Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Aort Nedir? Aort Ne demek Aort kapağı Aort Aort Organizmanın en önemli atardamarının adı.Kalpte sol karıncıktan doğar , önce yukarıya sağa , daha sonra bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aort Nedir Aort Ne demek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aort Nedir?
  Aort Ne demek
  Aort kapağı

  Aort  Aort Organizmanın en önemli atardamarının adı.Kalpte sol karıncıktan doğar, önce yukarıya sağa, daha sonra bir yay oluşturarak (aort yayı) sola yönelir ve son olarak arkaya aşağıya doğru ilerler. Önce göğüs boşluğunda seyreder, daha sonra diyaframdan karın boşluğuna geçer ve omurganın önünde ilerlerken 4. bel omuru düzeyinde iki büyük yan dal (böğür anaatardamarı) ve bir orta küçük dal (sağıı orta atardamarı) verir. Bu damarsal yapı, embriyoiıal yaşamda oluşan karmaşık değişikliklerden sonra bu son biçimini alır. Kalp, kendisine bağlı damar sistemiyle birlikte bir taslak halindeyken giderek gelişir. Başlangıçta kalp taslağından doğan atardamardan (karın aortu), her iki yanda altı damar kemerinden oluşan dallara (aort yayları) ayrılır. Bu dallar ilkel yutağın iki yanından arkaya yönelerek sol ve sağ sırt aortunu yaparlar. Bunlar embriyonun kuyruk kısmına doğru seyre-dip, daha sonra tek bir damarda birleşirler. Bu anaatar-damar sisteminden tüm vücuda giden dallar ayrılır. Vücudun bütün öbür atardamarları aorttan kaynaklanır. Aort kalpten çıktıktan kısa bir süre sonra kalp kasını besleyen sağ ve sol koroner atardamarlar ayrılır. Daha sonra aort yayından üç büyük atardamar gövdesi ayrılır: Kol-baş atardamarı, sol ana şahdamar ve sol köprücükaltı atardamarı; bunlar boyun, baş ve kollara dağılırlar. İnen aort göğüs ve karın içinde ilerlerken, göğüs ve karın duvarlarına giden dalları kaburgalar arası diyafram ve bel atardamarları ve bu boşluklarda yer alan iç organlara giden dalları verir (yemek borusu, bronş, böbrek, böbreküstü, sperm kanalı ya da yumurtalık, üst ve alt bağırsak askısı atardamarları ve çölyak atardamarı gövdesi). Her iki böğür anaatardamarı, dallara ayrılarak, bacaklara ve leğen bölgesindeki iç organlara dağılırlar.

  Aortun çapı değişkendir; yükselen aort ile aort yayının birleştiği yerde (aort soğancığı) damar genişler. Aort çapı kişinin yapısı ve yaşına bağlı olarak da değişir. Yaşlı kişilerde genişleme eğilimindedir.  Alıntı..


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. aort damarı genişlemesi
 3. aort damarı neden genişler
 4. aort damarı yırtılması
 5. Tekbîr Nedir, Tesbih Nedirtekbir, ne demek, tesbih ne demek
 6. Şirk Nedir, Şirk Ne Demek, Allah'a ortak koşmak ne demek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş