Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Uluslararası Para Fonu (IMF) nasıl kuruldu? Temel amacı uluslararası para sistem ini düzenlemek olan örgü t 1944 yılında kurulmuştur. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrası

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uluslararası Para Fonu (IMF) nasıl kuruldu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uluslararası Para Fonu (IMF) nasıl kuruldu?

  Temel amacı uluslararası para sistemini düzenlemek olan örgüt 1944 yılında kurulmuştur.


  Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrası savaşın ağır bütçesi Avrupa’daki birçok ülkeyi vurup, darboğaza sürüklemiştir. Ticaret tamamen durmuş, işsizlik rekor düzeye ulaşmış, yaşam standartları düşmüştür.

  Alım satım, değiş-tokuş usulüyle yapılmaya başlayınca itibar kaybeden paraya değer saptayabilecek kurum arayışına girilmiştir.

  Bu ekonomik kaos ortamına karşın Amerika Birleşik Devletleri savaş süresince altın stoklarını ve ihracatını sürekli artırmıştır.

  Avrupa’daki kriz ortamına yardımı beklenen ABD, doğrudan para yardımı yerine mali kuruluşlar aracılığıyla destek olmayı kabul etmiştir. 45 ülkenin katılımında Bretton Woods kasabasında imzalanan antlaşmayla Uluslararası Para Fonu (IMF) kurulmuştur.

  IMF’nin işleyiş yapısı

  1947’de fiilen faaliyete geçen kuruluşun halen 186 üyesi vardır. Fon’da her üye ülkeye farklı kota miktarı verilmiştir. Ülkelerin Fon’dan ne kadar para çekebileceği ve örgüt içerisindeki oy gücü bu kotalarla belirlenir.

  Kotalar ülkelerin ekonomik büyüklüğüyle doğrudan ilişkilidir. Kotası büyük ülkeler Fon’da daha fazla söz sahibidir ve kendini temsil eder sandalyeye sahiptir. Daha küçük ekonomiye sahip ülkelerse bölge sandalyeleriyle temsil edilir.

  Her üye, ülke kotasının yüzde 25’ini altın ve yüzde 75’ini de ulusal parası ile öder.

  Genel kota toplamı 146 milyar SDR (IMF para birimi) yani yaklaşık 290 milyar dolardır.

  IMF, işleyişini üye ülkeler arasında para satışıyla gerçekleştirmektedir. Ekonomik sıkıntı içinde olan ülkelere, üye ülkelerin parasını satan Fon bunun karşılığında o ülkenin parasını satın almaktadır. Karşılıklı garantiler çerçevesinde hareket etmekte; gerekli politikaların uygulanması, ekonomilerin düzelmesi, ödemelerin dengelenmesi ve borçlu ülkenin parayı geri ödemesini şart koşmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cumhuriyet Nasıl Kuruldu Ve Ne Zaman Kuruldu
 3. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) organları nelerdir?
 4. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) amaçları nelerdir?
 5. NATO nasıl kuruldu?
 6. Yeniçeri Ocağı Nasıl Kuruldu Nasıl Söndürüldü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş