Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Max Karl Ernst Ludwig Planck Hayatı (1858- 1947) Max Karl Ernst Ludwig Planck , Julius Wilhelm ve Emma (née Patzig) Planck’ın oğulları olarak 23 Nisan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Max Karl Ernst Ludwig Planck Hayatı (1858- 1947)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Max Karl Ernst Ludwig Planck Hayatı (1858- 1947)
  Max Karl Ernst Ludwig Planck, Julius Wilhelm ve Emma (née Patzig) Planck’ın oğulları olarak 23 Nisan 1958′de Almanya, Keil’de dünyaya geldi. Babası Kiel Universite’ sinde daha sonra da Göttingen’de profesör oldu. Planck öğretmenleri arasında Kirchhoff ve Helmholtz’ unda bulunduğu Munich Universite ’sinde okudu ve doktorasını 1879 Munich Universitesi Filozofi bölümünde yaptı.
  Daha sonra 1889′a kadar Kiel’de teorik fizik yardımcı Profesörü oldu. 1926′dan emekliliğine kadar burada kaldı. Bir süre sonra 1937′ye kadar sürdüreceği Kaiser Wilhelm Society başkanı oldu. 1894′te The Prussian Academy of Sciences’ ın bir üyesi olarak atandı. 1912′de buranın kalıcı sekreteri oldu.
  Planck’ın ilk çalışmaları R. Clausius’ un yayınlarını okuyarak ve Kirchhoff’un yanında çalışıp, ondan çok fazla etkilendiği, thermodinamik üzerine olmuştu. Planck entropy, thermoelektrik ve Sığ Çözeltiler Teorisi üzerine yazılar yayımladı. Aynı zamanda radyasyon süreçleri üzerine yoğunlaşmıştı. Planck bunun elektromanyetik yapıda olduğunu gösterdi. Bu çalışmalardan doymuş radyasyon spectrumunun enerji dağılımı probleminin çözümüne önderlik etti. Deneysel sonuçlar gösterdi ki, bir karacismin(black body), sıcaklık fonksiyonu cinsinden yaydığı enerji dalga boyu dağılımı, klasik fiziğin öngörüleri ile uyuşmazlık içindeydi. Planck enerji ve radyasyon frekansı arasındaki ilişkiyi ortaya koyabildi. 1900 yılında yayımlanan bir yazısında bu ilişkiyi duyurdu. Bu bir kaynaktan yayılan enerjinin belirli büyüklüklerde olabileceği iddiasına dayanıyordu. Kaynaktan yayılan enerji; frekansı ν ise hν dir. Burada h evrensel sabittir Planck sabiti olarak bilinir.
  Bu yalnız Planck’ın en önemli çalışması değil, ama aynı zamanda fiziğin bir dönüm noktasıydı. Klasik fizik ilk olarak bunu uygun karşılamadı. Bununla beraber teorinin doğruluğunu kanıtlayan gözlemler giderek klasik teori üzerinde ezici bir üstünlükle arttı. Bu uygulama ve gözlemlerden biri Einstein’in Photo Elektrik etkisiydi.
  Planck’ın qunatum teori üzerine çalışmaları Annalen der Physik2 de yayımlandı. Onun araştırmaları Thermodynamik (Thermodynamics) (1897) ve Theorie der Wärmestrahlung (Theory of heat radiat ion) (1906) adlı iki kitabında özetlendi.
  Royal Society’nin yabancı üyesi olarak 1920′de seçildi. ve 1928′de Copley Madalyasıyla ödüllendirildi. Planck Almanya Nazi hükümeti zamanında çok trajik ve sorunlu bir dönem geçirdi. Ülkesinde kalmayı bir görev bilmesine karşın, yahudilere karşı yapılan zulum politikalarına karşı koydu. Savaşın son haftalarında evinin bombalanması sonucu çok büyük zorluklar yaşadı.
  O arkadaşları tarafından yalnızca büyük buluşları yüzünden değil, ama kişisel yetenekleri dolayısıylada saygıyla karşılandı. O aynı zamanda iyi bir piyanistti ve bir gün mizikte profesyonel olacağını söylerdi.
  Planck iki defa evlendi.1885′deki görevinden ana şehri Keil’ deki yardımcı profesörlüğüne kadar çocukluk arkadaşı Marie Merck’le, daha sonra Marie 1909′da ölünce kuzeni Marga von Hösslin’ le evlendi. Çocuklarından üçü genç yaşta öldü. Onlar geride iki oğul bıraktılar. Oğullarından biri Hitlere suikast suçundan 1944 yılında idam edildiğinde çok fazla acı çekti.
  3 ekim 1947′de Göttingen’de öldü.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 1947 paris barış konferansı
 3. Karl Marx' ın Görüşleri ve Karl Marx' ın Felsefesi
 4. Karl Marx'ın Tarih Görüşleri - Karl Marx'ın Ekonomi Görüşleri Nelerdir ?
 5. Ernst Haeckel Kimdir
 6. Werner Karl Heisenberg Hayatı (1901- 1976)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş