Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içenlerde kansere yakalanma oranı 15 kat daha fazla. Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki , sigara içenlerde kansere yakalanma oranının 15

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sigara , Kanser Riskini %15 Arttırıyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigara içenlerde kansere yakalanma oranı 15 kat daha fazla.
  Trabzon Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki, sigara içenlerde kansere yakalanma oranının 15 ile 25 kat daha fazla olduğunu söyledi.

  Baki, Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Teşkilatı'nın (WHO) verilerine göre, dünyada her yıl 11 milyondan fazla insanın kanser hastalığına yakalandığını belirtti. Baki, hastalığa yakalanan bu insanların yaklaşık 6,5 milyonunun da hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Baki, kanserin ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer alması nedeniyle bir sağlık sorunu olmasının ötesinde, getirdiği ekonomik maliyeti nedeniyle de toplumsal bir sorun olduğunu vurguladı.

  Baki, gelişmekte olan Türkiye'de de çeşitli nedenlerle kanser hastalığı riski altında bulunan insan sayısının gün geçtikçe arttığının altını çizdi.

  Kanser oluşumunda birden fazla etkenin rol oynadığını ifade eden Baki, "Özel olarak kanser yapıcı etkenler tanımlanmış olmasına rağmen, hastalığın gelişimini belirleyen başka nedenler de vardır. Genel olarak fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak gruplanabilen bu etkenler şunlardır; iyonize radyasyon, ultraviyole ışınlar, hava kirliliği, kimyasal karsinojenler, beslenme alışkanlıkları, sigara, alkol, virüsler ve genetik faktörler." dedi.

  Sigaranın bütün kanser türlerinde az ve ya çok etkili olduğuna işaret eden Baki, sigara içenlerde kansere yakalanma oranının 15 ile 25 kat arasında daha fazla olduğuna dikkat çekti.

  Dr. Baki, 1950'li yıllarda kansere yakalananların yüzde 100'ü ölürken, günümüzde bu oranın yüzde 40'lara düştüğünü söyledi. Kanserde erken teşhisin öneminin altını çizen Baki, "Kanser hastalığında sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Özellikle kadınlarda, kansere bağlı ölümlerin ilk sırasında yer alan meme kanserinden korunmada, erken teşhisin çok önemli bir yeri vardır. Kadınların kendi kendine meme muayenesi yapma alışkanlığını kazanmaları, hayatlarını kurtaracak çok önemli bir adımdır." diye konuştu


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kanser ve sebepleri, kansere sebeb olan nedenler, kanser, kanser hastalığı ve nedenleri, k
 3. Akut kanser ağrısı - kronik Kanser ağrısı - vücutta batma tarzı ağrı - kanser ağrıları ner
 4. Kişiye Özel Kanser Aşısı, kanser aşısında son gelişmeler, kanser tedavisinde son gelişmele
 5. Kanser Şiirleri - Kanser ile ilgili Şiir - Kanser Hakkında Şiirler
 6. Zayıf kalmak kanser riskini de azaltıyor
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş