Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Temiz görünen bir elin santimetrekaresinde kaç bakteri yaşadığını biliyor musunuz Temiz görünen bir elin santimetrekaresinde kaç bakteri yaşadığını biliyor musunuz? Duyunca dudaklarınız uçuklayacak... Temiz görünen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Temiz görünen bir elin santimetrekaresinde kaç bakteri yaşadığını biliyor musunuz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Temiz görünen bir elin santimetrekaresinde kaç bakteri yaşadığını biliyor musunuz

  Temiz görünen bir elin santimetrekaresinde kaç bakteri yaşadığını biliyor musunuz? Duyunca dudaklarınız uçuklayacak...
  Temiz görünen erişkin bir insan elinin santimetrekaresinde 6 bin adet bakteri bulunabileceği bildirildi.


  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar gün içinde oldukça fazla kirlenen ellerin sık aralıklarla yıkanması gerektiğini söyledi.

  Grip başta olmak üzere birçok hastalığın eller aracılığıyla bulaştığını belirten Tayar günde sadece birkaç dakikanın ellerin yıkanmasına ayrılması durumunda hastalıklara karşı mücadelenin en önemli adımının atılmış olacağını ifade etti.

  Tayar temiz gibi göründüğü durumlarda bile erişkin bir insan elinin santimetrekaresinde 6 bin adet bakteri bulunabileceğine dikkati çekerek şöyle konuştu:
  “Elin tamamı ve kirli olduğu düşünüldüğünde milyonlarca bakteriden söz edilebilir. Bu kadar bakteri birden fazla hastalık taşıyabilir. Öksürürken ya da hapşırırken mendil kullanmak yerine ağzımızı elimizle kapatır ve avucumuzun içine hapşırırız. Aynı havayı soluduğumuz diğer kişilerin hastalanmaması için yaptığımız bu davranış sonrasında da aynı insanlarla tokalaşarak ayrılırız. Sonuçta elimizi bir hastalık bulaştırma aracı olarak kullanmış oluruz. Son günlerde sıkıntı yaratan domuz gribi virüsünden sonra doğru el yıkamanın önemi daha çok gündeme gelmektedir. Grip virüsleri ellerde saatlerce canlı kalabilir.”

  ELLERİ NE ZAMAN YIKAMALI?

  Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en kolay ve etkili yolunun el yıkamadan geçtiğini bildiren Tayar “15 Ekim 2 yıldır Dünya El Yıkama Günü olarak kutlanıyor. Dünya genelinde el temizliğine dikkati çekmek için bu etkinlik başlatıldı. Biz de Bursa'da 15 Ekimde 20 bin çocuğa el yıkama eğitimine başladık. Eğitimlerimiz sürüyor. Çevre illerden de destek alıyoruz. Bursa dışında da çocuklara el yıkama eğitimi başlatıldı” dedi.

  Tayar el temizliğinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
  “Elleri yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce işe başlamadan önce tuvaleti kullandıktan yemek yedikten sigara içtikten bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan kimyasal madde kullandıktan saçları taradıktan veya elledikten sonra yıkamak gerekiyor. Para alışverişinden burun temizliğinden kedi köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra da elleri yıkamak hastalıklara yakalanma riskini en aza indirecektir.”

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kur'an-ı Kerim Okumayı Biliyor musunuz?
 3. Dördüncü Boyut,Bunları Biliyor musunuz?
 4. Bilim ve Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?
 5. Ne Öğrendim Biliyor musunuz ?
 6. Penisilini kim keşfetti? Biliyor musunuz?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş