Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hanım Köprüsü (Pülümür) , Hanım Köprüsü nerede Tunceli ili Pülümür ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta , Pülümür Çayı üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi günümüze gelememiş

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tunceli Hanım Köprüsü, Tunceli Hanım Köprüsünün Özelliği

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hanım Köprüsü (Pülümür), Hanım Köprüsü nerede


  Tunceli ili Pülümür ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta, Pülümür Çayı üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi günümüze gelememiş, kaynaklarda da yeterli bilgiye rastlanmamıştır. Bu nedenle de ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

  Bu köprü ile ilgili bir söylence bulunmaktadır. Bu söylenceye göre; Pülümür Çayı üzerinde bir hanım tarafından bir su kemeri yapılması istenmiş, kemer ve yanındaki köprünün yapımı için bir taşçı ustası görevlendirilmiştir. Bir de şart koşmuştur. Köprünün yapımında kullanılacak taşlar Tercan’dan getirilecek ve taşlar ne bir eksik, ne de bir fazla olacaktır. Bu şekilde eksiksiz tamamlandığında usta ile evleneceğini, aksi halde de ustanın boynunu vurduracağını söylemiştir. Taşçı ustası belirlediği sayıdaki taşları eksik ve fazla olmadan köprüyü tamamlamış ve hanımla da evlenmiştir.

  Köprü moloz taştan ve tek gözlü olarak yapılmıştır. Köprü yakınında kaleye su taşımak için bir çıkış yolu bulunmaktadır. Günümüzde harap durumdadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hanım ismi ile ilgili akrostiş şiir, hanım akrostiş
 3. Tunceli Çemişgezek (Tağar) Köprüsü, Tunceli Çemişgezek Köprüsünün Önemi
 4. Tunceli Tunceli Mezar Taşları
 5. Tunceli hangi bölgede, Tunceli hangi coğrafi bölgededir
 6. Tunceli gezilecek yerler, Tunceli resimleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş