Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

dişlerin yapısı nasıldır bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dişlerin Yapısı ve Özellikleri Dişlerin Yapısı ve Çeşitleri Dişlerin Yapısı ve Görevleri Dünyanın Yapısı nasıldır,

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dişlerin Yapısı Nasıldır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dişlerin Yapısı Nasıldır

  Dişler; mine, dentin, pulpa ve sementten oluşur ve çene kemiklerindeki yuvalarına lifler aracılığı tutunmuştur.

  Mine: Mine, dişi dıştan çevreleyen en sert bölümüdür. Görevi dişi en dıştan korumaktır. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur.

  Dentin: Minenin altındaki tabakadır. Hem dişin ağızda görünen bölümünde (minenin altında); hem de kemik içindeki bölümünde yer alır. Dişin hacimsel olarak %75 idir. Isıya ve dokunmaya duyarlıdır. Dentin canlı bir yapıdır. Yapısal olarak % 70’i mineral tuzları; % 20si organik madde ve % 10’u da sudan oluşur.

  Pulpa (diş özü): Dişin orta bölümüdür. Dentin tarafından oluşturulan bir odacık içinde yerleşen kılcal atar ve toplar damarlar; duyu sinirleri ve bütün bu yapıları koruyan bir destek dokusundan oluşur. Dişin ağız içindeki bölümünden kökün ucuna kadar devam eder. Burada yer alan duyarlı sinir hücreleri yolu ile sıcak, soğuk ve basınç gibi duyular hissedilir.

  Sement: Kökün etrafındaki dentini kaplayan kemiksi bir tabakadır, Minenin kemik içindeki devamı gibi düşünülebilir; çok incedir. Diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar. %65’i inorganik maddedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş