Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Paris Antlaşmasının Maddeleri Neledir? Paris Antlaşmasının Maddeleri Tamamı 31 madde olan Paris barış antlaşmasının getirdiği başlıca hususlar şunlardı : Taraflar savaş sırasında işgal ettikleri toprakları

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Paris Antlaşmasının Maddeleri Neledir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Paris Antlaşmasının Maddeleri Neledir?
  Paris Antlaşmasının Maddeleri

  Tamamı 31 madde olan Paris barış antlaşmasının getirdiği başlıca hususlar şunlardı :
  Taraflar savaş sırasında işgal ettikleri toprakları iade edeceklerdir.
  Osmanlı Devleti Avrupa devletler topluluğunun bir üyesi olacak, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı Avrupa devletlerinin ortak garantisi altına konacaktır.
  Osmanlı Devleti ile antlaşmayı imzalayan devletlerden biri veya birkaçı arasında anlaşmazlık çıkarsa, taraflar kuvvet kullanmadan önce, diğer imzacı devletlerin aracılığını kabul edeceklerdir.
  Osmanlı padişahının 28 Şubat 1856'da ilan ettiği "Islahat Fermanı" devletlere tebliğ edilecek ve devletler de bunu kabul edeceklerdir. Bu ferman, ilgili devletlere, Osmanlı Devleti'nin iç işlerine karışma hakkı vermeyecektir.
  Boğazların kapalılığını öngören 1841 Boğazlar Sözleşmesi esaslarının devamlılığı kabul edilecektir.
  Karadeniz tarafsız olacak ve askerlikten tecrit edilecektir. Karadeniz'deki tüm tersaneler yıkılacak ve hiçbir devletin donanması bulunmayacaktır.
  Tuna'da ulaşım serbestisi yeniden kurulacak ve bunu sürekli kılmak için antlaşmayı imzalayan devletlerin temsilcilerinden bir "Tuna Komisyonu" kurulacaktır.
  Eflak ve Boğdan'a muhtariyet verilecek ve muhtariyet devletlerin ortak garantisi altına alınacaktır. Her iki eyaletin de birer meclisi olacak ve hiçbir devlet Eflak ve Boğdan'ın iç işlerine karışmayacaktır.
  Sırbistan'ın daha önce Osmanlı Devletlinden almış olduğu hak ve imtiyazlar devletlerin ortak garantisi altında olacak ve Osmanlı Devleti izinsiz olarak Sırbistan'a askeri müdahalede bulunamayacaktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri
 3. Sevr Antlaşmasının Maddeleri Nelerdir
 4. Lozan Antlaşmasının Maddeleri Ve Önemi
 5. Paris Antlaşmasının Sonuçları Nelerdir?
 6. Gümrü antlaşmasının maddeleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş