Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

HİV Virüsü , Tanımı , Yapısı , Zararları , Özellikleri , Önlenmesi , Tedbirler HİV , Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  HİV Virüsü, Tanımı, Yapısı, Zararları, Özellikleri, Önlenmesi, Tedbirler

  Sponsorlu Bağlantılar
  HİV Virüsü, Tanımı, Yapısı, Zararları, Özellikleri, Önlenmesi, Tedbirler

  HİV, Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılmış HİV virüs, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.

  HİV Pozitiflik nedir?

  Kanında HİV virüsü bulunan kişilere HİV pozitif denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HİV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

  HİV hakkında bilgi

  1984 yılında AİDS olarak bilinen hastalığın ilk rapor edilişinden üç yıl sonra HİV-1 olarak adlandırılan virüs bulundu. Bu gelişmeden 2 yıl sonra 1986 yılında HİV virüsünün ikinci tipi olan HİV-2 'ye rastlanıldı. Batı Afrika'daki hastalarda rastlanan bu virüse daha önce hiç rastlanmamıştı. HİV-1 ve HİV-2 viral yapı bulaşma fonksiyonları ve fırsatçı enfeksiyonları açısından benzerlik gösterse de, enfeksiyonun coğarafisi bakımından birbirinden ayrılırlar.

  HİV-2 antikorunun test edilmesi HİV-1 gibi mümkündür ve kliniklerde, sağlık merkezlerinde ve hastanelerde mümkündür. HİV-2 antikor testi, HİV-2 enfeksiyonuna yakalanabilme riski yüksek olan kişiler için tavsiye edilir. Mesela, Batı Afrika'da yaşayan insanların hemen hemen tamamına yakını yüksek HİV-2 riski taşırlar. Bu nedenle Batı Afrika'lı bir sex partneri yada bir Batı Afrikalı insandan kan transferi sizinde HİV-2 riski altına girmenize neden olabilir. Yapılan araştırmalarda, Batı Afrika'da doğan çocukların büyük bir kısmında HİV-2 enfeksiyonuna rastlanmıştır.

  HİV-2 virüsünün üretmiş olduğu antikor ile HİV-1 in üretmiş olduğu antikor benzerdir. Antikor ilk üç ay içinde tespit edilebilir. 1992'den bu yana araştırmalarda kombine test kitleri hazırlanmış ve bu kitlerle hem HİV-1 hem de HİV-2 nin kolayca tespit edilebilmesi sağlanmıştır.

  HİV-2 virüsünün doğal tarihçesi konusunda yeterli bilgi olmamasına rağmen, bazı raporlarda HİV-2 nin oluşma süresinin HİV-1 den daha uzun olduğu varsayılmaktadır. HİV-1 ile HİV-2 nin belirtileri aynıdır fakat şuda unutulmamalıdır ki belirtiler tek başına kişinin HİV-2 ile enfekte olduğunu göstermez.

  Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk HİV-2 vakası 1987 yılında görülmüştür. Bu vakanın görülmesinden sonra, hastalıktan korunma ve önleme merkezi (CDC) tarafından HİV-2 enfeksiyonu taşıyan hastalar üzerinde yapılan demografik, klinik ve labratuvar çalışmaları il e bilgi toplanmıştır. Virüsün keşfinden 30 Haziran 1995 e kadar 62 vaka rapor edilmiştir. Bunun yanında HİV-1 ve HİV-2 nin aynı anda görüldüğü vakalarda olmuştur. Aynı yıllarda Avrupa'da iki vaka tespit edilmiştir. Günümüzde bu rakamın ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. HİV-2 de HİV-1 gibi küresel bir yayılma süreci içine girmiştir.


  HİV'in yapısı

  Yapı olarak HİV basitlik göstermektedir. Viral kılıf genetik yapıyla birlikte eşlemede kullanılan protease (p9), reverse transkriptaz & RNAse (p66) ve integrase gibi enzimleri ve proteinleri de içinde bulundurur. Bu materyal yapısal proteinlerden (p24) oluşan ve capsid adı verilen tek katmanlı bir tabaka içinde tutulur. Bu katmanın çevresinde ek yapısal proteinlerden (p17) oluşan bir matrix protein membranı bulunur. Virüsün en dışında yukarıda saydığımız tüm yapısal elementleri bir kılıf gibi kaplayan ve enfekte edilen hücrelerden (genellikle bağışıklık sistemi hücreleri T-Lemfosit, makrofaj) alınan yağsı maddelerden oluşmuş bir viral zarf bulunur. Lipid membranın üstünden dışarı doğru fırlamış sayısız zarf glikoprotein (gp160) başları mevcuttur. Bu uçlar virüsün enfekte edeceği hücreye çeşitli hücre yüzey reseptörleri ile bağlanma işlemini kolaylaştırır.

  Aşağıdaki şekli incelerseniz virüsün yapısı hakkında görsel olarak bilgiler edinebilirsiniz.  Zarf likoproteinleri iki ayrı parçadan oluşur. Yüzey glikoproteinleri (SU) , gp120 olarak gösterilir ve transmembran glikoproteinleri (TM) , gp41 olarak gösterilir. Bu numaralar proteinlerin dalton cinsinden yaklaşık atomik ağırlıklarını saptamak için önemlidir. Bu iki sayının toplamı (120+41) aşağı yukarı 160 daltona eşittir. Buda birleştirilmiş iki zarf glikoproteinin gp160 olarak gösterimi demektir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Erozyonun Önlenmesi İçin Alınması Gereken Tedbirler
 3. Erozyonun Önlenmesi İçin Ne Gibi Tedbirler Alınmalıdır
 4. Kanser Nedir, Kanserin Tanımı, Yapısı, Özellikleri Nelerdir
 5. Çocuklarda RS Vİrüsü RS virüsü ve tedavisi - RS virüsü Nedir - RS hastalığının belirtileri
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş