Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi renk hangi hastalığa işaret eder Renklerdeki hastalık sinyalleri Cil din iz sapsarı bir renk aldıysa "Bana ne oluyor?" demek yerine hemen bir karaciğer uzmanına
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hangi renk hangi hastalığa işaret eder Renklerdeki hastalık sinyalleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hangi renk hangi hastalığa işaret eder

  Renklerdeki hastalık sinyalleri

  Cildiniz sapsarı bir renk aldıysa "Bana ne oluyor?" demek yerine hemen bir karaciğer uzmanına görünün! Teninizin sararması sarılığa işaret ederken, alkolü fazla kaçırdığınız zamanlarda yüzünüzün kızarması da flushing hastalığının habercisi olabilir.  Pek çok hastalık, renklerle belirti veriyor. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu; insan vücudunda görülen bazı renk değişimlerinin önemli hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çekerek, "Renkler vücudun alarm sinyalidir. Bu belirtileri yabana atmamak gerekir" dedi. Dr. Karagözoğlu, hangi rengin hangi hastalığa işaret ettiğini anlattı:

  BEYAZLA ÇIKAN BELİRTİLER
  ALBİNİZM: Normalde derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentinin; genetik olarak doğumdan itibaren olmamasıyla gelişir. Kişinin ten rengiyle birlikte saçları, kaşları ve kirpikleri de beyazdır.

  PİEBALDİSM: Doğumsal olarak bedendeki bazı bölgelerde melanin pigmenti yokluğudur. Çeşitli büyüklüklerde ve bedenin farklı yerlerinde beyaz lekelerle kendini gösteren bir hastalıktır.

  VİTİLİGO: Vücutta doğuştan var olan melanin pigmenti, çeşitli nedenlerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa bu hastalığa vitiligo adı verilir.

  KIRMIZI LEKELERE DİKKAT
  ERİTEM: Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesi sonucu gelişen döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında, deri rengi kırmızı olur.

  FLUSHING: Belli bir bölgede olan aşırı kırmızılık halidir. Yüzde ve ensede geçici süreyle ya da sürekli görülebilir. Alkol alımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde, heyecan halleri sırasında cildin rengi kızarır.

  KAHVERENGİ
  ADDISON HASTALIĞI: Böbrek üstü bezlerinin hastalığı olan Addison'da; cilt rengi kahverengi ya da koyu kahverengi halini alır. Böbrek yetmezliğinde de deri toprak rengine benzer bir tondadır.

  HEMOKROMATOZIS: Aşırı demir ve melanin pigmentinin sebep olduğu, deriye metalik bir görünüm veren grimsi-bronz rengin görüldüğü bir hastalıktır.  SORUNLU KALPLERİN RENGİ: MOR VE MAVİ
  Atardamar ve toplardamar kanının karışmasına neden olan hastalıklarda; dil, dudak, parmak uçları ve ayaklar mavimsi mor bir renk alır.

  OKSİJENLE BAĞLANTILI
  Hemoglobin; kırmızı kan hücrelerinin oksijeni taşıyan bölümüdür. Doğumsal veya sonradan gelişen bazı hastalıklarda, hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Sonucunda da hastanın vücudu mavileşir.

  Kalp yetersizliği sonucunda dolaşımın bozulduğu ve akciğerlerden oksijenlenmenin azaldığı durumlarda; hastalığın ağırlık derecesine göre vücut mavi-mor renk alabilir.

  TANSİYON MORARTIYOR
  Oksijenlenmenin bozulduğu hastalıklardan biri de KOAH'tır. Uzun süren tıkayıcı akciğer hastalığı olan KOAH'ın derecesine göre deri rengi değişir.

  Dolaşım bozulduğunda, tansiyon dediğimiz damariçi dolaşım basıncı yetersiz düzeye gelir. Beden rengi maviden mor renk tonlarına doğru değişim gösterir.

  Deri altı yağ dokusu ince olan bölgeler darbeye maruz kaldığı zaman cilt altında oluşan kanama nedeniyle bölgesel morluk oluşur. Günlük hayatta, mor renkle ilgili olarak en çok bilinen sağlık sorunu da budur.

  KARACİĞER BOZUKSA CİLT SAPSARI OLUYOR
  SARILIK: Gerek mikropların neden olduğu, gerekse çeşitli nedenlerle karaciğer ve safra kesesinden safra akışının engellendiği hastalıklarda; cilt sarı bir renk alır. Bunun nedeni vücutta artan bilirubin maddesidir. Sarılıkların bazı durumlarında, turuncuya kaçan bir sarı renk görülür.

  YEŞİL SARILIK: Sarılık sırasında, bilirubin seviyesi belli bir düzeyin üstüne çıktığında, derinin rengi yeşilimsi bir görünüm alır. Bu duruma 'yeşil sarılık' denir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Minerallerin Eksikliğinde Hangi Hastalık Olur Ve En çok Hangi Canlıda Bulunur
 3. Hangi Atıklar Hangi Renk Geri Dönüşüm Kutusuna Atılır
 4. Trafik işaret levhaları hangi anlamları taşır?
 5. Hastalık Belirtisi! Hastalıkların Belirtileri Nelerdir? Hangi belirti hangi hastalığın işa
 6. Hangi doktor hangi hastalığa bakar?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş