Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyede Yetiştirilen Tahıllar Buğday [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/15530d1292340464-turkiyede-yetistirilen-tahillar-bugday.jpg[/IMG] Yetişme Koşulları : 300 – 400 mm yağış ve bol güneş ister. Büyüme dönemi olan ilkbaharda serin ve nemli hava
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiyede Yetiştirilen Tahıllar Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede Yetiştirilen Tahıllar


  Buğday

  [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/15530d1292340464-turkiyede-yetistirilen-tahillar-bugday.jpg[/IMG]

  Yetişme Koşulları : 300 – 400 mm yağış ve bol güneş ister. Büyüme dönemi olan ilkbaharda serin ve nemli hava, olgunlaşma ve hasat dönemi olan yaz aylarında ise sıcak ve kurak hava ister. Ekiminden sonra kar yağışı ve dondan zarar görmez. Yaz kuraklığının erken başlamasıyla üretim miktarı azalır. Genellikle sulama yapılmadan yetiştirilir. İç Anadolu iklimine uyumludur.


  Üretim : İklimdeki kararsızlığa bağlı olarak, üretimde yıllara göre dalgalanmalar görülür. Ortalama yılda 20 – 24 milyon ton üretim yapılır. Türkiye üretiminde ilk sırada % 31’lik payla İç Anadolu bulunur. Bu bölgeyi Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri izler.


  Arpa

  [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/15531d1292763738-turkiyede-yetistirilen-tahillar-arpa.jpg[/IMG]


  Yetişme Koşulları : Yetişme ve olgunlaşma süresi buğdaya göre daha kısadır. Sıcağa ve soğuğa daha çok dayanıklıdır. Bu nedenle dağlık yerlerde de yetişebilir. Yetişme koşulları buğdaya benzer.


  Üretim : Yıllık 7 milyon ton olan üretimin % 39’unu İç Anadolu sağlar. Tüm bölgelerde tarımı yapılır. Yem bitkisi ve bira sanayinin hammaddesi olarak tüketilir.


  Mısır


  [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/15532d1292763802-turkiyede-yetistirilen-tahillar-misir.jpg[/IMG]


  Yetişme Koşulları : Bol suya gereksinim duyması ve çapalama gerektirmesi ile diğer tahıllardan ayrılır. Olgunlaşma döneminde yüksek sıcaklık ister. Karadeniz iklimine uyumludur.


  Üretim : Yıllık 2 milyon ton olan üretimin yarıdan fazlasını Karadeniz sağlar. Türkiye’de en çok üretim yapan iller Samsun, Zonguldak, Bolu, Trabzon, Ordu, Giresun, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir, Aydın, Manisa, Adana’dır.


  Çeltik

  [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/15533d1292763861-turkiyede-yetistirilen-tahillar-celtik_lk.jpg[/IMG]


  Yetişme Koşulları : Su dolu tavalarda (çeltiklik) ekimi yapılan, bol suya gereksinim duyan bir tahıldır. Olgunlaşma ve hasat dönemine kadar bol su ister. Hasat döneminde yüksek sıcaklık ve kuraklığa gereksinim duyar. Verim yüksektir. Akarsu kıyılarında ve vadi tabanlarında ekimi yapılır.


  Üretim :
  Üretim miktarı 125 bin tondur. Üretim, tüketimi karşılamadığı için yurtdışından aldığımız önemli bir tahıldır. En çok Edirne, Samsun, Çorum, İçel, İzmir, Ankara, Adana, Amasya ve Kastamonu illerinde
  yetiştirilir.


  Pirinç

  [IMG]http://www.************.net/forum/attachments/15534d1292764170-turkiyede-yetistirilen-tahillar-pirin-c3-a7.jpg[/IMG]


  Pirinç, buğdaygiller (Poaceae) familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitki türleri. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyede Yetiştirilen Sanayi Bitkileri
 3. Türkiyede yetiştirilen Pamuğun yıllara göre üretim miktarları
 4. Türkiyede yetiştirilen Baklagillerin yıllara göre üretim miktarları
 5. Türkiyede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri nelerdir, Türkiyedeki tarım ürünleri
 6. Türkiyede Yetiştirilen Baklagiller Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş