Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Koroner Arter Bypass Ameliyatı Bypass Ameliyatı - Ameliyat Sonrası Kemik Kaynaması - Bypass Ameliyatına Hastanın Hazırlanması - Bypass Sonrası Hasta Bakımı Koroner arter bypass ameliyatı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Koroner Arter Bypass Ameliyatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Koroner Arter Bypass Ameliyatı

  Bypass Ameliyatı - Ameliyat Sonrası Kemik Kaynaması - Bypass Ameliyatına Hastanın Hazırlanması - Bypass Sonrası Hasta Bakımı

  Koroner arter bypass ameliyatı, en sık yapılan kalp ameliyatı tipidir. Kalbi besleyen damarlar olan koroner arterler zaman içinde çeşitli risk faktörleri ile de etkilenerek daralabilir ya da tamamen tıkanabilirler.

  Damarların bu şekilde tıkanmasına koroner arter hastalığı denir. Koroner arter bypass ameliyatı ile tıkanan damara yeni bir damar ilave edilerek kan akımına yeni bir yol açılmış olur. Böylece kalp, ihtiyacı olan kanı bu yeni damar araçlığı ile alarak uygun şekilde çalışmasına devam edebilir.

  Bypass ameliyatı sırasında, göğüs kemiği kesilerek kalbe ulaşılır. Göğüs kemiğinin iç tarafındaki damar (LIMA= left internal mammarian artery), koldan (RA= radial artery) veya bacaktan (VSM= vena safena magna) bu ameliyat sırasında en sık kullanılan damarlardır.


  Acil durumlar dışında ameliyat için en uygun zamanlama cerrahınız tarafından önerilen zamandır. Ameliyatınıza karar verildiğinde gribal enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonu gibi enfeksiyon durumlarınızı doktorunuza bildirmelisiniz. Bu durumda eğer doktorunuz gerekli görürse ameliyat tarihinizde yeni bir düzenleme yapılabilir.

  Ameliyattan önce kullanmakta olduğunuz ilaçları da cerrahınıza belirtmelisiniz. Kullanmakta olduğunuz ilaçları yanınızda getirmeniz ve cerrahınıza göstermeniz önemlidir.

  Hastalar genellikle operasyondan önceki gün hastaneye yatırılır, tetkik ve incelemeler yapıldıktan sonra eğer gerekli görülürse daha farklı inceleme için ameliyat ertelenebilir. Hastaneye gelmeden önce evinizde veya hastanede tüm vücudun cild temizliği için dezenfektan ilaçlarla veya bol sabunlu suyla yıkanmanız önerilir. Vücut kıllarının traş edilmesi kıl diplerindeki enfeksiyonu uzaklaştırmak için gereklidir. Özellikle kasık bölgesi, damar alınması muhtemel olan kollar ve bacaklar, sakal ve bıyık, göğüs bölgesi traş edilmelidir.

  Ameliyat sırasında tamamen uyutulacaksınız. Bu işleme 'anestezi' diyoruz. Anestezi işlemi boş mide ile yapılacağından operasyon yapılacağı günden önceki gece yarısından itibaren aç kalmanız, su bile içmemeniz gerekmektedir. Eğer yanlışlıkla bile olsa bir şey yer veya içerseniz bunu anestezistinize ve cerrahınıza mutlaka bildirmelisiniz. Sigara kullanıyorsanız, ameliyattan en az iki hafta önce bırakmalısınız. Aksi takdirde operasyondan sonra akciğer fonksiyonlarınız olumsuz

  şekilde etkileneceğinden vücudunuza ve kalbinize yeterli oksijen sağlamakta güçlük çekecektir.Aynı zamanda sigara kullanımı kan pıhtılaşmasını olumsuz yönde etkiler ve ameliyat sonrasında kanama riskiniz artar.

  Ameliyathaneye giderken size sakinleştirici bir ilaç uygulanacaktır. Ameliyathaneye geldiğinizde kalp grafiğinizi sürekli takip için vücudunuza elektrodlar yapıştırılacaktır. Uyuduktan sonra ağzınızdan bir tüp takılarak solunum makinesine bağlanacaksınız ve ameliyat sonrasında da yoğun bakımda gözlerinizi açtığınızda boğazınızdan geçen bu tüpü hissedersiniz ve yine bu tüp çıkartıncaya kadar konuşamayacaksınız.

  Operasyonda ve sonrasında idrar miktarı ölçümleri önemli olduğundan idrar sondası takılmış olacak.Operasyon sırasında kalbiniz ve akciğerleriniz durdurulacak, bu sırada vücudun tüm kan dolaşımını ve akciğer görevini yerine getirmek üzere bir suni kalp-akciğer makinesi'ne bağlanacaksınız. Vücut ısınız ortalama 28 dereceye kadar soğutulacak ve operasyon biterken tekrar ısıtılacaktır. Ameliyat sonrasında 1–2 gün yoğun bakımda olmak üzere yaklaşık olarak 5–7 gün hastanede kalacaksınız.

  Yoğun bakımda kalış süresine ve hastanede yatış süresine cerrahlarınız karar vereceklerdir. Koroner arter bypass ameliyatı olan hastalardan, çalışan hastalara 3 ay istirahat verilecektir. Bu dönem, yaraların iyileşmesi ve kemik kaynaması için önemli bir dönemdir. Bu sırada en az iki ay süre ile yan yatmamanız gereklidir. Sırtüstü uyurken yatağı tamamen düz konuma getirerek yeterli yükseklikte 1 veya 2 yastıkla uyunmalı, tek kol üzerine kuvvetle yüklenmemelidir. Ağırlık taşınmamalı, yine en az 2 ay araç kullanılmamalıdır.


  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tüp Mide Ameliyatı Nedir - Tüp Mide Ameliyatı Hakkında - Tüp Mide Tedavisi
 3. Türkiye'de ilk açık kalp ameliyatı
 4. Biyolojide arter ne demektir?
 5. Bademcikler ve Bademcik Ameliyatı
 6. Bademcik Ameliyatı Riskli Midir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş