Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hitit Güneşinin anlamı nedir? Hitit Güneşi ne demek Hitit Güneşinin anlamı Hitit Güneşi Bende bilmiyordum.İlginçmiş Hitit Güneşi Hitit güneşi aynı zamanda Türkiye'nin başkenti Ankara'nın da
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hitit Güneşinin anlamı nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hitit Güneşinin anlamı nedir?
  Hitit Güneşi ne demek
  Hitit Güneşinin anlamı
  Hitit Güneşi

  Bende bilmiyordum.İlginçmiş

  Hitit Güneşi

  Hitit güneşi aynı zamanda Türkiye'nin başkenti Ankara'nın da bir dönem sembolü olarak kullanılmıştır.

  Hitit Uygarlığı ve sanatının sembolü sayılan bir nesnedir. Güneşi sembolize eden dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden oluşur. Bazılarının üstünde ses çıkarması için sallanan parçalar, kimisinin üstüne barışı sembolize eden geyik figürü, kimisine ise üremeyi sembolize etmek üzere kuş, ağaç figürleri vardır. Ahşap asaların ucuna takılarak dini törenlerde kullanıldığı veya at koşum takımlarının arasında kullanıldığı sanılmaktadır. Genellikle tunçtan yapılır. En seçkin örnekleri Çorum yakınlarında Alacahöyük'te bulunmuştur. Hitit'lerin sembolü haline gelmesine rağmen, aslında Anadolu'nun en eski uygarlığı olan Hattilere ait bir eserdir.[1] Hatti Kralları öldükleri zaman güneş kursu ve benzeri 4- 5 sembolle birlikte gömülmekteydi.

  Eskiden astrologlar tarafından yıldızların birbirlerine göre konumlarını belirlemekte kullanıldığı, daha sonra bu amaçla başka araçlar geliştirilince törensel bir nesneye dönüştüğü sanılmaktadır. Ortadoğu uygarlıklarında hükümdarlığın simgesi olan “alem” lerin atası kabul edilir.

  Çorum Alacahöyük'te bulunmuş olan bu tarihi eser, Çorum'un sembolü olarak valilik ve belediye dahil bir çok resmi ve sivil kurum tarafından kullanılıyor [2][3][4][5] olmasına rağmen Ankara'ya maledilmiştir. [6] Çorum'un sivil toplum kuruluşlarının itirazına rağmen Türk Patent Enstitüsü (TPE), "Güneş Kursu"nu, Ankara Üniversitesi'nin marka ve logosu olarak tescilledi.[7][8] Bu konudaki tartışmalar devam etmektedir.[9][10]

  Ankara'nın Sıhhiye Meydanı'nda yapılmış olan "geyik figürlü güneş kursu anıtı" yine Alacahöyük'te ki kazılarda ele geçirilmiş bir Hatti eserinin kopyasıdır. 1973'te belediye başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin sembolü yapılmış ve 1995'te yine belediye tarafından değiştirilmiştir. Bu konudaki tartışmalar sürmektedir.[11][12] Hatti krallarının mezarlarından çıkan Güneş Kursu örnekleri Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde görülebilir.

  Alıntı  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hitit Sanatı
 3. Hitit Ölü Gömme Geleneği, Hititlerde ölü gömme gelenekleri nelerdir, Hitit ölü gömme gelen
 4. Yaz güneşine dikkat , Ağuztos güneşinin insana zararları, Neden Ağustos güneşi zararlıdır
 5. Sümer, Asur,Urartu,Lidya,İyon,Hitit ve Frig uygarlıklarının ortak özellikleri nedir?
 6. Hitit Mühür ve Çömlek Sanatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş