Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

jale inan biyografisini eklermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Jale İnan Kısaca Hayatı Jale İnan Eserleri Jale İnan Neyi Buldu Jale İnan Vikipedi Jale İnan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Jale İnan Biyografi

  Sponsorlu Bağlantılar
  jale inan biyografisini eklermisiniz

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Jale İnan Kısaca Hayatı
 3. Jale İnan Eserleri
 4. Jale İnan Neyi Buldu
 5. Jale İnan Vikipedi
 6. Jale İnan Kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Jale İnan Biyografi

  Jale İNAN (1914-2001)

  Profesör doktor, arkeolog. İstanbul’da doğdu. liseyi bitirdikten sonra Aleksander von Humboldt Vakfı’nın bursu ile, arkeoloji okumak üzere 1934 yılında Almanya’ya gitti. Bir yıl sonra da Türk devletinin bursunu kazandı.

  1944 yılında Almanya’dan döndükten sonra, yazar Oğuz Atay’ın ‘‘Bir Bilim Adamının Romanı’’ adlı kitabında yaşamını anlattığı Mustafa İnan’la evlendi.

  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Kürsüsü’nde Prof. Dr. C. Bosch’un asistanlığı yapan Jale İnan, 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nün çalışmalarına katıldı. Kürsüde Prof. Dr. Arif Müfit Mansel’in asistanlığını yapmaya başladı.Aynı yıl Arif Müfit Mansel’le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’nın Side ve Perge antik kentlerinde kazılara başladı ve bu kazılar, kesintisiz devam etti.

  Bu iki ana kazının dışında Kremna ve Pamphylia Selukeia’sında kurtarma kazıları yaptı ve buraları tarihi eser kaçakçılarının yağmasından kurtardı. Yaptığı kazılar, özellikle son 25-30 yıldır, yöre halkının gelir düzeyinin yükselmesine de neden oldu. Kazıların yanı sıra Side Roma Hamamını Side Müzesi’ne dönüştürdü.

  Jale İnan ,1980 yılında Perge’de bir Herakles heykelinin parçasını buldu; ancak heykelin belden yukarısı yoktu. Bugün belden aşağısı Antalya Müzesi’nde sergilenen heykelin üst bölümünün ABD’ye kaçırıldığı söylendi. Konuyla ilgili olarak yazdığı makaleyle de bu iki parçanın birbirine ait olduğunu öne sürdü. Yıllar süren ısrarlı çalışmaları sonunda bu iddiasını kanıtlama fırsatı da buldu. 1990 yılında Boston Metropolitan Müzesi’nde bir alçı kopyayla iki parçanın birbirine ait olduğunu kanıtladı.

  Yapıtlarından bazıları:

  Antalya Müzesindeki Roma Devri Portreleri (1965),
  E.Rosenbaum ile birlikte yazdığı Roman and Early Byzantine Portrait Sculpture in Asia Minor (1966),
  Side’nin Roma Devri Heykeltıraşlığı (1975),
  Römisvhe und Frühbyzantinsche Portrast plastik aus der Turkei (1979, 2 cilt). 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş