Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İncili Köşk (Eminönü) TARİHİ YAPITLAR İncili Köşk (Eminönü) İstanbul Eminönü ilçesinde Sirkeci’den Cankurtaran’a giden yol üzerinde , Bizans dönemi Manganlar Sarayı’nın uzantısında bulunan İncili Köşk

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İncili Köşk (Eminönü) TARİHİ YAPITLAR

  Sponsorlu Bağlantılar
  İncili Köşk (Eminönü) TARİHİ YAPITLAR

  İncili Köşk (Eminönü)

  İstanbul Eminönü ilçesinde Sirkeci’den Cankurtaran’a giden yol üzerinde, Bizans dönemi Manganlar Sarayı’nın uzantısında bulunan İncili Köşk XVI. yüzyılın sonlarında Sadrazam Koca Sinan Paşa tarafından Mimar Davut Ağa’ya yaptırılmıştır. Koca Sinan Paşa bu köşkü Sultan III. Murat’a armağan etmiştir. Sinan Paşa Köşkü olarak da tanınan bu köşkten Sultan III. Murat çok hoşlanmış ve zaman zaman buraya gelmiştir.
  Günümüze yalnızca bodrum katı ile çeşmesi gelebilen köşk kesme taştan olan bu bölümler üzerine ahşaptan yapılmıştır. Köşkün ahşap kısmı 1863 yılında yanmış, bunun arkasında kalan bölümleri de demiryolunun Sirkeci’ye kadar getirilmesi sırasında 1865 yılında yıkılmış ve ortadan kalkmıştır.
  Köşkün günümüze gelen kalıntıları düzgün kesme taştan cephede iki yuvarlak kemerli bölümü ile bunun üzerinde ahşap köşkü taşıyan dışarıya taşırılmış kesme taş çıkıntılardır. Köşkün bodrumu olan bu bölümün yanında Mimar Davut Ağa’nın isminin yazılı olduğu bir de çeşme vardır. Çeşme taş bodrumun ileriye doğru çıkan çifte kemerleri arasındadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tarİh Öncesİ ve İlkÇaĞ tarİhİ
 3. Png Yeni İncili Sayfa Süslemeler, İncili Motfler, Png İncili Altınlı Dekoratif Sayfa süsle
 4. TÜrk halk Çalgilarinin tarİhİ gelİŞİmİ
 5. İCATLAR ve BULUŞLAR TARİHİ
 6. Çinili Köşk (Eminönü) Tarihi Yapıtlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş