Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü alışkanlıklardan kaçınmak Hepimiz kötü alışkanlıkları çok iyi biliyoruz. Alkol , sigara , uyuşturucu , şekerkoliklik , kahvekoliklik , çaykoliklik , işkoliklik ve tutkularda aşırılık.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kötü alışkanlıklardan kaçınmak

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kötü alışkanlıklardan kaçınmak

  Hepimiz kötü alışkanlıkları çok iyi biliyoruz. Alkol, sigara, uyuşturucu, şekerkoliklik, kahvekoliklik, çaykoliklik, işkoliklik ve tutkularda aşırılık. Bütün bu kötü alışkanlıklar bir günde oluşmadığı gibi birkaç günde de terk edilmeyebilir. Önemli olan kötü alışkanlıkları zararsız veya normal seviyelere çekerek, sağlıklı bir yaşam sürmektir. Örneğin; sigara zararlıdır, fakat günde 3-5 adet içmenin zararı bilinemiyor, hatta zararlı denilemiyor.

  İç temizliği yapmak: Doğduğumuz günden itibaren durmaksızın ve devamlı çalışan ve devamlı dışardan besin denen yük ile yüklenen sindirim sistemini zaman zaman oluşan kalıntılardan temizlemek ve dinlendirmek için yapılan diyettir. Bunun sağlıklı yaşamda çok önemli yeri vardır ve yapıldığı sürece çoğu insanı dinç ve mutlu kılar. İç temizlik diyeti yılda en az bir defa yedi gün olarak yapılmalıdır. Zaman zaman 24 saatten az olmamak üzere bir veya birkaç günlük diyetler yapmak çok doğrudur. Diyetin süresi 7 gündür, daha uzun süre yapılması sağlık açısından mahzurludur ve yapılmamalıdır. İç temizlik diyetini yaparken 7 gün boyunca meyve, sebze, meyve ve sebze suyu, su, günde yarım kilo tam yağsız yoğurt, çay, ıhlamur, kuşburnu ve ot karışımı çaylar içilir. Yoğurt hariç yeme sınırı yoktur. Diyet boyunca meyve ve sebzelerin taze sıkılmış suyu tercih edilmelidir. Ayrıca vitamin mineral takviyesi için günde 3 gram arı poleni ile 1 tablet multivitamin alınmalıdır. Genellikle, iç temizlik diyetinin sonunda, çok rahatlarsınız, yorgunluk hissi azalır ve hatta bazı ağrı ve hastalık belirtileri kaybolur. Kendinizi gençleşmiş ve kilonuz 2-4 kg arasında azalacağından hafiflemiş hissedersiniz.

  Ahmet Polatlı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kötü Zandan Kaçınmak İçin Neler Yapılabilir
 3. kötü alışkanlıklardan kurtulmak için dua
 4. Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yolları
 5. Kötü Alışkanlıklardan Korunmanın Yolları
 6. Kötü alışkanlıklardan korunma yolları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Zararlı alışkanlıklarla kastedilen, insan bedenine zarar veren ve tiryakilik oluşturması sebebiyle insanı kendine esir eden maddelerin çeşitli şekillerde vücuda alınmasıdır. İslam dini bu maddelerin çoğunu kesin olarak yasaklamıştır.

  Yasaklanan maddelerin en başında şarap ve alkollü içecekler gelmektedir. Kur'an-ı Kerim bu tür içecekleri kesinlikle yasaklamıştır:

  “Ey iman edenler, sarhoşluk veren şeyler , şans oyunları, putperestçe uygulamalar ve gelecek hakkında kehanette bulunmak (falcılık) şeytan işi kötülüklerden başka bir şey değildir. Onlardan kaçının ki mutluluğa eresiniz.
  Şeytan, sarhoşluk veren şeyler ve şans oyunları ile aranıza düşmanlık ve nefret sokmaya ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymaya çalışır. Hâlâ vazgeçmeyecek misiniz?” (Maide 90-91)

  Alkollü içeceklerin yanında sağlıklı düşünmeye engel olan, aklı örten eroin, kokain vb. maddeler almak veya yapışkan koklamak da haram ve büyük günahtır.
  Sigara içmeyi de din alimlerimiz hoş görmemiş, insanların ondan uzak durmalarının dinimize daha uygun olduğunu söylemişlerdir.

  Yetişkin insanların sigara ve alkollü içeceklerin kullanımını kendilerine hoş görürken çocuklarını yasaklamaları, bu tür içecekleri kullanmanın bir büyüklük göstergesi olarak algılanmasına neden olmaktadır. Yeni yetişen gençler, büyüdüklerini ispat etmek veya karşısındaki insanlara kendini büyük göstermek için sigara içmeye veya alkol almaya heves etmektedirler. Başlangıçta sigaranın kokusundan ve genizlerini yakmasından nefret etmelerine, alkolün boğazlarını yakmasından acı duymalarına rağmen bunu belli etmemeye çalışmaktadır. Çünkü bunu açıkladıkları zaman, karşılarında bulunan kimselerin onları hâlâ çocuk olmakla değerlendireceklerinden korkmakta, bu ise onların onurlarını kırmaktadır. Bu yüzden sigara ve içkiye yeni başlayanlar, boğulacak gibi olsalar bile öksürüklerini tutmaya, yemek boruları acıdan yanacak gibi olsa da yüzlerini buruşturmamaya özen gösterirler. Aslında bu çok kötü birbirini kandırma oyunudur. Bu oyunlarla sigara ve alkol içilmeye devam edilir. Bu arada vücut bu maddelere alışır. Belli bir zamandan sonra artık onsuz yapamaz hale gelir. Zararlı maddeleri kullanan kişi artık onlara esir olmuş, iradesini o maddelere kendi eliyle teslim etmiştir.

  Zararlı alışkanlıklar kazandıran maddelerden uzak durmamız gerekir. Başka bir insanın emri altına girmekten nasıl hoşlanmıyorsak, kendi irademizi kötü kokulu, zararlı bu maddelere teslim etmemeliyiz. Ayrıca bilmeliyiz ki insanın büyüdüğü, yedikleri içtikleriyle belli olmaz. Biz büyüdüğümüzü, düşüncelerimizle, davranışlarımızla ve yaptığımız güzel işlerle belli etmeliyiz. Günümüzde gençlerin çoğu, eğitim imkanlarının geniş olması sebebiyle anne babalarından daha çok bilgiye sahiptir. Onlar kötü alışkanlıkların zararlarını, büyüklerinden daha iyi bilmektedirler. Öyleyse onlar, yaştan gelen büyüklükle değil, bilgiden gelen büyüklükle, anne babalarını bu kötü alışkanlıktan kurtarmaları daha güzel olmaz mı?

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş