Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bursa Atatürk Stadyumu Bursa Atatürk Stadyumu 1930’da Bursa’yı ziyaret eden Atatürk’e stadyum sorununun iletilmesi ve kendisinden Stadyum yapılması için 1000 Lira bağış alınması üzerine toplanan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bursa Atatürk Stadyumu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bursa Atatürk Stadyumu  Bursa Atatürk Stadyumu

  1930’da Bursa’yı ziyaret eden Atatürk’e stadyum sorununun iletilmesi ve kendisinden Stadyum yapılması için 1000 Lira bağış alınması üzerine toplanan diğer bağışlarla Bursa’ya bir futbol stadyumu ve ardından 400 kişilik beton tribün yapılmıştı.

  1950 yılında saha ve kapalı tribün hizmete girdi. Gerçekleşen birçok ek inşaattan sonra 1970’de kale arkası tribünün inşa edilmesi ile stadyum bugünkü haline aldı. Halen Bursa’nın tek stadyumu olan 20 bin kişi kapasiteli Bursa Atatürk Stadyumu, 1 Ağustos 2000 itibariyle Bursaspor tarafından 49 yıllığına kiralanmıştır.

  Burgazspor 18.700 kişiyle Fenerbahçe ve Beşiktaş'tan sonra en çok seyirci ortalamasına sahip 3. kulüptür. Bu ortalama Lig A'dayken de sürmüştür.

  Bursa Atatürk Stadyumu , Merkez Osmangazi ilçesinin Altıparmak semtinin batısında, Kültürpark'ın doğusunda yer almaktadır.

  1926 yılına gelinceye değin Bursa'daki spor müsabakaları, Atıcılar alanında yapılırdı. Atatürk'ün 20 Mayıs - 14 Haziran 1926 tarihleri arasındaki 5. Bursa gezisi sırasında, Vali Kemal Bey ile Kolordu komutanı Ali Hikmet Paşa kentin spor tesislerinden yoksun oluşunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı'ndan bu konuda yardımcı olması ricasında bulundular. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa uygun bir yerde stadyum inşaa edilmesi için buyruk verdi, ayrıca kendisi de stadyum yapımına bir katkı olmak üzere 1000 lire bağış yapmışdır.

  Kent Yöneticileri buyruk üzerine hazineye ait ve Bahçe Beylik adıyla bilinen yerde - bugünkü Atatürk Stadının bulunduğu yere stat yapılması kararlaştırdılar. Kolordu komutanı Ali Hikmet Paşa, Balıkesir'de ki istihkam birliğinden iş makineleri getirti. Gerekli tesfiye işlemini yaptırdı. Kısa süre sonra Kemal Gedeleç yerine Bursa Valiliği görevine atanan Fatih Güvendiren'de 2000 liralık bir finansman daha sağladı. Böylelikle futbol sahası kuzey -güney doğrultusunda projelendirilen ilk stadyum 1930 yılında tamamlanarak hizmete girdi. 1934 Bursa yıllığında yer alan bilgilere göre, bu stadyum yaklaşık 2 hektarlık bir alanı kapsıyordu ve 300 kişilik betonarme tribünü vardı.

  Birsüre sonra bu stadyum Bursa için yetersiz kaldı.1938'de bu stadyumun biraz daha güneyinde (Şuanki stadyumun bulunduğu yerde ) bu kez doğu-batı yönlerinde yeni bir stadyum yapımına girişildi. Bu stadyum bir spor kompleksinin içerisinde yer alacaktı.Kompleksin ve stadyumun projesi, Ankara'daki 19 Mayıs stadyumu ile hipodrom'un projelerini çizen ve yapımını gerçekleştiren İtalyan Mimar Viyenti Viyola'ya hazırlattırıldı. Komplekste futbol sahası , yüzme havuzu, tenis kortu, atış poligonu, atlı yarışmalar için kapalı manej, çocuk bahçesi ve birde gazino yer alacaktı. Ne var ki seçilen doğu-batı yönündeki futbol alanına uygun olmayışı, gerekse başka sakınca ve ekonomik olanaksızlıklar nedeniyle kompleksin yalnızca futbol alanı tamamlanabildi.

  1945 yılında Haşim İşçan'ın Bursa Valiliğine atanmasının ardından, stadyum konus yeniden gündeme geldi. Eski doğu-batı yönlü stadyum yıktırıldı ve modern sisteme uygun bir plan üzerine günümüzdeki Atatürk Stadyumunun yapımına başlanılmışdır

  Stadyumun futbol sahası, altı kulvarlı atletizm pisti ve kapalı tribün inşaatı 1950 yılı başlarında bitirildi.İnşaatın ilk bölümü müteahhit Şerif Çapan, ikinci bölümü ise Emlak Bankası'nın sorumluluğu altında emanet usulüyle Ahmet Ürük, tarafından gerçekleştirildi.

  İlk karşılaşma , Şubat 1950'de hakem Hasan Kesimel yönetiminde Akınspor ile Acar İdmanyurdu arasında oynandı ve 2-1 Akınspor'un galibiyeti ile sonuçlanmışdır.Stadyumun ilk golünü Akınsporlu Nurettin Sezgiç kaydetti.

  Zamanla ek bölümler eklenerek kapalı tribün dışında iki kale arkası ve maraton tribünle geliştirilen stadyum 1978 yılında çimlendirildi. 1994-1995 yılında ise stadyum gece maçlarının oynanması için ışıklandırıldı. İlk gece maçı Bursaspor ile İstanbul ekibi Galatasaray ile arasında oynandı ve sahadan Bursaspor 1-0 galibiyetle ayrıldı.

  1997 yılında Uludağ tarafındaki kale arkasının üstü uzayçatı sistemi ile kapatıldı. Böylelikle stadyumun 4 te 3 lük kısmının üstü kapatılmış oldu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bursa düğün gelenekleri, bursa düğünleri,Bursa evlenme gelenekleri,bursa düğün helvası,bur
 3. Bursa Neleri ile Ünlü, bursa'nın ünlüleri,bursa'nın ünlü yerleri,bursa ünlü yerleri,bursa
 4. Bursa yöresel yemekler, bursa yemekleri,bursa yöresel yemekleri,bursa yemek kültürü,bursan
 5. Bursa Gezilecek Yerler, Bursa Gezi Rehberi, Bursada Görülecek Yerler, Bursa da nereler Gez
 6. bursa yemekleri,bursa yöresel yemekleri,bursa yemek kültürü,bursanın yemekleri,bursa ünlü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar


  Anadolu sporunun önemli kulüplerinden olan Bursaspor, kimileri Osmanlı döneminde kurulmuş, aralarında Türkiye amatör futbol turnuvasında şampiyonlukları da bulunan 5 kulübün birleşmesiyle, köklü bir futbol mirasının üzerine 1963 yılında kuruldu. Küme düşene kadar kesintisiz 37 sezon süper ligde mücadele ederek elde edilmesi zor bir başarı sergiledi.

  Uludağ karının beyazı ve Bursa Ovası’nın yeşili, takımın renklerini oluşturur. Kurucu takımları temsil etmek üzere Bursaspor ambleminde beş yıldız yer almaktadır.

  Bursaspor'un kuruluşu Anadolu'da bir devrime yol açmış şehirdeki amatör takımların birleşerek bir şehir takımı kurması modasını Bursaspor 1963'te başlatmış ve futbolun Anadolu'ya yayılmasına vesile olmuştur. Hemen iki yıl sonra çoğu şehirdeki amatör kulüpler birleştirilmiş ve kenti temsil edecek şehir takımları kurulmuştur. Kuruluş tarihi itibariyle de Bursaspor ilk kurulan şehir takımıdır.

  Bursaspor'un ilk başkanı Salih Kiracıbaşı, ilk umumi kaptanı Hüseyin Saitoğlu, ilk antrenörü Muhtar Tucaltandır.

  Bursaspor futbol takımı 1966-67 sezonunda 2. ligde şampiyon oldu. 1969-70 sezonunda Eskişehirspor’u Federasyon Kupası Finalinin ilk maçında 2-1 yenmesi, ilk önemli başarısı oldu. İkinci maçta 3-1 yenildiği için kupayı alamadı. 1985-86 sezonunda 1. ligde küme düştü. Altay'ı 2-0 yenerek, ilk kez federasyon kupasını almayı başardı. "Türkiye Kupası alan takım küme düşürülmez" gerekçesiyle ligde kalmaya hak kazandı. (Konuyla ilgili bir başka ilginç nokta ikinci ligdeyken Türkiye Kupasını kazanan Ankaragücü takımının "Türkiye Kupasındaki başarısı nedeniyle" 1. lige dahil edilmesidir.) 1986’da ilk kez Cumhurbaşkanlığı kupası maçı oynayan Bursaspor, Beşiktaş’a yenilerek ikincilik şilti aldı. 2000-2001 ve 2002-2003 sezonunun Türkiye 1. Futbol liginde 23'er golle gol kralı Okan Yılmaz, Bursaspor takımındandı.

  Bursaspor yakın tarihe kadar çalışmalarını Bursa’nın bir ova köyü olan Vakıfköy’deki Orhan Özselek Tesislerinde sürdürmekteydi. 1976’da temeli atılan bu tesisler, idare binası, futbol okulu, kamp binası, kondisyon salonu gibi birimleri içeren bir kompleks haline gelmiştir. Günümüzdeyse Bursaspor'un altyapısı tarafından kullanılmaktadır. A takım ise çalışmalarını Karacabey yolu üzerindeki, 100 dönümlük arazi üzerine kurulmuş yeni tesislerinde sürdürmektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Bursaspor'un hizmetine sürülen tesislerin Türkiye'nin ve Avrupa'nın, en büyük ve modern tesisleri olduğu belirtilmektedir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz. 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş