Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

YGS Sınav Kuralları ve Bilmeniz Gerrekenler Üniversite adayları , 11 Nisan Pazar günü ilk kez gerçekleştirilecek olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek. YGS , Türkiye'de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  YGS Sınav Kuralları ve Bilmeniz Gerekenler nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  YGS Sınav Kuralları ve Bilmeniz Gerrekenler


  Üniversite adayları, 11 Nisan Pazar günü ilk kez gerçekleştirilecek olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek.
  YGS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 5 bin 183 binada, 79 bin 973 salonda yapılacak. 1 milyon 512 bin 450 adayın gireceği sınav, saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek.
  Sınav merkezlerinde toplam 234 bin 94 kişi görev yapacak.
  Kimlik kontrolleri ve salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.15'te hazır bulunmaları gerekiyor.
  Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2018-YGS sınavı giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb.) bulundurmaları zorunlu tutuluyor. 2018-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar kesinlikle sınava alınmayacak. Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan aday, ileri süreceği neden ne olursa olsun sınava alınmayacak.
  Görevlilerin kimlik belgesinden adayı tanımakta zorluk çekmeleri halinde kontrol için, adayların bir fotoğraflarını da yanlarında getirmeleri isteniyor.

  -YASAK OLANLAR-

  Adayların sınava gelirken yanlarında cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla silah ve benzeri teçhizat, müsvedde kağıt, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasaklandı.
  Cep telefonu yanında olan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacak.
  Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da sınava katılamayacak.
  Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatacak ve test sorularını cevaplamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtılacak ve sınav saat 10.00'da başlayacak. Soru kitapçıkları kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.
  Sınav başladıktan sonra adaylar, ilk 80 dakika ve son 15 dakika içerisinde sınav salonunu terk edemeyecek.


  -SINAVDAKİ KURALLAR-
  Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi malzemeler istemeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yiyip içmeleri, sınav düzeninin bozacak davranışlarda bulunmaları da yasaklar arasında yer alıyor.
  Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek.


  -TESTLER-
  YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Adaylara her bir testten 40'ar soru yöneltilecek.
  Türkçe testinde ''Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili'' 40 soru yer alacak.
  Sosyal Bilimler testinde, ''Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular'' bulunacak. Sosyal Bilimlerde Tarih'ten 17, Coğrafya'dan 14, Felsefe'den 9 soru yöneltilecek.
  Temel Matematik testinde adayların ''matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü'' ölçülecek.
  ''Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı'' soruların yer alacağı Fen Bilimleri testinde Fizik'ten 14, Kimya ve Biyoloji'den 13'er soru bulunacak.


  -SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ-
  YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.
  YGS'nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak.
  Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecekler.
  Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.
  Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.
  AA


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sınav heyecanını aşmak için yapılması gerekenler
 3. AIDS hakkında bilmeniz gerekenler
 4. Bohça Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler - Bohça Hazırlama
 5. Dengeli Beslenmenin Kuralları, Uymamız Gerekenler
 6. Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş