Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Serbest Cumhuriyet Fırkası Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurulması , Türkiye’de demokratik hayata geçiş için ikinci teşebbüstür. Fırkanın kurulmasında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal , telkin ve teşvikleri ile

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Serbest Cumhuriyet Fırkası

  Sponsorlu Bağlantılar
  Serbest Cumhuriyet Fırkası

  Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurulması, Türkiye’de demokratik hayata geçiş için ikinci teşebbüstür. Fırkanın kurulmasında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, telkin ve teşvikleri ile önemli rol oynamıştır. Nitekim Gazi, bu yolla halkın nabzını yoklamakta ve sistemin memlekette ne ölçüde yerleştiğini değerlendirmeye çalışmaktadır. Mustafa Kemal’in teşviki ile yakın arkadaşı Ali Fethi (Okyar) Bey’in yeni bir parti için faaliyete geçmesi üzerine Serbest Cumhuriyet Fırkası 12 Ağustos 1930′da kurulmuştur. Fırka liberalizm, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, laiklik esaslarını ve tek dereceli seçim sistemini, kadınların siyasi haklara sahip olmaları gibi ilkeleri savunarak siyasi hayata girmiş ve parti hızla gelişerek yurt çapında yayılmış, faaliyet göstermeye başlamıştır.

  Fırkanın söylemlerine hatta sahip olduğu programa rağmen, bu teşkilata, kısa süre içinde büyük oranda gericiler hakim olmuş ve buna paralel olarak fırkanın dile getirdiği istekler bile büyük bir değişim göstermiştir. Artık bu çatı altında inkılâpların yıkılacağı, cumhuriyet sisteminin değiştirileceği yönünde propagandalar yapılmaya başlanmış ve yapılan belediye seçimlerinde Cumhuriyet Halk Fırkası ile hükümetin baskı yaptığı ileri sürülerek çok sert fakat amaçlı bir münakaşa ortamı yaratılmıştır. Bu gelişmelerin önüne geçemeyen Ali Fethi Bey’in kararı doğrultusunda, 18 Aralık 1930′da parti kendi kendini feshetmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Kurucuları Neden Yeni Bir Parti Kurma İhtiyacı Duymuş Ola
 3. Atatürk'ün, Serbest Cumhuriyet Fırkasının Kurulmasını Teşvik Etmesi Doğru Bir Karardır
 4. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası
 5. Cumhuriyet Halk Fırkası'nın adı hangi tarihte Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur
 6. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda kim başkanlık yapmıştır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş