Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rüzgar - Rüzgar Çeşitleri Hangi Rüzgar Hangi Coğrafyadan Gelir Hangi Rüzgar Hangi Yönden Eser Hava kütlelerinin yatay yöndeki hareketlerine Rüzgar denir. Rüzgarlar basınç farklılıklarından doğar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  hangi rüzgar hangi yönden eser

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüzgar - Rüzgar Çeşitleri
  Hangi Rüzgar Hangi Coğrafyadan Gelir
  Hangi Rüzgar Hangi Yönden Eser

  Hava kütlelerinin yatay yöndeki hareketlerine Rüzgar denir.

  Rüzgarlar basınç farklılıklarından doğar ve daima yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru eser.  Dipnot Rüzgarların sapma gücü enleme ve rüzgarın hızına göre değişir.

  Birbirine komşu iki yerin farklı ısınması durumunda öncelikle rüzgar görülür.

  [img]http://www.********.net/./images/mesajuyari/note.png[/img]  Karayel : Türkiye'ye kuzeybatıdan esen soğuk rüzgarlardır. Kışın kar yağışlarına, yazın sağanak yağışlara neden olur.  Yıldız : Türkiye'ye kuzeyden esen soğuk rüzgarlardır. Karadeniz kıyılarına yağış bırakırlar. Kar yağışına neden olurlar. Karayel ile karışık estiğinde kar fırtınaları görülür.  Poyraz : Türkiye'nin hemen her yerinde esen rüzgarlardır. Yaz poyrazı serinletici etki yapar. Kışın ise kuru soğuklara neden olur.  Samyeli (Keşişleme) : Güneydoğudan esen, sıcak ve kuru çöl rüzgarlarıdır. Ürünler üzerinde kurutucu ve kavurucu etki yaparlar. Türkiye'de Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de etkisi daha belirgindir.  Lodos : Türkiye'ye güneybatıdan esen sıcak ve nemli rüzgarlardır. Lodos yağış bırakmaz ancak havadaki nem miktarını artırır. Ardından hava soğuyunca bu nem yağışa dönüşür. Belli bir esme mevsimi yoktur. Kış aylarıda estiğinde ılıtıcı etki yapar.  Kıble : Güneyden esen sıcak rüzgarlardır. Akdeniz kıyılarına yağış bırakırlar. Torosların güney yamaçlarında etkili rüzgarlardır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hangi Rüzgar Çeşidi Sıcaklığı Düşürür
 3. Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir
 4. Milli Eğitim Bakanlığı 100 Temel Eser Listesinde Hangi Eserler Bulunmaktadır
 5. Türkiye hangi rüzgar kuşağında yer alır
 6. Rüzgar Türbini - Rüzgar Türbini Hangi Malzemelerden Yapılır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş