Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İlk Müslüman Türk Cumhuriyeti Azerbaycan , Eski Türk Devletleri , Azerbeycan , İlk Müslüman Türk Devleti , Azerbeycan Kuruluşu , Azrbeycan Hakkında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İlk Müslüman Türk Cumhuriyeti Azerbaycan, Eski Türk Devletleri, Azerbeycan, İlk Müslüman Türk Devleti, Azerbeycan Kuruluşu, Azrbeycan Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Müslüman Türk Cumhuriyeti Azerbaycan, Eski Türk Devletleri, Azerbeycan, İlk Müslüman Türk Devleti, Azerbeycan Kuruluşu, Azrbeycan Hakkında  Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Doğu Kafkasya'da yerleşmiş ve yüzölçümü 113.892 kilometrekare olan, Müslüman ve Türk toplumlarında kurulan ilk laik ve demokratik devlettir.

  Nüfusu 2 milyon kişiye ulaşan Cumhuriyetin sınırları Kuzey'de - Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti, Kuzeybatı'da - Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti, Batı'da - Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ve Güney'de İran'la belirlenmiştir. Azerbaycan'da en büyük şehir olan Bakü'nün Bolşevik Bakü Sovyeti'nin kontrölünde olması nedeniyle, devletin geçici başkenti Gence olmuştur.

  28 Mayıs 1918 tarihinde Tiflis'de Azerbaycan Milli Şurası tarafından Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ilan edildi. Meclis açılıncaya kadar geçici şüra ilan edilerek, başkanlığa Mehmet Emin Resulzade seçildi. 9 kişilik icra heyetinin başkanlığına da Fethali han Hoyski getirildi.

  4 Haziran'da Osmanlı İmparatorluğu ile Azerbaycan Milli Şurası arasında Batum Antlaşması imzalandı. 12 Haziran tarihinde Bakü Sovyeti ordusu Bakü'den Gence’ye harekete başladı ve bu nedenle Azerbaycan hükümeti Osmanlı Devleti’nden yardım isteğinde bulundu. 16 Haziran'da hükumet Tiflis'ten Gence'ye taşındı, 17 Haziran'da Fethali han Hoyski başkanlığında ikinci hükumet kuruldu, 19 Haziran'da Azerbaycanda savaş durumu ilan edildi.

  Hükümetin 27 Haziran 1918 tarihli kararı ile Azerbaycan Türkçesi Azerbaycan Cumhuriyetinin Devlet dili oldu. 1 Ağustos'ta Azerbaycan Savunma Bakanlığı kuruldu.

  Bazı bölgesel ve dünya güçleri petrol bakımından zengin olan Bakü’nün Türklerin eline geçmesine karşı idiler. 25 Temmuz’da Bakü’de Şaumyan hükümeti devrilmiş ve Menşevik ve Daşnaklardan oluşan Sentrokaspi hükümeti İran’da bulunan İngilizleri yardıma çağırmıştı. O tarihte Bakû’de 18 bin silahlı Ermeni, 1200 İngiliz ve 1500 Rus birlikleri, yani 20 ile 30 bin kişilik kuvvet bulunmakta idi. Bakû cephesinde savaşa hazırlanan Kafkas İslam Ordusunda Anadolu’dan gelen 8 bin Türk askeri, 7 bin Azerbaycan Türklerinden milis kuvveti vardır. Bakü Muharebesi'nin ardından Nuri Paşanın komuta ettiği Kafkas İslam Ordusu 15 Eylül 1918'de Bakü şehrini almağı başardı. Bakü'nün fethi sırasında 1130 Mehmetçik şehit oldu.
  17 Eylül tarihinde hükumetin Gence'den Bakü'ye taşınması ile Azerbaycan Cumhuriyetinin Başkenti Bakü şehri oldu.

  Osmanlı Devletinin savaşı kaybetmesiyle, 30 Ekim 1918’de Mondros mütarekesini imzalayarak, 16 Kasım’da Bakü’yü, 15 Aralık’da ise Azerbaycanı tümüyle terketti, 17 Kasım’da İngiliz kuvvetleriyle beraber Rus ve Ermeni askerleri Bakü’ye girdi.

  9 Kasım 1918’de Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından üç renk üzerine ay ve sekiz köşeli yıldızdan oluşan Azerbaycan bayrağı kabul edildi. Bu renkler üstte Türkçülüğü temsil eden mavi, ortada çağdaşlaşmayı temsil eden kırmızı, ve altta İslamcılığı temsil eden yeşilden oluşmaktadır. Günümüzün çağdaş Azerbaycan Cumhuriyeti de aynı bayrağı kendi devlet sembolü olarak kabüllenmiştir.

  7 Aralık’ta Azerbaycan Parlamentosu açıldı, Alimerdan Topçubaşov Azerbaycan Parlamentosunun ilk başkanı seçildi. 26 Aralık’da Fethali han başkanlığında üçüncü kabine kuruldu. Cumhuriyetin Meclisi nispi temsil sistemi ile evrensel oylama sonuçlarına dayanarak seçilmiştir. Meclis devlet yönetiminin en yüksek organı olmuş, Bakanlar Kurulu ise Meclise sorumlu olmuştur. 12 Ocak 1920 tarihinde dünyanın 23 devleti Azerbaycan Cumhuriyeti`nin varlığını resmen tanıdı.

  Bolşevikler, Ermenistan’la savaşmakta olan Azerbaycan’da varolan milli hükümeti yıkarak, Komünist Partisi hükümetinin oluşmasını sağladılar. Kızıl Ordu 26 Nisan’da sınırı geçerek Azerbaycan’a girdi ve ardından 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu.

  Tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Memmed Emin Resulzâde 1884′te Bakü’de dünyaya geldi. Çalışma hayatına 19 yaŞında iken gazete yazarlığı ile başladı. Tiflis’te yayınlanan Şark-i Rus, Azerbaycan’da Hüseyinzâde Ali Bey Turan’ın Hayat ve Füyuzat ile Ahmet Ağaoğlu’nun Irşat ve Terakki gazetelerinde yazdı. Bakü’de haftalık Tekâmül, sonra Yoldaş dergilerini yayınladı.
  1905′te siyâsete atıldı. Çarlık yönetimine karşı gizli bir dernek kurdu. Takibata uğrayınca Türkiye’ye kaçtı. 1913′te Çarlık yönetimi af çıkarınca Bakü’ye döndü.
  1917′de Bağımsız Azerbaycan fikrini savunan Müsâvât Partisi‘nin başkanı oldu. Türkistan’daki diğer Türk Cumhuriyetleri’nin de Rusya’dan ayrılması ve Türk Devletleri Federasyonu kurulması fikrini savunuyordu.
  28 Mayıs 1918′de Azerbaycan Cumhuriyeti kuruldu ve ilk cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet iki yıl yaşadı. Kızıl Ordu Azerbaycan’ı işgal edince Resulzâde önce Almanya’yla gitti. Ikinci Dünya Savaşı sonunda Almanya teslim olunca Türkiye’ye geldi, Ankara’ya yerleşti.
  6 Mart 1955′te vefat etti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tarihteki İlk Müslüman Türk Devleti Hangisidir
 3. Tarihte İlk Müslüman Türk Devleti Hangisidir Ve Nerede Ne Zaman Kurulmuştur
 4. Tarihte ilk müslüman Türk devleti hangisidir
 5. Geleneksel Türk Evlerinde İç Mekanlar, Geleneksel Türk Evleri, Türk Ev Dekorasyon Örnekler
 6. İlk Beş Türk Devleti Hangileridir? Kurulan ilk beş Türk Devletleri - Tarihteki Türk Devlet
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş