Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Semadirek Kanatlı Zaferi (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler ) Kanatlı Zafer Heykeli veya Kanatlı Zafer Anıtı , Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike'nin MÖ 3. yüzyıldan kalma
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Semadirek Kanatlı Zaferi (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler )

  Sponsorlu Bağlantılar
  Semadirek Kanatlı Zaferi (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler )


  Kanatlı Zafer Heykeli veya Kanatlı Zafer Anıtı, Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike'nin MÖ 3. yüzyıldan kalma mermer heykelidir. Semadirek Kanatlı Zaferi veya Semadirekli Nike olarak anılan heykel 1884 yılından beri Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir.  [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/forum791/17189d1295970304-395px-nike_of_samothrake_louvre_ma2369_n4.jpg[/IMG]  Zamanında Semadirek Tapınak Kompleksinde yer alan ve bu kompleksin önemli bir parçasını oluşturan heykel 1863 yılında Ege Denizindeki Semadirek adasında heykelin parçaları keşfedilmiştir. Her ne kadar bulunan parçalar birleştirilse de parçaların arasında kol ve baş kısımları bulunamadığı için bugün eser başsız ve kolsuz bir biçimde sergilenmektedir. 1950 yılında bir arkeolojik kazıda heykelin eli olduğu düşünülen bir parça daha keşfedilmiştir. Eserin MÖ 3. yüzyılda, 220-190 yılları civarında, büyük ihtimalle bir Yunan deniz zaferi anısına yapıldığı düşünülse de eserin sanatçısı hakkında herhangi net bir bilgi yoktur. Bununla birlikte gerek heykelin kaidesindesinde "Rhodios" lafzına rastlanması, gerekse diğer bazı teknik sebepler sonucu heykeltraşın Rodos kökenli olduğu ileri sürülmüştür.

  Her ne kadar eserin kolları bulunamamış olsa da gerek heykelin gerekse daha sonra bulunan el parçasının yakından incelenmesiyle uzmanlar heykelin özgün halinde sağ kolunu yükseltmiş, elini ağzının önüne ***ürerek zafer çığlığı çıkarıyor gibi durduğunu düşünmektedirler. Eserin tamamının bugüne ulaşmamış olmasına rağmen, eser gerek form gerekse hareket açısından büyük beğeni ve ilgi toplamış, otoritelerce heykel sanatının en güzel örneklerinden biri, oldukça güçlü ve etkileyici bir figür olarak kabul edilmiştir. Heykelin kanatları ve elbisesinin detayları, dekoratif özellikleri özellikle beğeni toplamıştır ve ünlüdür.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Büyük Odalık Tablosu (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler )
 3. Le Sacre de Napoléon (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler)
 4. Medusa'nın Salı Tablosu (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler)
 5. Mona Lisa Tablosu ( Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler)
 6. Horas Kardeşlerin Yemini (Louvre Müzesinde Sergilenen Eserler)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş