Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

SUYILANIGİLLER AVLARINI , boalar ve piton' lar gibi sıkarak öldürmeyen veya , toprağı kazmayan bütün zehirsiz yılanlar , kalabalık «suyılanları» (Colubriformia) bölümünün bir grubunu meydana

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Suyılanıgiller

  Sponsorlu Bağlantılar

  SUYILANIGİLLER


  AVLARINI, boalar ve piton' lar gibi sıkarak öldürmeyen veya, toprağı kazmayan bütün zehirsiz yılanlar, kalabalık «suyılanları» (Colubriformia) bölümünün bir grubunu meydana getirirler. Dişlerinin zehirsiz, düz ve oluksuz olması sebebiyle bu yılanlara «düzdişliler» (Aglyphodonta) denilir. Düzdişliler' in bir ailesi de «Suyılanıgiller» dir (Colubridae).
  Suyılanıgiller'in her şeyden önce zehirli yılanlar bahsinde gözden geçireceğimiz engerekgiller'den ayırt edilmeleri gerekir. Dış görünüş itibariyle tıpkı engereğe benzeyen bir su yılanı (Tropidonotus viperinus) bulunduğuna göre, renk hiç bir şey ifade etmez. Kafanın tepesindeki geniş pulların tertibi daha belirli bir ayırt edici özelliktir. Suyılanıgillerîn gözlerinin arasında genellikle üç geniş pul vardır. Fakat kafadaki bu cins pulların, uzmanları dahi aldattığı olmaktadır. Meselâ, sürüngenler biliminin kurucularından Prof. Dumeril bir keresinde pullan tıpkı suyılamgiller'inkine benzeyen bir engereği eliyle yakalayıvermişti. Neticede ısırılmca, birbirine bu derece benzeyen hayvanların Kolay ayırt edilemeyeceğini öğrenmiş oldu.
  Suyılanıgiller'le engerekgiller arasındaki başlıca ayrılıklar şunlardır:
  1. Suyılanıgiller'de, üst çenenin önünde zehir dişleri olmamasına karşılık, ısırmak için ağızlarını açtıkları vakit, engerekgiller'in gok uzun zehir dişleri ortaya çıkar.
  2. Suyılanıgiller'in kuyruğu dölyolundan itibaren yavaş yavaş daralır, engerekgiller'inki aksine birdenbire daralarak daha belirli olarak gövdeden ayırt edilir.
  3. Suyılanıgiller'de gözbebeği yuvarlak, engerekgillerde dikey bir yarık halindedir.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş