Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tüp bebek aşılama Aşılama (İnseminasyon) , erkekten alınan semenin laboratuvarda çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutulduktan sonra , sperm dışındaki tüm salgılardan arındırılması , hareketlilik ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tüp bebek aşılama

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tüp bebek aşılama

  Aşılama (İnseminasyon), erkekten alınan semenin laboratuvarda çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutulduktan sonra, sperm dışındaki tüm salgılardan arındırılması, hareketlilik ve sayısı artırılan spermlerin çok az bir sıvı medyum içinde ince bir katater yardımıyla rahim içine verilmesidir.
  Aşılama ne zaman gerekir?


  Aşılama,
  • rahim ağzına ait problemler bulunduğunda,
  • sperm sayı ve hareketinin normalden düşük olduğu durumlarda,
  • iktidarsızlık gibi cinsel fonksiyon bozukluklarında,
  • şeker hastası olan, mesane boynunda travma veya ameliyat geçirmiş olan erkeklerde meninin mesaneye doğru boşalması demek olan retrograd ejakulasyon bulunduğunda, (idrardan sperm toplanarak),
  • nedeni açıklanamayan kısırlık durumlarında,
  • şiddetli hipospadias ve uyuşturucu maddenin etkisinden penisin sertleşememesi durumunda

  uygulanır.
  Aşılamanın ovülasyonla eşzamanlı yapılması gerekmektedir. Ayrıca, vazektomi uygulamasından, testis ameliyatından veya radyo/kemoterapiden evvel spermlerini dondurmakisteyen erkekler, ileride aşılama tekniğini uygulayabilirler.
  Sayfa başına dön
  Aşılama öncesi değerlendirme
  Kısırlık nedeni ile başvuran çiftlerde kısırlığın nedenini saptamaya yönelik tetkikler:

  Erkekte,
  • semen analizi (spermiyogram)

  Kadında,
  • jinekolojik muayene,
  • rahim ve tüplerin değerlendirilmesi için rahim filmi (HSG),
  • yumurtalıkların kapasitesini değerlendirmek amacıyla hormon testleri,
  • bazı özel durumlarda tanısal laparoskopi veya histeroskopi

  yapılabilir.
  Bunun dışındaki tetkikler tedavi planını değiştirmeyeceği için genel olarak önerilmez.
  Sayfa başına dön
  Meni nasıl toplanır?
  Aşılamaya gereken sperm bir kaç şekilde toplanabilir. Meni ya steril bir kaba, aşılama saatinden en az 2 saat önce masturbasyon yoluyla ya da doktorun verdiği özel prezervatifle, evde cinsel ilişki sırasında toplanabilir. Retrograd ejakulasyonu olan kişilerde ise, spermler laboratuvarda, toplanmış idrardan bulunabilir.
  Sayfa başına dön
  Spermlerin Yıkanması
  Aşılama için erkekten alınan semen, laboratuvarda çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutularak sperm dışındaki tüm salgılardan arındırılır. Böylece şiddetli rahim kasılmalarına sebep olabilen prostaglandinlerden ve diğer maddelerden temizlenmiş olan spermler, çok az bir sıvı medyum içine konularak hem sayı hem de hareketliliği artırılmış olarak aşılamaya hazır hale gelmiş olur.
  Sperm yıkanmasının diğer amacı, rahimde enfeksiyona veya kötü reaksiyonlara sebep olabilecek olan kimyasal maddeleri ve bakterileri yok etmektir. Sperm yıkama uygulaması spermin yumurtayı fertilize etme kabiliyetini arttırır.
  Sayfa başına dön
  Aşılama (IUI)
  Aşılama basit bir uygulamadır ve sadece bir kaç dakika sürer. Kadın muayene masasına uzandıktan sonra doktor, vajinaya spekülümü yerleştirir, özel olarak hazırlanmış (yıkanmış) olan spermi bir katater aracılığıyla direkt olarak rahmin içine enjekte eder. Böylece spermlerin fertilizasyonun oluştuğu tüplere daha kolay ulaşması sağlanır. Kadında düzensiz ovülasyon bulunuyorsa, doktor ovülasyonu uyaran ilaçlar verebilir. Fertilizasyon olasılığını yükseltmek için IUI, bu ilaçların kullanımıyla beraber uygulanırsa infertilite sebebi bulunmamış çiftlerde gebelik oranlarının yükseldiği görülmüştür.
  Sayfa başına dön
  Başarı oranları
  Aşılama başarısında infertilite nedeni önemlidir. Sperm miktarı ve motilitesi iyi olan, fakat rahim ağzına ait nedenler veya cinsel ilişki problemi olan durumlarda aşılama, çok iyi sonuç vermektedir. Nedeni açıklanmayan kısırlık veya sperm kalitesine bağlı infertilitesi olan kişilerde başarı oranı daha düşüktür.
  En yüksek gebelik oranları ilk 3 uygulamada elde edilir. 6 uygulamadan sonra gebelik şansının çok düşük olduğu gösterilmiştir. Bu durumda yardımla üreme tekniklerine geçilmesi gerekmektedir.
  Geçmişte gebelik geçirenlerde, gebelik ihtimali daha yüksekdir. Sakat bebek doğurma olasılığı, tüm doğumların %2- 4'de görülür. Sperm yıkanması ve aşılamanın bu orana hiç bir şekilde etkisi yoktur. Aşılamanın başarı oranı her siklusta % 15’dir ve bu oran, fertil çiftlerin gebe kalma oranlarına eşittir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bebek odası nasıl hazırlanmalı, bebek, Bebek bakımı, bebek hazırlığı, bebek karyolası, Beb
 3. Kedi Aşılama Programı
 4. Tüp bebek uygulamasında aşılama yöntemi nedir?
 5. Tüp Bebek Tedavisinde Aşılama
 6. Aşılama, Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş