Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

geyşa , geyşalık nedir , geyşa kime denir , geyşa neye denir , geyşa hakkında bilgiler , geyşanın anlamı , geyşa tanımı Geyşa GEİSHA Nedir?

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Geyşa Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  geyşa, geyşalık nedir, geyşa kime denir, geyşa neye denir, geyşa hakkında bilgiler, geyşanın anlamı, geyşa tanımı

  Geyşa GEİSHA Nedir?  Japonca'da Gei kelimesi sanat ya da gösteri, sha sözcüğü ise kişi anlamına gelir.  Geishalar konukları çeşitli sanat gösterileri ile eğlendiren profesyonel konsomatrislerdir.

  Geisha kızları ve kadınları sıradan konsomatris ya da hayat kadını değillerdir. Geisha geleneğinin atalarının 11. yüzyılda savaşçıları eğlendiren kadınlar olduğu varsayılmaktadır.  Geisha olmak isteyen kızlar çok sıkı disiplinli bir eğitim ve çıraklıktan geçerek değişik birçok geleneksel Japon sanatlarını öğrenirler. Bu sanatlara örnek olarak şarkı söyleme, dans etme, müzik aletleri özellikle Shamisen çalma verilebilir. Fakat Geisha olabilmek için sadece bu kadarı da yeterli değildir. Geishaların aynı zamanda çok iyi sosyal becerileri olması gerekmektedir.  Bir Geisha'nın en büyük amacı konuklarını rahatlatmak olduğundan ( buradaki rahatlatmak sözünü fiziksel rahatlatmak ile karıştırmayınız), konuklarının işleri, hobileri, ilgi alanları kısaca neredeyse hemen hemen her konuda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Hatta günümüzde yabancı konukları eğlendirmek amacı ile İngilizce öğrenen veya bilgisayar kurslarına giden Geishalara rastlayabilirsiniz.  Geisha'lar Kimono giyerler ve yüzlerine solgun bir makyaj yaparlar. Bu makyajın geleneksel amacı konuğuna karşı duygularını gizlemektir.

  Maiko (genç Geisha kız) 'lar da bulunmaktadır. Bunlara okiya denilir.

  Son zamanlarda bu zor koşullar gerektiren eğitime dayanabilen kızlar az olduğundan gerçek Geishalar gitgide azalmaktadır. Geisha olmaya karar veren kız genelde o-chaya'ya bir tanıdık aracılığı ile tanıştırılır. O-chaya' baş kadını (okami) kız ve ailesi ile bir görüşme yapar ve eğitimin nasıl olacağını anlatır.  Eğer okami kızı kabul ederse ve kızda ortaokulu bitirmiş ise hemen eğitimine ve çıraklığına başlar. Bir kere eğitime başladıktan sonra kız evi yaklaşık beş altı sene terk edemez. Yaklaşık altı ay sonra kız Maiko olur ve diğer Geishalara eşlik ederek müşterilere nasıl davranılacağını ve bu mesleğin inceliklerini öğrenir.

  Genellikle Maiko yirmi yaşına geldiğinde Geisha mesleğine devam edip etmeyeceğine karar verir. Eğer devam etmeye karar verirse erigae (yaka değiştirme) denilen tören düzenlenir.

  Alıntı


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş