Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı Hanedanı yeniden toplanıyor Osmanlı Hanedanı üyelerini bir çatı altında toplayacak bir vakıf kuruluyor. Padişah 5. Murad`ın torunun torunu Şehzade Osman Selahed din Osmanoğlu ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlı Hanedanı yeniden toplanıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı Hanedanı yeniden toplanıyor


  Osmanlı Hanedanı üyelerini bir çatı altında toplayacak bir vakıf kuruluyor.

  Padişah 5. Murad`ın torunun torunu Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, Osmanlı Hanedanı üyelerini bir çatı altında toplayacak bir vakıf kurmak istediklerini bildirdi.  Osmanoğlu, Beylerbeyi`ndeki evinde, babası Şehzade Ali Vasıb Efendi ile annesi Mukbile Sultan`ın sürgüne gidişlerini ve hayatlarını anlattı.

  Babası Şehzade Ali Vasıb Efendi`nin 1903 yılında Çırağan Sarayı`nda doğduğunu ve 5. Murad`ın torunu Ahmet Nihat Efendi`nin oğlu olduğunu dile getiren Osmanoğlu, annesinin ise Sultan 5. Mehmed Reşad`ın torunu Mukbile Sultan olduğunu kaydetti.

  Babasının sürgüne gönderildikleri dönemine ilişkin de Osmanoğlu, ``Babamlar ilk seneler, `3-5 sene içinde döneriz` diye düşündüler. Uzadıkça uzadı. 1924`ten sonra 1952`de Sultan ve sultanların çocuklarına izin çıktı. Şehzadelere 1974`e kadar izin çıkmadı. Tam 50 sene geçmişti ve babam 71 yaşına varmıştı. 50 yıl içinde İstanbul çok büyük değişiklere uğramıştı. Ben de ilk geldiğimde 34 yaşındaydım. Geldiğimde de turist olarak gelirdim. Sonra İngiltere`de emekli oldum ve buraya yerleştim`` diye konuştu.

  Beylerbeyi Sarayı`nın yakınında ve babasının doğduğu Çırağan Sarayı manzaralı evini satın aldığını da ifade eden Osmanoğlu, ``Boğaz`da olmak istedim ve Beylerbeyi nasip oldu`` dedi.

  Osman Selaheddin Osmanoğlu, atalarının yaşadığı ve devleti idare ettikleri saraylara gittiğinde yaşadığı hisleri de ifade ederek, ``İlk geldiğimde çok etkilendim. Artık çok gidiyorum. Arkadaşlarımı götürüyorum gezdiriyorum, adeta bir rehber gibi oldum`` dedi.

  HAYATTAKİ OSMANLI HANEDANI ÜYELERİ

  Hayattaki Osmanlı hanedanı üyeleri hakkında da bilgi veren Osmanoğlu, hayatta 25 şehzadenin var olduğunu, yani babadan oğula Osman Gazi soyundan gelenlerin bulunduğunu, bunların 6`sının da kendisi, 2 oğlu, 3 torunu olduğunu anlattı.

  Ailenin en yaşlı üyesi olan aile reisi Osman Bayezid Osmanoğlu`nun New York`ta yaşadığını kaydeden Osmanoğlu, ayrıca hayatta 16 sultan, 23 sultanzade, 13 de hanım sultan bulunduğunu, dolayısıyla 77 hanedan üyesinin var olduğunu vurguladı.

  Osmanoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ``Bizim aile dağıldığında bazıları Orta Doğu`ya gittiler ve Arapça bilirler, Türkçe bilirler, doğu mantalitesi vardır. Bazıları da batıya gitmişler. Oraya gidenler arasında bir çok Türkçe bilmeyen kişiler var. Ailede 2 değişik kitle var. Birbirleriyle tanışıyorlar ama bazılarının aralarında konuşabildikleri ortak bir dil yok. Bu çok hazin bir şey. Ben çok şanslıydım. Mısır`da doğdum evde Türkçe konuşurduk, şark usulü büyüdüm, batıda kariyerimi yaptım. İkisine de uyuyorum. Belki diğer kişilerden daha çok aileye hakimim ve yakın irtibatım var.

  Bir vakıf kurmak istiyoruz. Bu vakıf bizi daha birleştirsin. Gençleri Türkiye`ye daha yakınlaştırmak için. Türkiye`de olan biteni bilsinler, Türk kültürüyle bağdaşlaşsınlar. Vakıf inşallah bu sene kurulacak. Aile reisimizle konuştum ve Osman Bayezid Efendi Başkan olmayı kabul etti.``


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mora Eyaleti Osmanlı Taslakları - Osmanlı eyaletleri - Osmanlı Döneminde Yunanistan
 3. Osmanlı Meclis-i Mebusanı Osmanlı taslakları - 1914-1918 Osmanlı Meclis-i Mebusanı üyeleri
 4. Osmanlı orduları bölük, tabur ve alay sistemine göre yeniden hangi padişah döneminde düzen
 5. Osmanlıda Gün Yüzü Görmeyen Şehzadeler, Osmanlı Dönemi Kara Bahtlı Şehzadeler, Osmanlı Dön
 6. Osmanlı Öncesi İstanbul'da Su Tesisleri, Osmanlı Çeşmeleri, Güzellikleriyle büyüleyen Osma
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş