Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi Şiddetteki Sesler Rahatsız Eder Hangi Şiddette Sesler Tehlikelidir Sesler Ve Özellikleri Hafif sesler kulağa az şiddette kuvetli sesler ise yüksek şiddette gelmektedir. Şiddet birimi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hangi Şiddetteki Sesler Rahatsız Eder

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hangi Şiddetteki Sesler Rahatsız Eder

  Hangi Şiddette Sesler Tehlikelidir

  Sesler Ve Özellikleri

  Hafif sesler kulağa az şiddette kuvetli sesler ise yüksek şiddette gelmektedir.

  Şiddet birimi desibel'dir (dB). Desibel insan kulağının işitebildiği en küçük ses şiddetidir.  Fısıltı sesi 30 dB  Konuşma sesi 40-60 dB  Bağırma sesi 80-90 dB  Uçağın kalkışı 120-140 dB  Tüfek patlaması (yakın Mesafe) 130 dB  Frekans ise saniyede geçen titreşim sayısıdır ve birimi hertz'dir (Hz). İnsan kulağı 20-20.000 Hz arasındaki sesleri duyar. Bu sınırın altındaki seslere infrasonik, üstündeki seslere de ultrasonik sesler denir. Konuşma sesi aralığı da 500-2000 hz arasında değişir. Uluslararası standartlara göre, işitme sistemine zarar veren gürültü düzeyi 100-10.000 Mhz ve 85 dB düzeyidir.

  Kişinin sessiz bir ortamda 1,5 metreden günlük konuşmaları anlamakta güçlük çekmeye başladığı sınır gürültü düzeyi olarak kabul edilebilir. Bu sınır 500, 1000 ve 2000 Hz frekanslarda ortalama 25 dB değerine karşılık gelmektedir.

  Gürültünün Sağlık Üzerine Etkileri:  1. İşitme duyusu ve yollarında zararlara yol açar.  2. Gürültünün kişilerde huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkileri vardır.  3. Çalışma etkinliğini azaltır, düşünmeyi engelleyebilir. Bellekle ilgili çalışmalar, sözcük öğrenme amacıyla yapılan çalışmalar gürültüden etkilenmektedir. Öğrenme yaşantılarının olumsuz etkilenmesi özellikle okullarda belirgindir. Gürültü bölgelere yakın olan okullarda öğrenme etkinliğini azaltıcı etki yapmaktadır. Okuma, anlama, öğrenme düzeyini azalttığından okul sağlığı açısından da önemli olabilir.  4. Karakter değişikliklerine neden olabilir. Eğilimi olanlarda sorunların ve bunaltıların ağırlaşmasına yol açar. Çabuk sinirlenme ve kızgınlığa yol açar.  5. Aralıklı ve ani gürültü kişide ani adrenalin deşarjı yaratarak kalp atış oranını, solunum sayısını, kan basıncını arttırmakta, dikkat azalması, uyku düzeninde bozulmalara neden olabilmektedir. Ani gürültüde kalp hızı artmakta, gözbebeklerinde dilatasyon olmaktadır.  Gürültüden etkilenmenin boyutu, gürültüye maruz kalma süresi, gürültünün frekansı, şiddeti, kesikli ya da sabit olması ve kişisel özelliklere bağlıdır. Başlangıçtaki etki işitme yorgunluğu olarak tanımlanmaktadır. Sesin şiddeti ve yoğunluğu arttıkça işitme yorgunluğu da artar. 140 dB şiddetinde bir darbe gürültüsü ani ve geri dönüşü olmayan işitme yitimine yol açabilir. Buna akustik travma denir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sokakta Dolaşırken İnsanların Hangi Davranışları Sizi Rahatsız Eder
 3. Yemek Yerken İnsanların Hangi Davranışları Sizi Rahatsız Eder
 4. çevremizde bizi rahatsız eden sesler nelerdir
 5. Hangi renk hangi hastalığa işaret eder Renklerdeki hastalık sinyalleri
 6. Kuşlar Neden Göç Eder Hangi Kuşlar Göç Eder
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş