Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Safra Kesesi Taşı Niçin Oluşur Safra Kesesi Taşı Tedavisi , Ameliyatı Safra Kesesi Taşı Belirtileri Safra kesesinde taş oluşumunun birkaç sebebi vardır. Safra içeriğinin yoğunlaşması

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Safra Kesesi Taşı Niçin Oluşur
  Safra Kesesi Taşı Tedavisi,Ameliyatı
  Safra Kesesi Taşı Belirtileri


  Safra kesesinde taş oluşumunun birkaç sebebi vardır. Safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi, safra kesesi ve etrafının iltihapları, bazı kan hastalıkları (sferositoz gibi) ve safra akımının yavaşlamasına sebep olan tıkanıklıklar gibi.  Safra kesesinde taş oluşumunda , kadın olmak, 40 yaşın üzerinde olmak, kilolu olmak, ailede bu hastalıkların bulunması ve yüksek kolesterol seviyeleri etkilidir.  Yiyeceklerin taş oluşumuna doğrudan bir katkısı yoktur.  Hazımsızlık şikâyetlerinin sebebi safra kesesi taşları mıdır?  Safra kesesi taşları, özellikle yemek sonrası hazımsızlık, bulantı, karın ağrısı, şişkinlik ve geğirme gibi şikâyetlere yol açar. Bu şikâyetleri olan bir kişide safra kesesinde taş tespit edilmiş ise şikâyetin kaynağı safra kesesi taşlarıdır.

  Safra kesesi taşlarından kurtulmak için tedavi yöntemi nedir?
  Bir kişide safra taşı tespit edilmişse her durumda safra taşlarını tedavi etmek gerektiğinden ameliyat olmak gerekir.  Ameliyat dışında taşı düşürme veya kırma yöntemi yok mudur?  Safra taşlarının hâlen geçerli tek tedavisi ameliyattır. Böbrek taşlarında olduğu gibi kırma ve düşürme gibi tedavi yöntemleri yoktur.  Ameliyat olmazsam ne olur?
  Öncelikle, hazımsızlık şikâyeti devam eder. Daha kötüsü eğer taşlar safra kesesinden çıkıp safra yollarına düşecek kadar küçük ise (birkaç milimetre) safra kanalında tıkanmaya, dolayısıyla şiddetli ağrıya ve sarılığa yol açarlar. Biraz daha büyük olanlar, safra kesesinin çıkışını tıkayarak safra kesesinin şişmesine ve iltihabına sebep olurlar. B u durumlar acil ameliyatı gerektirirler.  Ameliyat için hangi yöntemi tercih edilmeli?
  Günümüzde safra kesesi taşının en uygun ameliyat şekli kapalı (laparoskopik) yöntemdir. Bazı hastalarda geçirilmiş ameliyatlar sebebiyle ya da kapalı ameliyatın teknik olarak yapılamadığı safra kesesi iltihabı durumlarında açık ameliyat da uygulanabilir.  Bu iki ameliyat arasındaki farklar nelerdir?  Karın içindeki işlemler her iki yöntemde de aynıdır. Safra kesesi bağlantılarından ayrılarak çıkarılır. Karın duvarında ki işlemler farklıdır. Açık ameliyatta karında bir kesi vardır, ameliyat sonrası hastanede daha fazla kalmak gerekir, iyileşme süresi daha uzundur, günlük hayata dönüş daha uzun zamanda olur ve ameliyat izi vardır. Kapalı yöntemde kesi ve iz yoktu. Karın duvarında 3–4 adet delikten ameliyat yapılır, hastanede daha az kalınır, günlük hayata erkenden dönülür ve ağrı daha azdır.  Ameliyatta safra kesesinde ki taşlar mı yoksa safra kesesi mi alınır?
  Safra taşları, safra kesesinin bir hastalığıdır. Sadece taşlar alınırsa bir süre sonra aynı taşlar tekrar oluşur. Ayrıca safra kesesi olmadan da normal hayatımızı devam ettirebiliriz. Bu sebeple sadece taş almak şeklinde bir tedavi yoktur ve safra kesesi taşlarla birlikte alınır.  Safra kesesi alındığı zaman hayat tarzında bir değişiklik olur mu?
  Ameliyattan sonra safra kesesinin görevini karaciğer üstlenir. Yağ sindirimi için gereken safra hızlıca karaciğerde üretilip depolanmadan bağırsaklara salınır. Bu uyum sürecinde de geçici olarak hazımsızlık hissedilebilir. Bu sürede ilaç tedavisi uygulanır. Vücut yeni duruma alışınca başka ilaca gerek kalmaz.

  Safra taşları kese alındıktan sonra tekrar oluşur mu?
  Safra kesesi alındığı için safra kesesi taşı bir daha oluşmaz. Ama safra yollarında nadir de olsa taş oluşabilir. O taşların da başka tedavi yöntemleri var.  Safra yollarında oluşan taşlardan dolayı tedavi gerekir mi?
  Bu durum tartışmalı olmakla beraber yaş ilerledikçe kalp ve akciğer hastalıkları geliştiğinde safra kesesi ameliyatının riskinin artacağı düşünülürse ameliyatı erkenden yapmak daha avantajlıdır. Özellikle şeker hastalarında şikâyet olmasa da ameliyatı erken dönemde yapmak gerekir.  Safra kesesi taşları kanser yapar mı?
  Bütün safra kesesi kanserlerinde taş tespit edildiğinden bu riskten bahsediliyor. Ancak kanıtlanmış bir ilişki yoktur.  Safra kesinde polip tedavisi nasıldır?
  Polipler safra kesesinin iç yüzeyini örten tabakanın et beni şeklinde çoğalmalarıyla veya kolesterol kristali birikimiyle oluşurlar. Polipler birden fazla sayıda olup şikâyete sebep oluyorsa taş gibi değerlendirip aynı ameliyat yapılır. Polipin ebadı 1 cm den fazla ise kanserleşme riski sebebiyle ameliyat edilir. Küçük ve şikâyete sebep olmayanlar, aralıklı dönemlerde ultrason ile takip edilirler.  Taş olmadan da safra kesesi ameliyatı olur mu?  Bazen safra kesesi içinde taş olmadan da safra kesesinin iltihaplanması sebebiyle veya safra kesesinin uyumsuz çalışması sebebiyle ameliyat yapılabilir. Bu durumlarda da sanki taş varmış gibi hastaların hazımsızlık şikâyetleri olur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Safra Kesesi Alınmış Bir Kişi Hangi Besinleri Sindirmekte Güçlük Çeker
 3. Safra Kesesi Ve Pankreası Alınan Bireylerde Sindirimde Ne Gibi Değişiklikler Olabilir
 4. Safra Kesesi Veya Pankreası Alınan Bireylerde Sindirimde Ne Gibi Değişiklikler Olur
 5. Böbrek Taşı Neden Oluşur - Böbrek Taşı Oluşmasının Nedenleri
 6. Gilaburu Safra Kesesi yararları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş