Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamber Efendimiz çocuk larına nasıl davranırdı , Hz Muhammed çocuk larına nasıl davranırdı , Peygamber imiz çocuk larına nasıl davranırdı Peygamber imiz Hz. Muhammed (sav)'in
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 135      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimiz Çocuklarına Nasıl Davranırdı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamber Efendimiz çocuklarına nasıl davranırdı,
  Hz Muhammed çocuklarına nasıl davranırdı,
  Peygamberimiz çocuklarına nasıl davranırdı


  Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in tüm insanlığa örnek olan şefkati, merhameti vePeygamberimiz (sav) hem kendi çocukları ve torunları hem de ashabının çocukları ile çok yakından ilgilenmiş, doğumlarından isimlerinin konmasına, sağlıklarından ilimlerinin artmasına, giyimlerinden oynadıkları oyunlara kadar onlar için tavsiyelerde bulunmuş, hatta bizzat yol göstermiş, ilgilenmiştir. müminlere olan düşkünlüğü, çocuklara olan tavrında da çok yoğun olarak görülmektedir.

  Örneğin, Peygamber Efendimiz (sav), kızı Hz. Fatıma (ra)'a, her iki torununun doğumundan hemen önce"Doğum olunca bana haber vermeden çocuğa hiçbir şey yapmayın" diye tembihlemiştir. Bebeklerin doğumundan sonra ise onların beslenmelerini, bakımlarını ve nasıl korunacaklarını bizzat göstererek anlatmıştır.

  Peygamberimiz (sav) ayrıca, yeni doğan bebeklere, çocuklarına, torunlarına ve ashabının çocuklarına hep dua etmiştir. Onları severken ya da onların oyunlarını izlerken, onlar için Allah'tan hayırlı ve uzun bir ömür, ilim, hikmet ve iman istemiştir. Örneğin torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'e her vesilede dua etmiş ve bu duasının, Hz. İbrahim (as)'ın Hz. İshak (as) ve Hz. İsmail (as) için ettiği dua olduğunu belirtmiştir.

  Ashabından İbn-i Abbas (ra) çocukken Peygamberimiz (sav)'in kendisine "Allah'ım buna hikmeti öğret" diye dua ettiğini aktarır. Ashabından Enes (ra)'a ise çocukluk döneminde, Allah'ın mal ve evladını çok ve ömrünü uzun kılması ve verdiklerinin Enes (ra) hakkında hayırlı ve mübarek olması için dua etmiştir.

  Peygamber Efendimiz (sav) çocukların oyununa da çok önem vermiş, hatta zaman zaman onlarla oyun oynayarak ilgilenmiştir. Hz. Peygamber (sav), "Çocuğu olan onunla çocuklaşsın"Peygamberimizve sporlarla meşgul edilmelerini de tavsiye etmiş, hatta torunlarını ve çevresindeki çocukları buna teşvik etmiştir. diyerek, anne babalara çocuklarını bizzat eğlendirmelerini tavsiye etmiştir. (sav) çocukların yüzme, koşu, güreş gibi oyun
  Birçok sahabe, Peygamber Efendimiz (sav)'in çocukları nasıl sevdiğini, onlarla nasıl ilgilendiğini ve oyunlar oynadığını aktarmıştır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  Hz. Enes (ra):
  "Resulullah aleyhissalatu vesselam çocuklarla şakalaşmada insanların en önde olanıydı.

  El Bera (ra):
  "Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellemi Hasan omuzunda iken gördüm."

  Peygamber Efendimiz (sav)'in eşleri, tüm müminlerin anneleri, tüm Müslüman kadınlara örnek, takva sahibi müminlerdir. Kuran'da, hadis-i şeriflerde ve Peygamber Efendimiz (sav)'in hayatı hakkındaki rivayetlerde Hz. Muhammed (sav)'in eşlerinin huyları, imanları, Peygamberimizve güzel ahlakları hakkında birçok bilgi verilmektedir. (sav)'e nasıl yardımcı oldukları, yaptıkları tebliğ

  Kuran'da Peygamber Efendimiz (sav)'in eşleri hakkında verilen bilgilerden biri, onların tüm müminlerin annesi olduğudur:

  Peygamber, müminler için kendi nefislerinden daha evladır ve onun zevceleri de onların anneleridir. (Ahzab Suresi, 6)

  Bir başka ayette ise, Allah müminlere, Peygamberimiz (sav)'den sonra onun eşlerini nikahlamalarını yasaklamıştır. Bu ayet şöyledir:

  Allah'ın Resûlüne eziyet vermeniz ve ondan sonra eşlerini nikahlamanız size ebedi olarak (helal) olmaz. Çünkü böyle yapmanız, Allah katında çok büyük (bir günah)tır. (Ahzab Suresi, 53)

  Kuran'ın bazı ayetlerinde ise, Peygamberimiz (sav)'in hanımlarının diğer kadınlar gibi olmadıkları belirtilmiş ve onların nasıl bir tavır içinde olmaları gerektiği haber verilmiştir. ayetlerde şöyle buyrulur:

  Ey peygamberin kadınları, siz kadınlardan herhangi biri (gibi) değilsiniz; eğer sakınıyorsanız, artık sözü çekicilikle söylemeyin ki, sonra kalbinde hastalık bulunan kimse tamah eder. Sözü maruf bir tarzda söyleyin. Evlerinizde vakarla-oturun (evlerinizi karargah edinin), ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah'a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt, gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister. Evlerinizde okunmakta olan Allah'ın ayetlerini ve hikmeti hatırlayın. Şüphesiz Allah, latiftir, haberdar olandır. (Ahzab Suresi, 32-34)

  Peygamberimizin takva sahibi eşlerinin ayetlerde bildirilen tutumları, yani sözü maruf, akla veve Peygamber Efendimiz (sav)'e itaatteki titizlikleri, Kuran'ı ve Peygamberimiz (sav)'in sünnetini çok iyi biliyor olmaları tüm mümin kadınlara örnektir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz. Muhammed Çocuklara Nasıl Davranırdı Belirtiniz
 3. Peygamberimiz, Ailesine Nasıl Davranırdı Söyleyiniz
 4. Peygamberimiz, büyüklere nasıl davranırdı
 5. Peygamberimiz koruması altında bulunanlara nasıl davranırdı?
 6. Peygamberimiz yetimlere nasıl davranırdı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Peygamber çocuklarla iletişime önem veriyordu Hz. Peygamber çocuklarla iletişim halindeydi. Kendisiyle onlar arasında hiçbir hiyerarşi ve engel koymazdı. Çocukların çekinip ürkmelerine neden olabilecek her tutumdan kaçınıyor, onların teklifsizce yanaşıp konuşmalarını teşvik edip onlarla iletişim kurabilecek davranışlara yöneliyordu. Aynı zamanda O, iyi bir dinleyici idi. Çocukları dinliyor, onların sözlerine kıymet veriyordu. Eğer çocuklarınızla iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız iyi bir dinleyici olmalısınız. Aslında iyi dinleyici olabilmek büyük gayret ister. İyi bir dinleyici olmak pasif değil aktif bir iştir. Siz öncelikle çocuğunuza onu dinlemeye hazır olduğunuzu göstermelisiniz. Çocukların, "Anne-babam her zaman yapacağım şeylere 'tamam' derler. Eğer bir problem varsa onlarla konuşabileceğimi ifade ederler. Ama sorunların bir kısmını dinlerler. "Babam, beni dinlerken sanki işiyle uğraşıyor. Annem ise kendisiyle konuşabileceğimi söyler; ama yaptığı tek şey nasihat etmektir." şikâyetleri anne-babanın çocuklarını iyi dinlemediklerini ortaya koyar. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Kayıtsız Üye

  Peygamberimiz sav çocuklarına ve torunlarını çok sever destek olurdu . Bir gün peygamberimizin torunlarından biri peygamberimizin kucağında oturuyordu peygamberimiz torununa nazikçe kalk dedi. bu sefer torunu bacaklarını peygamberimizin gögüsüne koydu peygamberimiz ve yanındaki dedesi gülmeye başladılar peygamberimiz Ey yüce Rabbim ben bu torunlarımı seviyorum sende sev dedi . peygamberimiz çocuklarına ve torunlarına alçak gönüllü davranır saçlarını okşardı . Peygamberimiz çocuklarına eşit davranır birini üstün diyerini kötü görmezdi. Bir gün peygamberimiz yolada yürürken bir adam gördü. adam bir çocuğuna hediyeler almış diyer çocuğuna hiç bir şey almamıştı .Peygamberimiz neden bu çocuğuna hediyeler aldında diyerine almadın dedi .Adam param anca bu çocuğuma hediye almama yetiyor dedi. Peygamberimiz ya iki çocuğuna da hediye al yada ikisinede alma . ALLAH eşit davranmayanı sevmez dedi. yani peygamberimiz çocullarına eşit davranmaya büyük önem veriridi .


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş