Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Grubları - A rh Pozitif Kan Grubu kan grubu uyumları - kan gruplarının görevi - a rh pozitif kan grubu kimlere kan verebilir Kan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 10      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kan Grubları - A rh Pozitif Kan Grubu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kan Grubları - A rh Pozitif Kan Grubu

  kan grubu uyumları - kan gruplarının görevi - a rh pozitif kan grubu kimlere kan verebilir  Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye'de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiye'de Kızılay'ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+'dir.RH faktörü ,Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

  Kan grubu uyumu

  Her ne kadar aşagıdaki tablo genel olarak doğru ise de uzun dönem kan tranfüzyonu gerektiren kişilere kendi kan gruplarının aynısının verilmesi zorunludur. Çok ama çok acil durumlarda RH+, RH-'ye kan verebilir.

  Kan uyum tablosu


  Kan Gruplarının görevi

  Kan grubunu belirleyen A ve B genleri, kanımızda bulunan alyuvarların çeperinde A ve B tipi proteinlerden hangisinin yer alacağını belirlerler. Kan grubunuz A ise alyuvarlarınızın çeperinde yalnızca A tipi protein, B ise yalnızca B tipi protein, AB ise her ikisinden de, 0 ise alyuvarlarınızın çeperinde her ikisi de yoktur demektir. Alyuvar çeperinde bulunan ve kan grubunuzun belirlenmesinde rol oynayan bu proteinlere aglütinojen denir. Ancak kanda, kendinizinkinden farklı bir kan grubuna ait alyuvar hücrelerinin vücudunuza girmemesini sağlayarak sizi koruyan aglütinin adlı antikor lar bulunur. Protein yapısında olan aglütininler de tıpkı aglütinojenler gibi A ve B tipinde olurlar.

  Kan Grupları Nasıl Bulunmuştur?

  Kan transfüzyonlarının, kan grupları hakkında hiçbir bilgi olmadığı halde önceleri başarıyla sürdürülmesi dikkat çekicidir. Landois 1875’de köpek kanının başka bir cinsin kanı ile karıştırıldığında 2 dk. içerisinde hemen daima lizise (hücre parçalanması) neden olduğunu bildirmiştir. Bu çalışmadan haberdar olan Karl Landsteiner 22 kişide yaptığı çalışmada eritrosit ve serum arasındaki reaksiyonları tarif ederek 1901’de sonuçlarını yayınlamıştır. Landsteiner önceleri A, B, C olmak üzere üç kan grubu tanımladı. Sonraki yıl öğrencileri olan DeCastello ve Sturli 155 kişiyi kapsayan daha geniş bir çalışma ile kan grup sistemini A, B, O, AB olarak tanımladılar (1902). (19. yy’ın ikinci yarısında Alman bir doktorun şu sözleri şaşırtıcı değildi. Koyun kanı nakletmek için üç tane koyuna ihtiyaç vardır; ilki kanı alınan, ikincisi kanın nakledilmesine müsaade eden, üçüncüsü ise nakli gerçekleştiren olarak). 1922’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Landsteiner 1930 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür. Diğer kan grup sistemleri tanımlanmadan neredeyse yarım yüzyıllık bir zaman geçmiş ve 1939’da Phillip Levine tarafından sunulan bir olgu ile Rhesus (Rh faktörünün bulunduğu maymunun adı) faktörünün varlığına dikkat çekilmiştir. Sonraki birkaç yıl içerisinde yapılan benzer çalışmalarla yeni antijen sistemleri tanımlanmıştır.

  Hangi kan grubu hangisinden kan alabilir?

  AB Rh+ Tüm kan gruplarından
  AB Rh- Tüm Rh- kan gruplarından
  A Rh+ O Rh- O Rh+ A Rh- A Rh+
  A Rh- O Rh- A Rh-
  B Rh+ O Rh- O Rh+ B Rh- B Rh+
  B Rh- O Rh- B Rh-
  O Rh+ O Rh- O Rh+
  O Rh- O Rh-

  Hangi kan grubu hangisine kan verebilir?

  AB Rh+ AB Rh+
  AB Rh- AB Rh- AB Rh+
  A Rh+ A Rh+ AB Rh+
  A Rh- A Rh+ A Rh- AB Rh+ AB Rh-
  B Rh+ B Rh+ AB Rh+
  B Rh- B Rh+ B Rh- AB Rh+ AB Rh-
  O Rh+ Tüm Rh+ kan gruplarına

  O Rh- Tüm kan gruplarına


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Pozitif Tam Sayılar, Pozitif Tam Sayılar nedir
 3. Sekreterlik Grubu Öğretmeninin özellikleri, Sekreterlik Grubu Öğretmeni hakkında bilgi
 4. Pozitif Düşüncenin İnsana Kazandırdıkları
 5. Pozitif Düşünce Nedir?
 6. Shinee grubu üyeleri resimleri, Shinee grubu üyeleri fotoğrafları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş