Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ultramafik Kayaçların Özellikleri Nedir? Ultramafik Kayaçların Özellikleri Ultramafik Kayaçlar Genellikle granüler dokuda olan bu kayaçlar esas olarak ferromagnezyum-lu minerallerden müteşekkildirler , renkleri koyudur; içlerinde feldspat

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ultramafik Kayaçların Özellikleri Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ultramafik Kayaçların Özellikleri Nedir?
  Ultramafik Kayaçların Özellikleri
  Ultramafik Kayaçlar

  Genellikle granüler dokuda olan bu kayaçlar esas olarak ferromagnezyum-lu minerallerden müteşekkildirler, renkleri koyudur; içlerinde feldspat bulunmaz. Başlıca türlerini hornblendi!, piroksenit ve peridotit meydana getirir. Bunlardan hornblenditin hakim minerali hornblend, piroksenitin ojit, peridotitin ise olivindir.

  Gabro—ultrabazik kayaçlar grubuna giren kayaçlar maden cevheri bakımından zengindirler. Demir, magnezyum, nikel, platin, krom gibi madenler ihtiva ederler. Bu kayaçlann hepsine birden ofiolitler denir. Bunlar hidratasyon olayı sonucu yeşil renkli serpantin'e dönüştüklerinden yeşil kayaçlar olarak da isimlendirilirler.  Kromit minerali ve krom yatakları kökensel olarak ilişkili oldukları ultrabazik kayaçlar içinde bulunurlar. Ultrabazik kayacın (dunit, serpantinit) oluşturduğu hamura gömülü Kromit kristalleri krom cevherini oluşturmaktadır. Ultrabazik hamur malzemesi içinde Kromit kristallerinin ve / veya tanelerinin bulunuş yoğunluğu, sergiledikleri doku ve yapı özellikleri krom cevherinin masif, saçılmış, nodüllü, orbiküler, bantlı ve dissemine bantlı gibi nitelendirilmelerini sağlar. Mg, Cr, Fe, Al elementleri Kromit mineralini oluşturan elementler olmakla birlikte, gang minerallerinden kaynaklanan silis de krom cevheri analizlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.  Krom cevherinin kimyasal bileşimi cevherin sanayideki kullanım alanlarını belirlemektedir. Kimyasal analizlerde SiO2, Cr2O3, Al2O3 % miktarları ve Cr/Fe oranı çok belirleyici olmaktadır. Kromit mineralinin doğada bilinen en yüksek Cr2O3 içeriği % 68dir.Krom cevherinin endüstrideki kullanım alanlarına göre kimyasal bileşimi ve fiziksel özellikleri ile ilgili sınırlamalar söz konusudur. Teknolojik gelişmelere uygun olarak cevherin kimyasal bileşiminden kaynaklanan kullanım sınırlamaları giderek daha esnek hale gelmektedir. Kimyasal cevher olarak tanımlanan yüksek demirli krom cevheri, gelişen teknoloji ile artık metalürji sanayinde de kullanılabilmektedir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünyanın Oluşumu Ve Kayaçların Ortaya Çıkışı
 3. Dünyanın Oluşumu Ve Kayaçların Ortaya Çıkışı Nasıl Gelişmiştir
 4. Kayaçların Yaşamımızdaki Yeri Hakkında Kompozisyon
 5. Farklı yer şekillerinin oluşmasında kayaçların hangi özellikleri etkili olmuştur
 6. Dünyanın iç yapısı ve kayaçların oluşumu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş