil edilir.

  Columbus Day

  Kristof Kolomb'un 12 Ekim 1492'de yeni kıta Amerika'ya ayak basmasının yıldönümü olarak her yıl ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanır.

  Halloween

  Cadılar bayramı olarak anımsayacağınız bu bayram her yıl 31 Ekim'de büyük şenliklerle kutlanır. İnsanlar değişik kostümlere bürünerek yürüyüşler yaparlar. En çok çocukların sevdiği bu bayramda çocuklar evinizin kapısını şeker istemek için çalabilirler. Bu bayramın bir diğer eğlencesi de büyük bir balkabağını oyarak korkutucu şekiller yaratıp, içine mum koymaktır. Bu, genelde evlerin dışarıdan görünür bir köşesine yerleştirilir.


  Veterans Day

  1. Dünya Savaşı'nda savaşanların anısına, savaşın sona erdiği tarih olan kasım ayının 11'inde kutlanan gazileri anma günüdür.


  Thanksgiving

  Şükran günü olarak bilinen bu özel olayın geçmişi 1621'lere uzanır. O dönemde gerçekleşen korkunç bir kıtlık ve ölümlerden sonra yeniden geri gelen berekete şükran etmek fikrinden ortaya çıkmış bir bayramdır. Her yıl kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanır, çoğu zaman bu perşembeyi takip eden cuma günü de tatil edilir. Bu günün en büyük özelliği aile bireylerinin bir araya gelmesidir. Aile büyüğü evinde hindi pişirir, tüm aile bir araya gelip hindi yer ve sonrasında da o günün özelliği olarak oynanan Amerikan futbolu maçını seyrederler. Şükran günü sofrasının meşhur yiyecekleri hindi, patates ve kabak tatlısıdır.


  Yılbaşı ve Christmas

  Bir Hristiyan bayramı olan Noel, Hazreti İsa'nın doğumgünü olarak her yıl 25 Aralık'ta kutlanır. Herkes evinde bir çam ağacı süsler ve altına hediyeler koyar. Bunun yanında insanlar birbirine tebrik kartları yollar, sokaklar ve evlerin etrafı ışıklarla süslenir. Noel sabahı hediyeler verilir ve 24'ünü 25'ine bağlayan akşam aile bireylerinin bir araya geldiği evde yemek yenir, sonrasında da kiliselerdeki ayinlere gidilir. 24'ü gecesinden (Christmas Eve) yılbaşına kadar (New Year's Day) tatildir. Genelde çoğu okulun sömestr tatili de bu döneme denk gelir.

  Tüm dünyanın kutladığı yeni yıl'da da herkes evini ışıklarla donatır ve her şehirde gece tam 12:00'de muhteşem havai fişek gösterileri yapılır. Yeni yıl günü her yer tatildir ve tam ertesi günü her yerde büyük indirimler olur.

  Martin Luther King Günü

  Her yıl ocak ayının üçüncü pazartesi günü siyah nüfusun haklarını korumak ve kazanmak için çalışmış olan Martin Luther King'i anma günü olarak ilan edilmiştir.


  Valentine's Day

  14 Şubat'ta kutlanan 'Sevgililer Günü'dür. Bu günde gelenek insanların sevdiklerine kutlama kartları atıp hediyeler vermesidir.


  St. Patrick's Day

  Amerika'da yaşayan İrlandalı'ların kutladığı özel gündür. Her yıl mart ayının 17'sinde kutlanır. Bu günün özelliği yeşil rengin hakim olduğu kıyafetler giyip İrlanda biraları içmektir.

  Spring Break

  Amerika'da öğrencilere hitap eden bir tatildir. Bahar tatili denilen bu bayramda okullar bir hafta tatil edilir. Bu tatilin tarihi her okula göre değişir ama genelde mart - nisan aylarındadır.

  Easter

  Paskalya bayramı olarak bilinen bu bayramın tarihi her yıl değişir. Genel olarak bahar mevsiminde bir pazara denk gelir. Hristiyan dünyası için Hazreti İsa'nın yeniden dirilişi manasını taşıyan bu özel günde yine aileler bir araya gelir ve yemek yiyip, dua ederler. Bu özel gün baharın gelişini de simgeler.

  Memorial Day

  Mayıs ayının son pazartesi günü kutlanan bu özel gün Amerikan şehitlerini anma günüdür.

  Fourth of July

  Amerikan bayramları arasında en önemlisi olan bu bayram, Amerika'nın bağımsızlığının ilan edilişinin yıldönümü olarak her yıl adından da anlaşılacağı gibi 4 Temmuz'da kutlanır. Tüm ülke çapında bu tarihte her yer tatil edilir. 4 Temmuz gecesi her şehirde havai fişekler atılır, kutlamalar yapılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Amerikanın Önemli Günleri Ve Bayramları
 3. Amerikanın En Güzel Şehri
 4. Amerikanın Meşhur Yemekleri
 5. Amerikanın Kuruluşu
 6. Amerikanın Eyaletleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Teşekkürler... 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş