Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Temel Ve Evrensel Tüketici Hakları , Önemi , Özellikleri Nelerdir (Özet Bilgiler) Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 28      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Temel Ve Evrensel Tüketici Hakları, Önemi, Özellikleri Nelerdir (Özet Bilgiler)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Temel Ve Evrensel Tüketici Hakları, Önemi, Özellikleri Nelerdir (Özet Bilgiler)


  Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 adet temel ve evrensel tüketici hakkı vardır. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır.
  Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.

  Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.

  Bilgi Edinme Hakkı; Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.

  Eğitilme Hakkı: Tüketicinin ) hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.

  Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.

  Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı:

  Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.

  Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Temel Tüketici Hakları Nelerdir, Özellikleri (Genel)
 3. Temel Ve Evrensel Tüketici Hakları, Önemi, Özellikleri Nelerdir (Ayrıntılı Anlatım)
 4. Birleşik Milletler Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi
 5. Temel Tüketici Hakları, Garanti Belgeli Satışlarda Tüketici Hakları Nedir
 6. Tüketici hakları hakkında bilgi, Tüketici hakları nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok teşekkür ederiz.sayenizde derslerde kolaylık ve başarı sağlıyoruz.Allah razı olsun teşekkürler... 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Kayıtsız Üye

  Temel Ve Evrensel Tüketici Hakları, Önemi ile ilgili kompozisyon


 11. deniz

  Anlatımı ve sayfa çok güzel.


 12. çınay küçükdağ

  ksa blgi yazıyoz uzn çıkyo uzn blgi yazıyoz ksa çıkıyor bnde artk uzn yazıcam


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş