Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mektup Nedir? - Mektup Nasıl Yazılır? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Mektup Nedir - Mektup Nasıl Yazılır Mektup Nedir, Mektup Nasıl yazılır, Mektubun Tanımı mektup
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 267      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Mektup Nedir? - Mektup Nasıl Yazılır?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Mektup Nedir? - Mektup Nasıl Yazılır?

  Uzaktaki bir kişiye/kişilere ya da kuruma belirli bir durumu ifade etmek amacıyla yazılan yazılara mektup denir.

  Mektup Türleri

  Kişisel
  Yazınsal ve Düşünsel Mektuplar
  Resmi Mektuplar, İş Mektupları
  Zarf Yazımı

  Kişisel (Özel) Mektuplar

  Arkadaşlık, aile bağları, aşk gibi herhangi bir yakınlığı olan iki kişinin birbirine duygu, düşünce ve yaşantılarını samimi bir üslupla ve yazılı olarak anlattığı mektuplardır.

  Özellikleri:

  - Konu ve uzunluk sınırı yoktur.

  - Yaşamın her anı, her alanı ile ilgili olarak yazılabilir.

  - Mektup yazan kişi ile mektubun yazıldığı kişi arasındaki ilişkinin gücü ve derinliği, mektubun içeriğini ve özelliklerini belirler.

  - İçtenlik ve kişisellik esastır.

  - Konuşma üslubu hakimdir.

  - Yazım ve noktalama kurallarına özen gösterilmelidir.

  Bazı mektuplar, bir yere davet etme, bir başarıyı ya da özel günü kutlama, başsağlığı veya geçmiş olsun dileği iletmek amacıyla kaleme alınabilir. Bu türden mektuplar genellikle kısa olmakla birlikte kişiler arasındaki ilişkiye bağlı olarak uzunluğu-kısalığı değişebilir. (Ayrıca bkz. Davetiye, kutlama, telgraf)

  Sanat, siyaset, edebiyat, düşünce adamlarının birbirlerine, ailelerine, sevgililerine yazdıkları mektuplar, onların yaşamlarına ve dönemlerine ışık tutan birer belge niteliği taşır. Örneğin Van Gogh’un kardeşine yazdığı mektuplar Theo’ya Mektuplar, Kafka’nın sevgilisi Milena’ya yazdıkları Milena’ya Mektuplar, Bedri Rahmi Eyuboğlu’nun kardeşlerine yazdıkları Kardeş Mektupları, Cahit Sıtkı Tarancı’nın mektupları Evime ve Nihal’e Mektuplar, Ziya’ya Mektuplar adıyla kitaplaştırılmıştır.

  Yazınsal ve Düşünsel Mektuplar

  Herhangi bir düşüncenin, duyuşun belirli bir kişiye değil, belirli bir okur kitlesine ya da tüm insanlara ulaşması için mektup şeklinde kaleme alınmasıdır. Bazan bir gazetede ya da dergide yayınlanabilir(Örnek: Nurullah Ataç, Okuruma Mektuplar) bazan da toplumsal, düşünsel, sanatsal nitelikli mektuplar bir kitap halinde toplanabilir(Örnek Descartes- Ahlak Üzerine Mektuplar).

  Örnek metin: Ali Sirmen, "Allah Allah", Cumhuriyet, 7 Ekim 2000.

  Örnek metin: Descartes, Ahlak Üzerine Mektuplar, (Çev. Mehmet Karasan), İstanbul, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları, 1992: 53-54, 62.

  Örnek metin: Doğan Kökdemir, "Üniversite Öğrencilerine Açık Mektup", Cumhuriyet Bilim Teknik, 29 Temmuz 2000, 697: 15.

  Mektup türünün kişiselliği, yazınsal birçok eserin yapısını da etkilemiştir. Türk ve dünya edebiyatında mektuplarla bezenmiş romanların yanı sıra tamamı mektup şeklinde yazılmış romanlara ya da öykülere de(Örnek: Goethe- Genç Werther'in Acıları, Reşat Nuri Güntekin- Bir Kadın Düşmanı, Halide Edip Adıvar-Handan) rastlanır.

  Örnek metin: Aziz Nesin, "Son Konuğuma Mektup".

  Resmi Mektuplar, İş Mektupları

  Bir talebi ya da siparişi bildirmek, bir soruna açıklık getirmek, iş başvurusunda bulunmak, bir üst makama belirli bir durumla ilgili bilgi iletmek vb. amaçlarla kişiler ile kişiler, kişiler ile kurumlar ya da kurumlar ile kurumlar arasında yapılan yazışmalardır.

  Özellikleri:

  -Kuruma ya da kişiye yönelik hitapla başlanmalıdır.

  -Ad, adres, tarih belirtilmelidir.

  -Açık, temiz, düzgün bir Türkçeyle kaleme alınmalıdır.

  -Amaç açıkça belirlenmelidir.

  -Birden fazla sorun söz konusuysa maddeler ya da paragraflar halinde belirtilmelidir.

  -Saygılı, ciddi bir dil ve üslup kullanılmalıdır.

  -Mektup bir kurum tarafından yazılıyorsa, kurumun antetli kâğıdı ve zarfı kullanılmalıdır.

  -Daha önce yazılmış bir mektuba karşılık olarak yazılıyorsa, “ilgi” başlığı altında hangi tarih ve hangi sayılı, hangi konuyla ilgili yazıya karşılık olduğu belirtilmelidir.

  -Sorun, durum ya da dilek açıkça ve kısa cümlelerle belirtilmelidir.

  -Sonuç cümlesinde makamlar arasındaki hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir. Üst makam alt makama yazıyorsa ya da makamlar arasında denklik varsa “rica ederim”, alt makam üst makama yazıyorsa “saygılarımla arz ederim” ifadesiyle cümle tamamlanmalıdır(“...durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim”, “... gereğini saygılarımla arz ederim” gibi).

  -Kurumdan kişiye ya da kuruma yazılıyorsa kurumun en üst makamı tarafından, kişiden kişiye yazılıyorsa yazan tarafından imzalanmalıdır.

  -Ek belgeler mektubun sonunda “Ekler” başlığı altında ve maddeler halinde belirtilmelidir.

  -Bilgisayarla ya da daktiloyla yazılmalıdır.

  -Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalıdır.

  -Yazım ve noktalama kurallarına uyulmalıdır.


  Zarf yazımı

  -Alıcının adresi zarfın ortasına yazılmalıdır.

  -Gönderenin adı ve adresi zarfın sol üst köşesine yazılmalıdır.

  -Tam ve açık adres yazılmalıdır.

  -Büyük harflerle ve okunaklı yazılmalıdır.

  -Alıcı adresinin posta kodu belirtilmelidir.

  -Özellikle yurtdışına gönderilen mektuplarda posta pullarının ülkeyi temsil edici bir değer olduğu unutulmamalı ve posta pulu kullanılması yeğlenmelidir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Mektup

  Tanım: Mektup, başka bir yerde bulunan bir kişiye, bir topluluğa ya da bir kuruma bir maksadı bildirmek için yazılan yazıdır.

  Mektubun Tarihi
  Mektup, yazının bulunduğu tarihe kadar ortaya çıkmış eski edebiyat türlerinden biridir. Eldeki en eski örnekler; Mısır firavunlarının diplomatik mektupları (MÖ 15. - 14. yüz yılları) ile Hitit krallarının Hattuşa (Boğazköy) arşivinde bulunan mektuplarıdır. Batı edebiyatında mektup türünün ilk örneklerini, Yunan edebiyatında görürüz. Mektup, bir edebiyat türü olarak, özellikle Latin edebiyatında gelişip yaygınlaşmıştır. Bu alanda yazanların başında Cicero (MÖ 106 - 43) gelir. Rönesans’tan bu yana Avrupa’da çeşitli ülkelerde bu türün yaygınlaştığı görülür. Özellikle Fransa’da mektup türü büyük gelişme göstermiştir. Mektup türünün Türk edebiyatında epey uzun bir geçmişi vardır. Münşeatlarda (Nesir halindeki yazıları bir araya toplanmasından meydana gelen eserlere denir.) resmi ve özel mektuplara geniş yer verilirdi. Şinasi’ nin öncülüğünde başlayan düz anlatım akımı, mektuplarda da etkisini göstermiş; Tanzimat’tan bu yana yazılan özel mektuplarda yapmacıksız, doğal bir anlatım kullanılmıştır.

  Mektupta Amaç


  • Bir haberi almak ya da vermek.
  • Bir konuyu yazılı olarak tartışmak.
  • Herhangi bir konuda sevincimizi ya da üzüntümüzü bildirmek.
  • Birinden yardım dilemek ya da ona yardım etme isteğinde bulunmak.
  • Bir işi sonuçlandırmak.

  Mektupta Biçim
  1. Hitap: Mektup yazılan kişiye olan ilgi ve yakınlığımıza bağlıdır. Samimi olduğumuz kişilere “Canım, Dostum”, yeni tanıştığımız ya da resmi olduğumuz kişilere “Bay, Bayan, Sayın” şeklinden hitap edebiliriz.
  2. Giriş ve Gelişme: Mektubun amacını belirten bölümdür. Amaca doğrudan doğruya girilir. Bir haber öğrenmek için mi, bir sorunu tartışmak için mi, bir mektuba cevap olarak mı yazıldığı bu bölümde ortaya konur.
  3. Sonuç: Bu bölümde klişeleşmiş cümleler, selam ve iyi dilekler yer almalıdır.

  Mektup Yazılırken Uyulması Gereken İlkeler


  • Mektup çizgisiz ve beyaz bir kağıda yazılmalıdır.
  • Kağıdın sadece bir yüzü kullanılmalıdır.
  • Mektup, kurşun kalemle yazılmamalıdır.
  • Mektup kağıdının sağ üst kısmına yazıldığı yer ve tarih konulmalıdır.
  • Mektup bitince imzalanmalı, sol üst köşesine de adres yazılmalıdır.

  Mektup Zarfı


  • İçindeki yazılar okunmayacak kalınlıkta olmalıdır.
  • Gönderenin adresi zarfın ön yüzünün sol üst köşesine yazılmalıdır.
  • Gideceği yerin adresi orta sağ kısma yazılmalıdır.
  • Gideceği kentin adı, en alt sağ köşeye büyük harflerle yazılmalıdır.
  • Pul sağ üst köşeye yapıştırılmalıdır.

  Mektup Çeşitleri  Özel Mektuplar
  Tanışan ve aralarında bir yakınlık olan kişilerin birlerine yazdıkları mektuplardır.

  Özel Mektup Çeşitleri


  • Teşekkür mektubu
  • Baş sağlığı ve teselli mektubu
  • Özür dileme mektubu
  • Davetiye mektup ve kartları
  • Tebrik mektubu 5. Betül Balota

  Mektup nasıl yazarız, mektup yazarken nelere dikkat ederiz ?

  Bu sorular aslında çoğumuzun mektup yazarken aklına gelen ve cevap bulmak için Google dan aratıp emin olmak istediğimiz konular. Bu yorumumda bu iki soruyu esas alarak mektup yazmanın temellerinden bahsedip gerekli bilgileri vereceğim.

  Eğer mektup yazmak istiyorsanız büyük ihtimalle onu postalamak da isteyeceksiniz, bu yüzden mektubu ve zarfı ayrı ayrı işleyeceğiz.

  Mektup Yazmak

  Kişide huzur sağlayan eylemdir. mektup yazmak, kalem tutmak, bembeyaz sayfanın üstünü yaşanacak, yaşanmış ve yaşanmakta olan olaylar yazılır. iç dökmek için bire birdir, psikolojik rahatlamayı sağlar.

  Niçin mektup yazamak isteriz ?

  Mektup en güzel yazılı ifade şekillerinden biridir. Nostaljiyi severler için vazgeçilmezlerdendir, mektup yazmak ve mektup almak hediye gibidir, bazen dile getiremediğimiz, kişinin yüzüne söyleyemediğimiz herşeyi mektuplara söyleriz sevdiklerimize söyler gibi, artık koklayamadığımız mektup yapraklarının yerini, zamanla mailler ve mesajlar almıştır, mektuplar tarihin tozlu sayfalarına kaldırılmıştır.

  Teknolojiyle bu ihtiyacı silenler el yazısıyla yazılmış bir mektubun içtenliğini, hatta romantizmi unutmuş olmalarıyla şaşırtır. mektup yazmak samimiyettir..her anından keyif alırsınız.. önünüzde kağıt, elinizde kalem, yazılacaklar akılda, mükemmel bir tatmindir o an.. el yazısı karakterdir..bazen sayfalar yetmez, eliniz isyan eder ama yinede son noktayı koyamazsınız. aslında çok yalnız bir eylemdir mektup yazmak..hüzünlü..soğuk havada duyulan kahve kokusu kadar keskin, özlenen bir duygu..hele iştahla kağıda kaleme sarılmak için bir sebebiniz yoksa…

  http://undt.info/mektup-nasil-yazilir-mektup-yazarken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html


 6. Kayıtsız Üye

  mükemmel olmuş ellerinize sağlık süper çok iyi anladım ve 100 aldım ))


 7. Kayıtsız Üye

  çok iyi olmuş yazarlik ödevimde işe yarar


 8. Kayıtsız Üye

  Gerçekten güzel hazırlamışsınız...


 9. Kayıtsız Üye

  çok iyi olmuş yazarlik ödevimde işe yarar

  TEBRİKLERRRR....


 10. zorakornaber

  Çok saolun çok işime yaradı ödeve gerekliydin...


 11. Kayıtsız Kullanıcı

  cook tesekkur ederim cok isime yaradı.cok güzel hazirlamissiniz


 12. serkan

  Bunu yazana tesekkurler ben diecektim ki mektupun tarihi yazanin adresi imza ad soyad nere yazilacagi acikca anlatirmisiniz


 13. Misafir Üye

  mejtup nasıl yazılır onu öğrendim sayenizde vede ödevim için kullandım


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş