Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Standartları Enstitüsü , TSE Kuruluşu , Tarihi Geçmişi , Özellikleri (TSE) , özel hukuk hükümlerine göre yönetilen ve tüzel kişiliği olan , başbakanlığa bağlı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk Standartları Enstitüsü, TSE Kuruluşu, Tarihi Geçmişi, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Standartları Enstitüsü, TSE Kuruluşu, Tarihi Geçmişi, Özellikleri

  (TSE), özel hukuk hükümlerine göre yönetilen ve tüzel kişiliği olan, başbakanlığa bağlı kamu kuruluşudur.

  25 Eylül 1954'te Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde oluşturulan TSE 18 Kasım 1960'taki 132 sayılı kuruluş yasasıyla TOBB'den ayrıldı. TSE'nin kuruluş yasası son olarak 16 Mayıs 1985'te 3205 sayılı yasayla değiştirildi.

  TSE'nin amacı her türlü mal ve hizmetin standartlarını belirlemek, bu standartlara uyulmasını sağlamaktır. TSE bu amaçla araştırmalar yürütür, yayınlar gerçekleştirir ve uluslararası kurumlarla işbirliği içinde çalışır. Türkiye'de yalnızca TSE tarafından kabul edilen standartlar "Türk Standardı" adını alır. Bu standartlara uyulması, ilgili bakanlığın onayı ile zorunlu kılınabilir. TSE mali, yöneTSEl ve teknik bakımlardan Yüksek Denetleme Kurulu'nun denetimine bağlıdır.

  Enstitü başkanı kuruluşun üyeleri arasından Genel Kurul'ca üç yıl için seçilir ve Yönetim Kurulu'na da başkanlık eder. Her yıl mayısta olağan toplanan Genel Kurul, TSE'nin en yüksek karar organıdır. Teknik Kurul, TSE'nin hazırladığı standartları kabul eder ve bunlardan uyulması zorunlu olanları belirler.

  TSE'nin yürütme organı olan Yönetim Kurulu bir başkan ve dört üyeden oluşur; bu kurul bütçeyi, çalışma programını, tüzük taşanlarını, yönetmelikleri hazırlayarak Genel Kurul'a sunar ve genel sekreteri atar. Denetleme Kurulu enstitünün hesaplarını ve ilgili işlemlerini denetler; bu organın üyeleri de Genel Kurul üyeleri arasından seçilir.

  TSE'nin uzmanlık kurullarım hazırlık grupları, özel daimi komiteler ve teknik komiteler oluşturur; ana hizmet birimleri ise Standart Hazırlama Dairesi Başkanlığı, Kalite Kontrol ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı, Laboratuarlar Dairesi Başkanlığı ve Planlama Dairesi Başkanlığı'dır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Standartları Enstitüsü Logosu
 3. TSE türk standartları enstitüsü ile ilgili kompozisyon
 4. Türk Standartları Enstitüsü hangi yıl kurulmuştur
 5. Türk standartları haftası ne zaman, Türk standartları haftası tarihi
 6. Türk Standartları Enstitüsü’nün, TSE'nin Görevleri, Sorumlulukları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş